DEMİR ÇELİK ÇSM RÖPORTAJLAR GALVANİZ

“İzmir’in gururu, Türkiye’nin demir çelik distribütörü şirketler grubumuz, üretimde söz sahibi konumuna geçiyor.”

Demir çelik sektörünün gündemi ve yaşadığı sorunlar.

Türkiye’de ki demir çelik kapasitesi maalesef ki yeterli değil. Ülke olarak Dünya’da yerimiz demir çelik kapasitesinde %2’lere anca ulaşıyor. %58 civarında üretimi olan Çin demir çelik sektöründe lider konumda. Çin’den sonra Hindistan, Rusya ve Avrupa gelmektedir. Sıralamada biz de yerimizi almış bulunmaktayız. Geçen sene pandemiden dolayı üst sıralara ilerleyerek Avrupa’nın da önüne geçtik. Almanya’yı ihracatta ve üretimde 0,1 - 0,5 artış göstererek gerimize almış bulunmaktayız. Bu büyük bir başarı. Ülkemizin demir çelik sektöründe var olması ve üretim yapması lazım.

Evrensel olarak demir çelik tüketiminin fazlalaştığı 2020 yılında, ülkemizde de gözle görülür bir artış seyretmektedir. Eş zamanlı olarak da demir çelik tüccarlarının ticari ve maddi kazanımları olmuştur. Nitekim bu kazanımların çoğunu tüccarlar sanayi yatırımı olarak değerlendirdi. 2023 – 2024 yıllarında ülkemiz bu yatırımlardan verim alacaktır.

 

Merkez -Menderes

Tüketimin fazlalaşmasıyla, ihtiyaçların günden güne artmasını, üretici karşılayamamaktadır.

Ülke olarak ithal ettiğimiz demir çelik ciddi rakamlara ulaşmış bulunmaktadır. Akabinde diğer yan ürünlerde desteklemektedir. Türkiye’de yaklaşık 30 tane sandviç panel tesisi bulunmaktadır. Yılda 600-700 bin ton eko diye tabir ettiğimiz ince sac, sandviç panellerde kullanılmak için ülkemize giriyor. Bu üzücü bir durum. Bu konuda çalışmalarımız bulunmaktadır. Ekonomi konusunda devletimizden yardım bekliyoruz, demek yanlış olur. Devletimiz yatırıma destek verdiği takdirde bu konuyla ilgili projemizi yakın zamanda hayata geçirme planlarımız bulunmaktadır.

 

Şube- Kemalpaşa

Yaklaşık olarak 2 milyon ton civarında ihtiyacı karşılayacak, yıllık 750 – 800 milyon dolarlık ithalatın önünü kesmeyi hedefleyen yatırım düşüncelerimiz ve AR-GE çalışmalarımız mevcut. Türkiye ve Ortadoğu’da yılda 2 milyon ton civarında bu ürüne ihtiyaç var. Maalesef ki ülkemizde çok az denebilecek kadarı rica minnet, hatıra binaen %10’larda karşılanmaktadır.

 

Fabrika -Torbalı

“Hedefimiz, daima çalışmak ve zirve olmalı.”

Bizler bu ülkede,  bu topraklarda yaşıyorsak, çok çalışmamız lazım. Üretime ve ihracata önem vermemiz lazım. Bu bizim asli görevimiz. Düşüncemiz ve hedefimiz kazancımızı yatırama istihdama yönlendirmek, gelecek nesillerimize de bunları öğüt ediyoruz. Öğüt ederken de kurumsal yapıya önem veriyoruz. Çalışmaktan başka çaremiz yok, hedef hep yukarı ve daima zirve.

 

Üretim Tesisimiz

Gündeme dair.

Dolara endeksli harcamalarımızı bireyselden başlayarak düzenlememiz gerekir.

Ülkemiz insanının fıtratında lüks merakı var maalesef. Doların yükseleceği beklenen bir durumken, dolara endeksli harcamalarımızı bireyselden başlayarak düzenlememiz gerekir. Akabinde aile olarak bu duruma karşı tedbirli olmalıyız. Bu durum silsile ile ülkeye sirayet edecektir.

 

Cem TOROS

Ege Toros Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi

“Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu’nun en uzun ve teknolojik sandviç panel hattı”

Ege Toros Şirketler Grubu kuruluşu olan Egepanel Endüstri A.Ş.; Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu’nun en uzun ve teknolojik sandviç panel hattına sahiptir. Tam kapasite üretime geçtiğimiz tarihten itibaren 200 personele istihdam sağlamaktayız. Dolaylı yoldan 2000 personele ulaşmaktayız. Yıllık 6 milyon metrekare panel üretimi, 250 bin ton trapez sac üretimi ve tamamlayıcı ürün grupları ile birlikte Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en önemli endüstri tesislerinden biri konumundadır. 8 kimyasal bileşenli ıslak grup ünitesine sahip tek sandviç panel fabrikasıyız. Bölgemize ve ülke ekonomisine kattığımız değerle, kaliteli hizmeti vizyon edinmiş bulunmaktayız. 300 metre uzunluğundaki son teknoloji sistem üretim bandımızla, 55 bin metrekare alanda hizmet sunuyoruz.

Geniş ürün yelpazemiz ve üretim ağımızla, demir çelik ve yapı sektöründeki ihtiyaçları doğru analiz ile kaliteden ödün vermeden en iyi hizmetle sağlamak için çıktığımız bu yolda Egepanel Endüstri A.Ş.’yi kurarak; çatı paneli, cephe paneli, soğuk depo paneli, akustik panel ve özel paneller dışında tamamlayıcı ürün grupları diye tabir ettiğimiz, trapez sac, mahya ve semer üretimlerimiz de mevcuttur.

 

Katma değer yaratmak esasımız.

Ülke ekonomisine katma değer sağlamayı amaç edinerek, yapmakta olduğumuz yatırımlar ile sürekli büyümekte ve küresel başarı odaklı uluslararası piyasada yer almayı hedeflemekteyiz.

2021 yılının son ayına girerken, sene içerisinde yüzde 50’lik büyüme gösterdik. Sandviç panel üreticisi konumuna geçtiğimiz bu günlerde sektörün küresel rekabetinin de gücünü arttırmak ve tedariğini sağlamak amacımız.  Türkiye ve Dünya üzerine gerçekleştireceğimiz satış ağını, çalışanlarımız ile kurduğumuz bağı güçlendirme üzerine kuruyor, birlikte büyümeyi hedefliyoruz.

 

Yüzde 50 ihracat, yüzde 50 iç piyasa

2020 yılında temellerini attığımız Egepanel, 2021’in 3’üncü çeyreğinde üretime start vermiş bulunmaktadır. Kaliteyi yakaladığımız noktada, kalite standartları ve İSO sertifikalarını alarak ürün gruplarımızın güvenilirliğini sağladık. Şuan yüzde 50 iç piyasa, yüzde 50 ihracat hedefi ile üretim yapmaktayız. İhracatta bu rakamı arttırmak en temel düşüncelerimiz arasındadır. Sektörel fuarların ve gelişmelerin yakından takipçisiyiz. Üretmeye, istihdama ve en önemlisi ticarette dürüstlük ilkesine sadık kalarak, çalışma hayatını sürdürmeye devam ediyoruz.

 

 

Cihan TOROS

Ege Toros Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi

 

 “Şirketler grubunun geleceği emin ellerde.”

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Suphi Toros tarafından 1996 yılında 100 metrekare alanda kurulan Toroslar Boru Profil, 2021 yılında Ege Toros Şirketler Grubu olarak 36 ülkeye ihracat yapan dev bir şirkete dönüştü. Ortadoğu ve Avrupa'nın en uzun sandviç panel üretim hattı olan Ege Panel’i kurarak İzmir'e haklı bir gurur yaşatan firmamız, sektörde büyümesini çok müşteri az kâr prensibiyle sürdürüyor. Yönetim Kurulu Başkanımız Suphi Toros'un tırnaklarıyla kazıya kazıya kurduğu şirketler grubunun geleceği, eğitimlerimizi tamamladıktan sonra şirket yönetimde söz sahibi olmamıza tanıdığı imkanla, emin ellerde.

 

Demir çelik sektöründe depo ne kadar büyükse o kadar iyi iş yapabiliyorsun.

Genç yaşlarda atıldığı çalışma hayatına yumurta satmaktan ayakkabı boyacılığına birçok alanda çalışma tecrübesine sahip olan Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Suphi Toros; askerlik için Muş'tan İzmir'e gelmiş bulunmaktadır. Askerlik sonrası İzmir'de kalıp, yaklaşık 5 yıl çalışan olarak demir çelik sektörüne hizmet vermiş ve sektörü tecrübe edinmiştir.

Daha sonra 1. Sanayi Sitesinde 100 metrekare alanda iki yüklemeci ve bir satış temsilcisi ile Ege Toros Boru Profil’i kurmuştur. Rekabetin çok olduğunu sektörde farkındalık kılacak hamleler yapma stratejisiyle Ege Serbest Bölge karşısında bir yer kiralayıp, hurda demir satmaya başlamıştır. Kiralık olan yerde yapısal inşaat izni çıkması üzerine, şuan merkezimiz olan Menderes’e 2010 yılında taşınmıştır.

 O günleri şöyle anlatabilirim; “Menderes'e ilk taşındığımızda “Biz burayı doldurabilirsek ne mutlu bize” diyen Başkanımız Sayın Suphi Toros birkaç yıl içerisinde büyümeyi ön görerek yan tarafta bulunan 15 bin metrekarelik alanı da satın aldı. 5 bin metre karelik alanın yetmeyeceğini düşünerek yaptığı hamlede bir kez daha yanılmadığını görmüş olduk. Ayrıca Belkahve'de bir depo daha tutmuş olup, İzmir’in kuzeyi kadar güney bölgesine de hizmet vermeyi planlamıştır. Demir çelik sektöründe depo ne kadar büyükse o kadar iyi iş yapabiliyorsunuz.

 

“Geçmişten geleceğe”

Bizler de eğitimlerimizin yanı sıra, işi göğüslediğimiz noktaya gelmeden önce Yönetim Kurulu Başkanımızın eğitiminden geçtik ve her geçen gün tecrübelerinden faydalanmaya devam ediyoruz. İlk olarak şirket içerisinde her departmanda görevlendirildik. Tulum giyip, demir tozu yutmaktan tutun demir taşıyıp, temizlik yapmaya, çay ikramı, muhasebe, satış temsilciliğine kadar her noktasında bulunduk. Bugün geldiğimiz noktada ürünlerin teknik özelliklerinden üretim sürecine kadar bilgi ve fikir sahibi olmanın yanı sıra şirket işleyiş dinamiklerine de hakimiz. Hala öğrenmeye devam ettiğimiz Yönetim Kurulu Başkanımızın öz disiplini ve lider vasfı, bizlere iyi ki dedirttiriyor. Unutmadan söylemek isterim; “Az müşterim olup çok karım olacağına çok müşterim olup az karım olsun.” sözü bizler için öğüt niteliği taşımakta olup prensip haline getirmemize vesile olmuştur.

Son olarak sözü bağlayacağımız noktada, insanların aklına demir çelik sektöründe öncü olarak gelmek, dünden bugüne taşıdığımız değerleri “Geçmişten Geleceğe” sloganımızla bağlaştırmak kaçınılmaz olmuştur.

 

6 Milyon Metrekare Sandviç Panel Üretim Kapasitesi

 Uzun yıllar üretici firmalarla bayi olarak çalıştık. Bayisi olduğumuz firmaların ciro birinciliklerinin yanı sıra yıllık üretimlerinin yarısını biz alıp, satıyorduk. Bu potansiyelimizin gücüne göre kendi üretim tesislerimizi açmaya karar verdik. Gerekli saha analizleri, fizibiliteler ve arge çalışmaları sonrası Torbalı’da Sandviç Panel üretimine Ege Panel markasıyla başladık. Güney Kore ve İtalyan yapımı olan üretim hattımız 300 metre uzunluğu ile Ortadoğu ve Avrupa'nın en uzun ve en teknolojik hattı seçildi. Dakikada 15 metrekare, yılda 6 milyon metrekare sandviç panel üretim kapasitemiz var. Ege Panel’i 36 ülkeye ihraç ediyoruz.

Şu anda tesisimiz 55 bin metrekare. 25 bin metrekare stok yükleme sahası, 30 bin metrekare üretim alanımız bulunmaktadır. Ciddi bir kapasiteye sahibiz. Sandviç Panel üretiminin yanı sıra trapez sac üretiyoruz. Yılda 250 bin ton üretim kapasitemiz var. Bunun yanında trapez ve sandviç panelden çıkan hurda sacları tekrar geri dönüşüme kazandırıyoruz. Geri kalan hurda saçları (trapez,sandviç panel) mahyası, (trapez,sandviç panel) semeri yaparak, kendi bünyemizde geri dönüşüme tabi tutuyoruz.

 

 

 

Böhler olarak yıllık çelik üretim kapasitemiz 155 bin tondur görseli Önceki Haber

Böhler olarak yıllık çelik üretim kapasitemiz…

Yeni Denklem: Önceki Haber

Yeni Denklem: "Çin < Diğer Dünya" ?