“Endüstri 4.0 ülkemizin rekabet gücünü artırabilmek için önemli fırsatlar sunuyor”

20 Nisan 2018 Cuma 09:47
“Endüstri 4.0 ülkemizin rekabet gücünü artırabilmek için önemli fırsatlar sunuyor”
1967 yılında kurulan Termo Isı Sistemleri’nin yarım asrı geçkin tecrübesiyle bünyesinde yer alan ve bugün ısıtma sektörünün öncü firmaları arasında hizmet veren Ecostar, Türkiye’de ve yurtdışında çözüm odaklı ve güven esaslı olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Endüstri 4.0’a yönelik yatırımlarıyla birlikte Ar-Ge faaliyetlerine ve sürekli yeni ürün çalışmalarına devam eden Ecostar, sektördeki başarısının tesadüf olmadığını adeta ispatlıyor.

“Brülör ve ısı sistemlerinde Türkiye’deki lider firmalardan biriyiz”

Ecostar Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi Cem Özyıldırım ile gerçekleştiriyoruz. Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1964 yılında İstanbul’da doğan Cem Özyıldırım, Haydarpaşa Lisesi ve ABD Syracuse Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölümü mezunudur. İş hayatına Termo Heat Isı Sistemleri-Ecostar’ın üretim bölümünde başlayan Özyıldırım, halen aynı firmada Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak faaliyet göstermektedir.

Ecostar’ı tanıyabilir miyiz? Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler neler?

İstanbul’da 1967 yılında kurulan Termo Isı Sistemleri Ticaret ve Sanayi A.Ş, bugün ısıtma sektörünün öncü firmaları arasında, Ecostar ve Ecodense markası ile yer almaktadır. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Ecostar, üretimini Tekirdağ / Çorlu’da 50 bin metrekare açık ve 15 bin metrekare kapalı alanı olan fabrikasında gerçekleştirmektedir. Yurtiçi ve yurtdışı satış ofisleriyle müşterilerinin dünya standartlarındaki taleplerini karşılamaktadır. Ecostar, monoblok ve duoblok olmak üzere iki ana grupta ihtisaslaşmıştır. 40 kW’tan 11.500 kW’a kadar domestik - monoblok yakıcı üreten Ecostar, 67 mW’a kadar da değişik endüstriyel uygulamalar için müşteri talepleri doğrultusunda sanayi-duoblok yakıcı üretimi yapmaktadır.

Ecostar’ın yaptığı yakıcı sistemler arasında sıvı, gaz ve çift yakıtlı ürünler ile biogaz, ethanol, kömür tozu, talaş, atık yağ ve atık gazlar için özel yakıcılar da bulunmaktadır. Ecostar kendi Ar-Ge yatırımlarıyla sürekli yeni ürün çalışmaları da yapmaktadır. Uzun yıllar içinde edinilmiş olan deneyimlerle müşterilerinin farklı taleplerine karşılık verebilen Ecostar, yurtiçinde ve yurtdışında anahtar teslimi devlet ve özel sektör taahhüt projeleri de gerçekleştirmektedir. Ecodense markasıyla üretilen yer tipi ve duvar tipi yoğuşmalı kazanlar sahip oldukları premix ve yoğuşma teknolojisi ile yüksek verimli enerji üretimi sağlar. Ecodense yoğuşmalı kazanlar ile 16 adet kazanın kaskad olarak kontrol edilebilme imkanı vardır. Ürün gamımıza bir yenisini daha ekleyerek Ecodense markalı yoğuşmalı kombi üretimine başladık.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere çözüm üretiyorsunuz?

Çimento, maden ve gıda sektörüne kurutma amaçlı monoblok ve endüstriyel sıcak hava jeneratörleri, termik santrallere yüksek kapasiteli brülör hizmeti vermekteyiz. Demir çelik, seramik ve alüminyum sektörüne yüksek ısıya dayanıklı proses bek yakıcıları sağlamaktayız. Ecostar uzun yıllardır müşterilerine çözüm odaklı olarak hizmet vermektedir.

Türkiye’de ve yurtdışında çözüm odaklı ve güven esaslı olarak faaliyetlerine devam eden Ecostar, müşterilerine en az maliyette en yüksek verimi ve kaliteyi sunmak için çalışmalarına daha da gelişerek devam etmektedir. Enerji santralleri, şeker fabrikaları ve çimento tesislerinin; dönüşüm, otomasyon ve modernizasyon uygulamalarını da hayata geçiriyoruz.

Özellikle taahhüt grubu ile buharın enerji üretimi ve proseste kullanıldığı her türlü buhar kazanında; yakıcı sistemlerin tedariki, montajı ve devreye alınması işlemleri de verdiğimiz hizmetler arasında yer alıyor. Talebe göre mevcut sistemin montajı ve sistemin hazırlanması da proje taahhüt grubumuz tarafından gerçekleştiriliyor.

Endüstri 4.0 tüm sektörlerde önemli yeniliklere yol açıyor. Ne tür yenilikler yapıyorsunuz?

Üretimde Endüstri 4.0’a geçmek için çalışmalara başladık. Daha hassas ve seri kaynak imkanı için robotlu üretime geçmeye hazırlanıyoruz. Biz birkaç sene öncesine kadar üretimimizi tamamen dışarıya yaptırıyorduk. Ancak hassas üretim ve Ar-Ge çalışmalarımızdan dolayı üretimimizi kendi bünyemize almamız gerekti. Ardından bu yönde de yatırım kararı aldık. Yaklaşık beş - altı ay önce içeride bir yapılanmamız oluştu. Talaşlı imalat kısmımızda Durmazlar’dan lazer, silindir ve abkant aldık. Daha farklı makinelerimizi de başka firmalardan aldık. Bunların güzel tarafı yeni sistemde makinaların birbirleriyle konuşması söz konusu olacak. Durmazlar firması da zaten bu konular üzerinde çalışıyorlar.

Şu anda biz, kendimiz tasarımı yapılan ürünlerin kesin siparişlerini içeriye yolladıktan sonra bunu direkt makinalara da aktarabiliyoruz. Söz konusu makinalar bu bilgileri alıp, kendi kendine otomatik olarak ürünleri kesebiliyorlar. Bunları da biz izleyebiliyoruz, izlenebilirliği mevcut. Fakat makinaların birbirleriyle haberleşme kısmı henüz mevcut değil. Makinacılar Ar-Ge aşamasında olduğu için beklemedeyiz.

Şu anda bir proje çalışmamız var; kaynakta seri üretimde robotlu üretimle ilgili araştırma çalışmalarımız başladı. İleriye dönük olarak ne zaman gerçekleşir, net bir şey söylemem mümkün değil… Ancak bizim yatırım planlamalarımızda bulunuyor. Ayrıca Endüstri 4.0 çalışmalarımızın en önemlisi eğitim yönünde gerçekleşiyor. Çalışanlarımız için genelde web tabanlı eğitimler kullanılıyor. Türkiye ve dünya çapında bulunan servisler için eğitim ve arızanın tespitinde bire bir ürünler üzerinden eğitim verebiliyoruz.

Yaptığımız Ar-Ge çalışmaları ile ürettiğimiz ürünleri müşteriden aldığımız bilgiyle servise yönlendirme imkanı sağlıyoruz. Bu da müşteriye daha iyi hizmet sunma avantajı sağlamaktadır.

Şirketlere üretime ve ülke ekonomisine yararları neler olabilir? Türk sanayisi ve firmanız Endüstri 4.0’a nasıl hazırlanıyor?

Endüstri 4.0 sayesinde üretim esnekliğinin ve verimliliğin artacağını maliyetlerin ise azalacağını düşünüyoruz. Bu sayede yeni hizmet ve iş modelleri geliştirilebilir. Endüstri 4.0 ülkemizin rekabet gücünü artırabilmek için önemli fırsatlar sunuyor. Firmaların bu dönüşüm yolculuğuna çıkarken kendi sektör ve iş modellerine Endüstri 4.0’ın etkisini, yaratacağı fırsatları anlaması, dönüşümü tetikleyen teknolojileri yakından izlemesi ve buna göre yol haritalarını çıkarmaları gerekiyor.

Yurtiçi veya yurtdışında katılacağınız fuar, toplantı veya organizasyonlar var mı? Bilgi alabilir miyiz?

Yurtdışında önümüzdeki dönemde sektörün önemli fuarlarına katılacağız. Bunlar arasında ISH-Frankfurt, Thermproses- Dusseldorf, ISH-Pekin,Heatec- Shanghai ve Aquatherm-Moskova fuarlarını sayabiliriz. Özellikle Rusya ve Çin pazarları büyüklükleri ve ürünlerimize gösterilen ilgi nedeniyle en önemli hedef pazarlarımızdır. Yine 2018 yılı içinde bayi yapılanmamızın olduğu bölgelerde tanıtım ve eğitim amaçlı seminerlerimiz olacak.

Gelecek stratejileriniz arasında yatırım hedeflerinizde neler var?

Şu anda bir üretim alanımız var. Yeniden bir üretim yeri daha planlıyoruz, yapım aşamasındayız. Kendi üretimimizle ilgili bazı stratejik ürünler geliştirip üreteceğiz. Bizim ana konumuz brülör ve ısı sistemleridir. Biz bu konuda gerçekten Türkiye’de iyi konumdayız. Bu pazardaki liderlerden de bir tanesiyiz. Önemli olan Türkiye’de bir yerlere gelebilmenin yanı sıra yurtdışı pazarlarında tanınmaktır. Buna bağlı olarak yeni ürünler üretmek ve projeler yapmak hedeflerimiz arasında yer alıyor. Biz bundan üç sene evvel Ar-Ge’sine başladığımız yoğuşmalı kazanların geçen sene prototiplerini ve satışlarını gerçekleştirdik. Bu sene de tamamen satışlarımız iyi konumda gitmektedir. Buna bağlı yeni ürünlerimiz de gelecektir.

Yenilebilir enerjide yatırımlar yapmaya çalışıyoruz, konjonktür biraz da o tarafa kayıyor. Enerji maliyetlerinin yükselmesinden dolayı yenilebilir enerjiye de yatırım yapma çalışmaları üzerindeyiz. Direkt olarak ne yapacağımızı söylemek istemiyorum. Zaten birkaç sene içerisinde duyacaksınız. Burada amaç katma değerli ürün yaratabilmek, üretebilmektir. Esas hedefimiz budur ama buna bağlı makina yatırımı olarak bir boya tesisi yatırımımız olacak. Açıkçası otomatik konveyör sistemlerini düşünüyoruz. Otomatik ambardan malın çıkıp montaj hattına otomatik olarak gelmesini sağlayan vagon sistemi planlarımız dahilinde yer almaktadır.

Bununla ilgili modernizasyon zirvesinde bir takım görüşmeler yapmıştık, onların etütleri tamamlandı. Belki önümüzdeki sene içerisinde gerçekleştirebiliriz. Şu anda bu konuyla ilgili olarak bütçe çalışmalarımız mevcut. Onun haricinde montaj hattındaki bant sistemlerinde yenilikler düşünüyoruz. Maliyet bizim için önemli bunun dışında üretimde kapasite artırımı düşündüğümüz için kaynak yaratabilme noktasında da çalışıyoruz.

Bu haber toplam 1719 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler