DEMİR ÇELİK MAKİNA KALIP RÖPORTAJLAR

Endüstriyel kalıplar için takım çeliği üretiyoruz

UddeholmSatış Pazarlama Direktörü Ali Acar ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.
 “Türkiye’deki takım çeliği pazarındaki payımız % 25’tir”
Uddeholm, endüstriyel kalıplar için takım çeliği konusunda dünyanın lider çelik üreticisidir. Uddeholm’un tarihçesi ve bugünlere gelişi hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?
Uddeholms, İsveç’in Hagfors kentinde üretim yapan çok uluslu bir yüksek alaşımlı takım   çeliği üreticisidir. Uddeholm fabrikasının kuruluşu 1668 yılına dayanmakta olup, markamız Türkiye çelik sektöründe 50 yıldır faaliyet göstermektedir.1991’den beri şirket, 2007’den beri  devoestalpine AG grubunun bir parçası olanUddeholm AB’nin İsveç’de 800 çalışanıvardır.Küresel olarak Uddeholms grubu 3000 kişiyi istihdam ederek, üretimimin %94’ünü 90 ülkedeki müşterilerine göndermektedir.
Uddeholm’un Türkiye’deki faaliyet alanlarından ve müşterilere sunmuş olduğu ürün ve hizmetlerden bahseder misiniz?
Uddeholm olarak Türkiye’de faaliyet gösterdiğimiz alanlar, otomotiv, beyaz eşya, paketleme, plastik, havacılık sanayi, türbin üretimi, enerji kazanımı, tıbbi ürünler ve medikal sektörü ,cam endüstrisi, petrol ve doğalgaz endüstrisi ile gıda endüstrisidir.Müşterilerimize  soğuk iş, sıcak iş ve plastik enjeksiyon kalıplarına takım çeliği, ısıl işlem hizmeti, desen ve PVD kaplama hizmetiyle en uygun ve en uzun soluklu çözümleri sunuyoruz.Kalıp sektörüne yönelik vermiş olduğunuz hizmetlerden bizlere bahseder misiniz?


Uddeholm olarak kalıp sektörüne, endüstriyel kalıplar için takım çeliği konusunda hizmet vermekteyiz.Uddeholmadının kalıpçılık sektöründe güven ve kaliteye karşılık gelmesi, kesinlikle tesadüf değildir. Uddeholm’ün çalışma ideolojisi, müşterisini her süreçte sonuna kadar desteklemek, mekanik (İşleme, Tel erezyon, parlatma, kaynak, vs.), Isıl İşlem, PVD kaplama gibi proseslerde tecrübe birikimlerini paylaşarak, en verimli kalıp ile en iyi ürün paydaşı olmaktaır.

Uddeholm olarak dünyagenelindeki faaliyetlerinizden, üretimleriniz, Pazar payınız ve satış rakamlarınızdan bahseder misiniz?

Dünya genelinde ,70.000Metric ton global üretim kapasitemiz, 310 aktif patent ve tüm  dünyada 3000 çalışanımızla faaliyet göstermekteyiz.Tüm dünyada %30 ESR pazarına sahip olmak beraber, Türkiye’deki takım çeliği pazarındaki payımız ise % 25’tir.Endüstri 4.0 üretimin tüm süreçlerinde varlığını hissettiriyor. Sizler bu bağlamda akıllı fabrikalar ve üretim süreçlerinizi modernize ediyor musunuz?

Uddeholm353 yıldır devamlı müşterisine en iyi çözümü ve hizmeti vermeye kendini adamış bir firmadır.310 tane aktif patentinin yanında, portföyündeki ürünleri sürekli iyileştirerek ve geliştirerek portföyüne yenilerini ilave eder. Müşteri talebinden önce davranarak çağımızın Industry4.0’ın ve geleceğin isterlerini şimdiden hazırlar.

Sektöre sunduğunuz en yeni ürünlerinizden, özelliklerinden ve getirdiği avantajlardan bahseder misiniz?
Uddeholm’un  yıllardır Yüksek Basınçlı Metal Enjeksiyon üreticleri için üretmiş olduğu bir takım çeliğinin tokluğunu 2018 yılının sonlarına doğru yaptığı AR-GE çalışmaları ve denemeler sonucunda 19J’den 25J’a arttırmış olduğu bir durumdan bahsetmek isterim.
2021 yılı başı ile Dievar 25J adındaki bu çeliğe, bu yeni tokluk seviyesinin ve özelliklerinin müşteri nezdinde daha verimli kullanılıp, üretim/bakım/parça maliyetlerini iyileştirebilmek amacıyla devamlı proseslerimizi geliştirerek, bu ürün devamlı bir lansmanını gerçekleştirmekteyiz. Dievar 25J’lun artırılmış tokluğu bizlere kalıp uygulamalarında daha yüksek çalışma sertliğini kullanabilmeyi mümkün kılıyor. Çeliklere uygulanan Charpy (çentikli)  tokluk testleri 44-46 HRc için uygulanır ancak yeni Dievar 25 Joule 49 HRC sertliğinde bile 25 joule tokluk değeri sağlamaktadır. Bilindiği gibi metal enjeksiyon prosesinde döküm esnasında kalıp yüzeyi 600 oC’ye kadar ısınmakta yüzeyden içeri doğru bir ısı gradyeni oluşmakta ve ardından yapılan spreyleme ile kalıp yüzeyi aniden soğuyarak termal genleşmeye bağlı olarak büzülmekte. Dış yüzeyin büzülmesi sırasında kalıbın içine doğru olan kısım henüz soğumadığından daha sıcak ve daha genleşmiş olarak bulunmakta ve bu büzülmeye karşı koyarak kalıp yüzeyinde 1400 Mpa’a varan mekanik gerilim oluşturmaktadır. Oluşan bu gerilim eğer ki çeliğin akma dayanımın üzerine çıkarsa yüzeyde ilk termal yorulma çatlakları başlamakta. Ancak artan kullanım sertliği ile çeliğin çekme ve akma dayanımı da artış göstererek 49 HRC kullanım sertliğinde  Dievar 25 Joule 1630 Mpa çekme dayanımına ulaşıp meydana gelen termal gerilimlere kolaylıkla karşı koyarak daha üstün bir ısıl yorulma direnci sunmaktadır. Dolayısı ile küçük ve orta kesitli kalıplarda genel olarak tercih edilen ortalama 46-47 HRc kullanım sertliğini Yeni Dievar 25 Joule ile 48-49 HRc ye kadar yükselterek daha iyi bir ısıl yorulma dayanımı elde etmek artık mümkün.
Bir başka çığır açan teknoloji AdditiveManufacturing (Katlamalı Üretim) olup, firmamız bu teknolojiye uygun ürünlerin geliştirilmesine ve piyasaya sunulmasına büyük önem vermektedir. Uddeholm AM Corrax 3 boyutlu printerlarda kullanılması için geliştirilen ve paslanmazlık ve aşınma dayanımı açısından rakiplerinden büyük ölçüde ayrışan bir üründür. Yüksek Basınçlı Metal Enjeksiyon ve Plastik kalıpları gibi uygulamalarda, konvensiyonel talaş kaldırma metotlarıyla ulaşılamayacak conformal soğutmayı AM teknolojisini AM Corrax ile beraber kullanarak artık rahatça ulaşılabiliyor ve hem kalıp ömrünü hem de parça kalitesini arttırabiliyoruz.
Yine 2021 yılı sonu 2022 yılı başı gibi, HPDC uygulamalarına yönelik çok öncü bir ürünü piyasaya, değerli müşterilerimizin kullanımına sunacağımızı da bugünden bildirmek isterim.


Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?
Yatırımlar ve geliştirmeye yönelik yenilikler firmamızda hızlı bir şekilde sürmekte olup, 2021’de çelik testerelerin yatırımı gerçekleşmiştir. Bunu takiben 2022 yılının ilk çeyreğinde, artık hizmet paketimizi daha da genişletecek ve müşterilerimize bu yatırımla daha da güçlü ve komple bir Uddeholm servisi sunabileceğimiz PVD-kaplama yatırımımız izleyecektir.
Yine 2022 yılı içinde Türkiye çapında ki servis merkezlerimizin hem hizmet kapasitesini hem de çeşitliliğini arttıracak yatırımlarımız planlanan zaman çizelgelerine göre gerçekleşecektir.
Türk kalıpçılık sektörünün genel durumu ve geleceği hakkındaki görüşleriniz neler? Sizce Türk kalıp sektörünün gelişmesi adına neler yapılabilir?
Türk kalıp üreticileri bizim velinimetimiz ve ülke ekonomisi için önemli bir değer oluşturuyorlar. Esasında bu büyük bir aile. Sırf kalıp üreticisi ile kalıp çeliği firma arasındaki bağlantıyla bitmiyor. Kalıbın üretilip, parça üreten firmaya gitmesi ve üretilen parçanın, yarı mamulden bitmiş ürüne çevrilmesi ve nihai olarak ta daha büyük bir sisteme eklenmesi. Bu büyük aile içinde herkesin önemli görevleri var. Burada ki en önemli nokta, ne üründen ne istediğinin gayet net bir şekilde belirlenmesi ve paydaşlarla paylaşılması. Bizim yönümüzden bakarsanız; takım çelikleri üreten ve proseslerini gerçekleştiren bir firma olarak, biz o kalıptan çıkacak parçadan beklenenleri, o kalıbın kaç parça üreteceğini, o kalıptan çıkan parçanın yüzey hassasiyetini, o kalıbın kullanacağı presin parametrelerini, soğutmada kullanılacak sıvının özelliklerini, cycle-time’ı, ulaşılacak sıcaklıkları gibi bir çok parametreyi bilmemiz, istenilen özelliklerde takım çeliğini seçerek, istenilen özelliklere uygun Isıl İşlem’i ve yüzey ile ilgili, bünyemizde nasıl bir mekanik proses uygulamamız gerektiğini tespit etmemizde çok önemli bir rol oynar. Unutmamalıyız ki, iş yalnızca takım çeliğini seçmekle bitmiyor. Doğru Isıl İşlem ve yüzey gerilimi ile ilgili prosesler ve sonrasında kalıbın bakım periyotları ve işlemleri, o kalıbın verimliliği ve ömrü konusunda çok önemli rol oynuyor. Bu sebepten dolayı, tüm paydaşlarla çok yakın temasta olarak, kendimizi de o projenin bir tarafı ve değer katan paydaşı olarak görerek, hem bilgi ve tecrübemizi iş ortaklarımızla paylaşıyor hem de onlardan bizi daha da geliştiren ve sonrasında bunu yine işimizde kullanmamızı sağlayan çok değerli bilgiler ve tecrübeler kazanıyoruz.
voestalpine grubunun değerli bir markası olan Uddeholm ve onun Türkiye’deki temsilcisi olarak amacımız, İsveç’teki ana firmamız ile sıkı temasta olarak her gelişim her iyileştirme her yeniliği hızlıca Türkiye’ye getirerek, değerli İş Ortaklarımız ile bu geliştirme ve yenilikleri paylaşarak, onları Türkiye pazarında ve global pazarda daha başarılı ve verimli üretimler yaparak, daha da başarılı olmalarını sağlamaktır.


2020 yılını nasıl değerlendirir siniz? Firmanız açısından bu dönemi nasıl geçirdiniz?  2021 yılsonu için öngörüleriniz nelerdir?
Pandeminin tüm dünyada ve Türkiye’de maalesef geri dönülmeyecek kayıplara ve zararlara sebep olduğu 2020 yılını Uddeholm Türkiye olarak bir yeniden yapılanma süreci olarak değerlendirdik. Yaşanan bu süreç sonunda, firmamızın gelecekte de var olabilmesini sağlayacak ve yeni yatırımlarımızı güvenle gerçekleştirebilecek bir alt yapıyı kurduk.
En iyi çeliği en iyi proseslerle müşterilerimiz ile buluşturduğumuz  sürece  firmamız ve ülkemizin başarılı olmaya devam edeceğini, iş imkanı ve istihdamın daha da hızlı artacağını öngörmekteyiz.

2021 yılı pandeminin esas etkilerinin görüldüğü, maden, enerji gaz yani dolaylı ve dolaysız olarak üretime etki eden her faktörn arttığı bir yıl olarak değerlendirmekle beraber, bu trendin 2022 yılında da devam edeceğini düşünüyoruz. Bu durum sırf hizmet verdiğimiz kalıp dünyasını değil, dünya üzerinde yaşayan her bireyi zorlaşan yaşam şartlarına karşı, ayakta kalabilme savaşında, hem ekonomik hem psikolojik olarak aşırı etkilemektedir. Post-pandemik ekonomik sorunlar artık globalde de büyümeğe başlamış, etkileri farklı şekillerde sahne almaya başlamıştır. 2021 yılının sonuna, 2022 yılının 3.çeyreğine kadar, özellikle 2021 yılının 2. Yarısında gördüğümüz resmin değişmeyeceğini düşünmekle beraber, bu post-pandemik faktörlerin etkilerinin hafifleyeceğini umuyoruz.

2021 yılında ne kadar zorlansak ta, Uddeholm Türkiye olarak bu yılı hedeflerimize ulaşarak kapayacağız. Bunun yanında da, güçlü AR-GE’miz ve 353 yılın sektöründe hep yeniliklerin ve ilklerin firması olmamız sebebiyle, 2022 ve sonrasında da değerli İş Ortaklarımızı her zaman öne taşımak için elimizden gelenin en iyisini ortaya koyacağımızdan şüphemiz bulunmamaktadır.

Son olarak eklemek istedikleriniz…
Uddeholm, yenilikçi ve pes etmeyen karakteriyle hep bir adım ileride olacaktır.

ASD Başkanı Zeki Sarıbekir: İhracat seferberliğinin tam zamanı görseli Önceki Haber

ASD Başkanı Zeki Sarıbekir: İhracat seferberliğinin…

TİAD, İşbirliği Platformu Projesi ile ihracatçıları destekleyecek görseli Önceki Haber

TİAD, İşbirliği Platformu Projesi ile ihracatçıları…