DEMİR ÇELİK HURDA

İntekno, hurda çelikte fireyi yüzde 1'in altına düşürdü; çelikhanelere yılda milyonlarca dolar kazandırdı

Çelik hurdanın yüzde 1-1.5 fire vermesi normal kabul edilirken, bunun bazen yüzde 10’lara ulaştığını belirten İntekno Genel Müdürü Kıvanç Güngör, “Hurda ne kadar temizse elde edilen çelik de o kadar kaliteli oluyor. Üstelik enerji sarfiyatınız da bir o kadar azalıyor. İtalyan SGM firmasıyla geliştirdiğimiz inovatif seperatörümüz sayesinde hem çeliğin kalitesini artırıyor hem de işletmelerde enerji sarfiyatının önüne geçmiş oluyoruz” dedi

Demir çelik sektörüne teknoloji transfer eden öncü şirketlerin başında gelen İntekno, İtalyanlarla ortak geliştirdiği hurda seperatörü sayesinde, yılda yaklaşık 32.2 milyon ton hurda işleyen demir çelik sektörüne milyonlarca dolar kazandırıyor.

Günde 3 bin ton hurda eleme kapasitesine sahip seperatör, fire oranını yüzde 1’lerin altına çekerken özel mıknatısları sayesinde bakır ve alüminyum gibi değerli metallerin de geri kazanımına olanak sağlıyor. Üretim için kaliteli hurda temin eden demir çelikçiler seperatörün bu özelliği sayesinde tonu 2 bin dolar olan alüminyum ve tonu 8 bin dolar olan bakırdan da ekstra kar elde etmiş oluyorlar.

Yüzde 1-1.5 olması gereken fire oranı yüzde 10’lara çıkıyor

Uluslar arası normlara göre demir çelik hurdasında yüzde1-1.5 arasında empürite (kirlilik-saflığı bozan malzeme) normal kabul ediliyor. İntekno Genel Müdürü Kıvanç Güngör, hurda tedarikçilerinin zaman zaman su, taş, toprak gibi malzemelerin hurdaya karıştırılmasına göz yummaları sebebiyle empürite oranlarının yüzde 10’lara kadar çıkabildiğini söyledi.

“Empüritenin fazla olması hurdadan elde edilen çelikte kalitesizliği artırıyor. Kaliteyi artırmak için bu kez kimyasal malzemeler daha fazla kullanılıyor. Ürünü daha saf hale getirmek için kullanılan enerji miktarı artıyor. Bu da demir çelikçileri zarara uğratıyor. İntekno, özellikle demir çelik sektörüne teknoloji transfer eden bir şirket. Daha önce İtalya’dan hurda eleme için manyetik tambur getirmiştik. Uygulamada problemleri görünce proje aşamasında İtalyanlarla işbirliği yaparak İnovatif bir ürün ortaya çıkardık.” Geliştirdikleri yeni konsepti piyasaya tanıttıklarını belirten İntekno Teknik Satış Müdürü Erdem Kütük ise yeni hurda seperatörü hakkında şu bilgiyi verdi:
“Manyetik tamburu sayesinde seperatör 500 kilogram hurdayı çekip atabiliyor. Daha sonra ayrıştırılan empürüte içerisinde manyetik tamburdan kaçan ufak çaplı demir parçacıkları ise Taşıyıcı Bantların üzerine yerleştirilen magnetler sayesinde tekrardan ayrıştırılarak hurda içerisindeki demir kaybı sıfır noktalarına indirgeniyor. Bunun yanı sıra bu tip hurda seperatörü, sadece çeliği değil sisteme entegre olabilecek aparatlar sayesinde alüminyum ve bakırın da ayrıştırılmasına olanak sağlıyor.”

İnovatif seperatör ezber bozdu, anlaşmalar yenilendi

Türkiye Çelik İhracatçıları Birliği’nin 2013 yılında hazırlattığı Global Hurda Pazarı Raporu’na göre; Türk çelik sektörünün en önemli üretim girdisi “Hurda”. Yerli kaynakların yetersizliği hurdada yurt dışına bağımlılığı beraberinde getiriyor. Raporda 2012 yılı verilerine göre toplam 34.3 milyon tonluk nihai çelik üretimi için 32.2 milyon ton hurda kullanıldığından söz ediliyor. Söz konusu hurdanın 9.6 milyon tonu yurtiçinden sağlanırken ithal edilen hurda miktarı 22.4 milyon tonu buluyor. 22.4 milyon ton hurda için Türk ithalatçılar yurtdışına 9.4 milyar dolar ödüyor.

Türkiye’de işlenen toplam 32.2 milyon ton hurdanın yüzde 5’inin empürite olması demek 1.61 milyon ton malzemenin kullanılabilir hurda ya da ekonomiye kazandırılacak bir ürün olmadığı anlamına geliyor. Aynı zamanda bunun için ödenen milyonlarca doların da boşa gittiğini gösteriyor.

İntekno Genel Müdürü Kıvanç Güngör, “Bizim geliştirdiğimiz seperatör sayesinde alınan hurdalardaki fire oranları net olarak ortaya çıkınca Demir çelik üreticileri tedarikçilerle bu fire oranları üzerinden anlaşmalarını revize ederek yeni anlaşma imzaladılar. Böylece bundan sonra doğacak zararlarında önüne geçmiş oldular” dedi.

Bursa'da 5 Sanayi Fuarı Aynı Anda Gerçekleştiriliyor görseli Önceki Haber

Bursa'da 5 Sanayi Fuarı Aynı Anda Gerçekleştiriliyor

Yeni ürünümüz olan ROBO 3D printerlarını Türkiye pazarına sunduk görseli Önceki Haber

Yeni ürünümüz olan ROBO 3D printerlarını…