DEMİR ÇELİK

Küresel savunma sanayinde gözler Türkiyede: Miilux OY, Manisa’da ürettiği zırh çeliğiyle küresel arenada

OYAK’ın stratejik hamlesiyle Türkiye'nin zırh çeliği dahil tüm yüksek mukavemetli çelik ihtiyacını, dış kaynaklara gerek kalmadan karşılayabilen Miilux OY, Paris’te 17 Haziran’a kadar devam edecek EuroSatory Savunma Sanayi Fuarı’nda yerini aldı.Fuarda, Protection 280T, 440T, 500T ve 600T gibi zırh çeliği çözümlerini küresel müşterilere sunan firma, zırh komponent ürünlerinin de tanıtımını ilk kez küresel arenada gerçekleştiriyor.

Türkiye’nin ilk ve tek yerli zırh çeliği üreticisi Miilux OY, 13-17 Haziran tarihleri arasında Paris’te gerçekleşenEuroSatory Savunma Sanayi Fuarı’na katıldı.Manisa’da üretilen ürünlerini ilk kez küresel pazarlara tanıtan MiiluxOY’un fuarda sergilediği zırh çeliği çözümleri arasında; MiiluxProtection 280T, Miilux’unProtection 440T, MiiluxProtection 500T ve MiiluxProtection 600T ön plana çıkıyor.

Protection ürünleri ilk kez Paris’te

Kara, hava savunma ve güvenlik sektörlerine yönelik düzenlenen uluslararası bir ticaret fuarı olan EurosatoryFuarı’na Manisa’da ürettiği, savunma ve güvenlik sektöründe kullanılan Protectionürünleriyle katılan Miilux OY, 280T, 440T, 500T, 600T gibi zırh çeliği çözümleri ile birlikte zırh komponent ürünlerini ilk kez küresel arenada tanıtıyor. MiiluxProtection 280T muharebe tankları, zırhlı muharebe, zırhlı personel taşıyıcıları gibi zırhlı araç tasarımlarında tercih edilen, patlama ve şok dalgalarına karşı dirençli, yüksek tokluk özelliklerine sahipken, Miilux’unProtection 440T ürünü ise, zırhlı araçların yan duvarlarında ve tabanlarında delinme, darbe ile patlamaya karşı direnç gerektiren uygulamalarda kullanılıyor.

MiiluxProtection 500T ürünü, zırhlı araçların şekillendirme gerektiren parçalarında yan duvar, tavan ve taret kısımlarında kullanılırken, MiiluxProtection 600T ise en yüksek sertliğe sahip zırhlı araç üreticileri tarafından kaynak-büküm yapılmadan add-on ve stand-alone amaçlı mevcut tasarımlarda şekillendirilebilme özelliği sayesinde tercih ediliyor.

Hedef bölgesel zırh çeliği tedarikçisi olmak

Fuar ile birlikte yeni satış fırsatları, tanıtım ve küresel pazar için araştırma imkanları, yetkin firmalar ile işbirlikleri gibi konuları değerlendireceklerini söyleyen Miilux OY Türkiye Genel Müdürü Yavuz Yeldan, “Bugün, Finlandiya ve Polonya fabrikalarımızla birlikte ülkemizin ihtiyacı olan zırh çeliği ürünlerini, yerli levha ile karşılama imkânına sahibiz. OYAK’ın Manisa’da kurduğu yerli zırh çeliği üretim tesisiyle Avrupa pazarından da pay alacak konuma geldik. Daha önce Türkiye’de üretilmeyen zırh çeliğinin üretimiyle sadece sektörel gelişimi güçlendirmekle kalmadık, savunma sanayimizi dışa bağımlı olmaktan koruyacak ve Türkiye ekonomisini güçlendirecek önemli bir adım da atmış olduk. Paris’teki gerçekleşen EuroSatory Savunma Sanayi Fuarı’nda da ilk kez Manisa’da üretilen ürünlerimizi küresel pazarda sergileme fırsatına kavuştuk” diye konuştu.

Miilux OY Türkiye olarak, öncelikle yurt içinden gelen talebe yönelik çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Yeldan, “Bununla birlikte, ihracata yönelik faaliyetlerimiz de hız kesmiyor. İlk aşamada aşınmaya dayanıklı çelik ürün grubumuzun ihracat pazarındaki payını arttırmayı planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde, pazarın talebine yönelik olarak, Manisa fabrikamızın yıllık üretim kapasitesini 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

 Miilux OY Hakkında

Miilux OY ısıl işlem çeliklerinin üretimi konusunda uzmanlaşmış Finlandiyalı bir üretim şirketidir ve çoğunluk hisseleri Şubat 2019’da OYAK tarafından satın alınmıştır. %100 hissedarı Miilux OY olan MIILUX YÜKSEK MUKAVEMETLİ ÇELİK ÜRETİM A.Ş. (Miilux), 28 Mayıs 2019’da, Manisa OSB’de ısıl işlem çelikleri üretmek üzere kurulmuştur.

Türkiye’de mevcut durumda ısıl işlem görmüş ürünlerin tamamı yurt dışından karşılanmakta iken Miilux, ülkemizde ısıl işlem çeliklerinin üretilmesini sağlamakta, böylelikle tedarik sıkıntısından kaynaklanan dışa bağımlılığı önemli ölçüde azalmaktadır. Miilux, ülkemiz için stratejik öneme sahip ısıl işlem görmüş yüksek mukavemetli çeliklerin üretimini gerçekleştirerek; zırhlı araçlar, mayın ve balistik koruma gerektiren sistem üreticileri ile iş makineleri, inşaat, makine, madencilik, vb. sektörlere gereken komponent ve levhaları rekabetçi koşullarla ve hızlı teslimat süreleriyle temin edebilmektedir.

 

Demir çelik sektörü kapasitesini 50 milyon tona çıkarabilir görseli Önceki Haber

Demir çelik sektörü kapasitesini 50 milyon…

Tayvanlı YC Inox tan Iglo Architects İmzalı Yeni Bir Yatırım Daha...  görseli Önceki Haber

Tayvanlı YC Inox tan Iglo Architects İmzalı…