Dünyada “Ticaret Savaşları” Süreci Başladı

24 Nisan 2018 Salı 08:51
Dünyada “Ticaret Savaşları” Süreci Başladı
Dünyada "ticaret savaşları" sürecinin başladığını söyleyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ABD̀̀̀̀̀̀̀̀nin ithal çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergisi uygulama kararına yönelik Türkiye’nin yazılı, telefonla ve ABD’deki Türk Büyükelçiliği kanalıyla temaslarda bulunduğunu belirterek, "Önümüzdeki günlerde olumlu veya olumsuz daha net sonuçlara doğru gideceğiz" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Sudan Tarım ve Ormancılık Bakanı Abdullatif Ahmed Ijaimi ve beraberindeki heyetle bir araya geldiği toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. ABD yönetimin ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesine ilişkin soru üzerine Zeybekci, dünyada "ticaret savaşları" sürecinin başladığını söyledi.

Zeybekci, ABD'nin bu konudaki gerekçesinin yanlış olduğunu belirterek, "Bazı matematiksel bulgulara dayansa bile gerekçe olarak ABD'nin bunu ulusal güvenliğe dayandırması, dost ve müttefik ülkelerini de dahil edecek şekilde bunu uygulamaya koyması bu gerekçeyle örtüşmüyor. Demir, çelik ve alüminyum ürünlerine koyduğu ilave gümrük vergileri bizim tarafımızdan kabul edilebilir değil" diye konuştu.

ABD'nin Çin'e karşı çok büyük bir ticaret açığı verdiğini dile getiren Zeybekci, Çin'in ise demir çelik sektöründe fazla kapasitesi olduğunu, bunlarla ilgili ABD'nin kendini tek başına tehdit eden bir veya birkaç ülkeye karşı böyle bir yaklaşımda bulunabileceğini ancak bunu ulusal güvenlik meselesine dayandırmasının yoruma açık olduğunu ifade etti.

Bu haber toplam 4210 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler