DEMİR ÇELİK HURDA

Demir Çelik Hurdasına Son 10 Yılda 68 Milyar Dolar Ödedik

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Her yıl ortalama 9 milyar dolar demir-çelik hurdası ithal ediyoruz. Son 10 yılda hurda ithalatına 68 milyar dolar ödedik” dedi. Hem çevre kirliliğinin önlenmesi hem de ekonomiye katkı sağlanması amacıyla acilen geri dönüşüm strateji planının hazırlanması gerektiğini ifade eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken “Geri dönüşüm stratejisi hem ekonomiye katkı sağlayacak hem de çevre kirliliği azalacak” şeklinde konuştu.

“Sanayi envanterinin yanında hurda envanteri de yapılmalı”

Yerli sanayinin en büyük girdilerinin başında demir-çelik hurdasının geldiğini belirten Palandöken “Her yıl ortalama 9 milyar dolar demir-çelik hurdası ithal ediyoruz. Son 10 yılda hurda ithalatına 68 milyar dolar ödedik. Sanayi envanterinin yanında hurda envanteri yaparsak, ithalatımız ve cari açığımız azalır, sanayicinin hammadde ihtiyacı karşılanır ve çevre kirliliği azalır” diye konuştu.

“Çöpten enerji üretmeliyiz”

İsveç’te 250 bin evin elektrik ve ısınma ihtiyacının çöplerden karşılandığını ifade eden Palandöken “Biz atık çöpleri nerede ve nasıl saklayacağımızı tartışırken İsveç enerji üretmek amacıyla çöp ithal ediyor.

Geri dönüşüm stratejisi ile ekonomide ve çevre kirliliğinde çok büyük avantajlar elde edebiliriz. Ülkemizde bunun için çok büyük fırsatlar ve imkanlar var. Bunu iyi değerlendirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Dünyanın En Büyük Çelik Üreticisi Çin'de Üretim Kapasitesi Düşürülüyor görseli Önceki Haber

Dünyanın En Büyük Çelik Üreticisi Çin'de…

Özmetal ve Oscar Evye Markalarıyla Hizmetlerimizi Sürdürüyoruz görseli Önceki Haber

Özmetal ve Oscar Evye Markalarıyla Hizmetlerimizi…