DEMİR ÇELİK MAKİNA KALIP VASIFLI ÇELİK

Sağlam Metal yaptığı yatırımlarla çeliğe değer katıyor

 

Sağlam Metal Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Koçak ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Her bir yeni yatırım, her bir istihdam; bir sonraki yatırımlarımız için bizleri heyecanlandırıyor”

Sağlam Metal’i tanıyabilir miyiz? Kısa tarihçeniz ve bugünlere gelişiniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

1997 yılında kurulduk. Takım, kalıp ve makine parçalarının temel malzemeleri olan özel çelikler ve bakır alaşımları ile başladık, onlarla devam ediyoruz. Ortağımız Almanya’nın köklü takım çelikleri üreticisi DörrenbergEdelstahlGmbh bu konuda yaklaşık 160 yıllık bir geçmişe sahip. 2005 yılında önceleri ithal ettiğimiz bakır alaşımlarının üretimine Çayırova fabrikamızda başladık. 2016 yılında Balıkesir’de ikinci bir fabrika daha kurarak iç piyasadaki boşluğu dolduran ve ihracatta bizi coşturan Bronz ve Bakır alaşımları fabrikasını da açarak kapasitemizi artırdık. Ekim 2017’de ülkemizin 649. Ar-Ge merkezi olmaya hak kazandık. Geldiğimiz noktada 250’nin üzerinde çalışanı ve her türlü kalite güvence yeteneklerine sahip bir şirket olarak etrafımıza fayda sağlamaya devam ediyoruz.

Sağlam Metal olarak faaliyet alanlarınızdan ve müşterilerimize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Makine, kalıpçılık, imalat, havacılık, savunma, raylı sitemler, otomotiv, beyaz eşya, inşaat, demir-çelik sektörleri hizmet verdiğimiz sektörlerdir. Kurmuş olduğumuz BOLOKUR Teknik Yayıncılık şirketi ile hem kendi yazarlarımız tarafından yazılmış eserleri hem de uluslararası çapta ün kazanmış TabellenbuchMetall (Tablo Kitabı) gibi teknik eserleri yayınlıyoruz. Kitaplarımız mühendislik fakültelerinde ders kitabı, işletmelerde referans eserler olarak kullanılmaktadır. Malzeme gruplarını anlatmak ve kalite-maliyet-verim kriterlerine uygun olarak doğru malzeme seçiminin nasıl yapılabileceğini göstermek için şirketler ve eğitim kurumlarında seminerler düzenlemekteyiz.

Üretim yaparken çevreyi korumaya da önem veririz. Ürettiğimiz bakır alaşımlarının ve ithalatını yaptığımız tüm çeliklerin geri dönüşümünü sağlamak için bunu takip eden bir bölüm kurduk ve emisyonlarımızın en aza indirilmesini sağladık.

Çelik Servis Merkezlerinizden bahseder misiniz?

Çelik servis merkezlerimiz en büyüğü Gebze’de olmak üzere Balıkesir, Adana, İkitelli ve İzmir’de toplam 18 operatör ve 31 şerit testere makinası ile hizmet vermektedir. 2000 tonu aşan stoğumuz müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre yenilenmekte, şubelerimiz merkezden sevkiyatlar ile desteklenmektedir. Senelik 300.000 adet çelik atölyelerimizde işlem görmektedir. Hedeflerimiz büyük, sektörün ihtiyaçlarına karşılık verebilmek için sürekli kendinizi yenilemelisiniz. Zamanla yarışıyoruz, bu yüzden müşterilerimizin taleplerine en hızlı yanıtı vermenin yollarını arıyoruz. Bu bağlamda dijitalleşme önemli miktarda yükümüzü aldı, Hatta her adımda dijitalleşme vazgeçilmezlerimiz haline gelmiş bulunmaktadır.

Dijitalleşme demişken biraz daha açar mısınız bu konuyu? Dijitalleşme alanında neler yapıyorsunuz?

Mal Kabulden üretime, üretimden sevkiyata kadar tüm birimlerimizde iş süreçlerimiz gelenekselden dijital dönüşüme doğru ilerleme halindedir.

Kalite Politikalarınızdan bahseder misiniz?

Kalitenin her adımında İnsan ve doğal çevrenin sürdürülebilirliği için mevcut tüm kaynakları etkin ve verimli şekilde kullanmayı amaçlayan firmamızın  mevcut kalite politikası;

Müşteri odaklı olup beklentilerini karşılamada sürekliliği sağlamayı ve müşteri şikayetlerini etkin olarak ele almayı, Teknolojik gelişmeleri takip etmeyi, ürün/proseslerimizde tasarım ve geliştirme çalışmaları yapmayı, Tüm paydaşlarımızın  gelişmesine katkıda bulunmayı, Tüm proseslerimizde sürekli iyileştirmeyi ve iş sürekliliğini ilke edinmeyi, Kanunlara, Standartlara, Kontrol prosedürlerine ve talimatlarınauymayı, Bilgi varlıklarını yönetmeyi, varlıkların güvenlik değerlerini, ihtiyaçlarını ve risklerini belirlemeyi, İş sağlığı / güvenliğini sağlamaya ve iş kazalarını önlemeye yönelik sistemler geliştirmeyi, Doğal çevremizi korumaya odaklanarak enerjiyi etkin ve verimli kullanmayı, insana ve çevreye saygılı olmayı, Enerji tüketimini azaltmayı, enerji verimliliği  ile ilgili sürekli gelişmeye yönelik iyileştirmeler yapmayı, bunların uygulanmalarını ve sonuçlarını takip etmeyi, taahhüt etmektedir.

Mevcut yatırımlarınız, ileriye dönük proje ve hedefleriniz ile ilgili bizleri bilgilendirir misiniz?

Geçen sene bakır üretiminde kapasiteyi arttırmak adına yatırımına başladığımız Balıkesir’deki ikinci fabrikamızı Alman ortaklarımızın da katılacağı bir törenle 29 Ekim’de açacağız.

AMS2750 standartlarını sağlayacak teknik özelliklerde üretilen fırınlarımız ile ısıl işlem tesisimizi 2022 yılı başı gibi bitirmeyi planlıyoruz. Tesisimizde takım çelikleri vakum sertleştirme, sıfıraltı işlem ve gaz nitrasyon prosesleri uygulanacak. Gerekli kalite kontrol şartlarını sağlamak amacıyla tam teşekküllü metalogafi laboratuvarımız ve sertlik kontrol ekipmanlarımız hali hazırda mevcut. Fırınlarımız geldi, ısıl işlem fabrikamızın bitmesini bekliyoruz.

Artan ihracat taleplerini karşılamak ve müşterilerimize daha hızlı hizmet verebilmek adına ısıl işlem fabrikamızın bir katına metal işleme makinaları yatırımına başladık. Bu röportaj vesilesi ile bir de müjde vereyim.

Bu sene bitmeden başlangıcı Marmara bölgesinde yapmak üzere, fabrikaların sanayi ürünlerini, makinalarını taşımaya başlayarak lojistik faaliyetlerimize yeni bir daha alan katıyoruz. Yurt dışı lojistik faaliyetlerini de içerecek bu hizmetimiz için ayrıntıları önümüzdeki günlerde paylaşacağız.

Peki ya Sağlam Metal satışların ve üretimin ötesinde hangi değerlere sahip bir firma?

Sağlam Metal aslında bizim için artık satışın ve rakamların ötesinde bir kuruluş. Kardeş şirket olarak kurduğumuz bol okur yayınevi sayesinde sektöre kazandırdığımız kitaplarımız meslek liselerinden üniversitelere, üniversitelerden genç mühendislerin başucu kitabı olma özelliğini taşıyor. İşte tam da bu yüzden rakamların ötesinde olduğumuzu düşünüyoruz, topluma ve arkamızdan gelen gençlere daha fazla erişilebilir kaynak, inovatif fikirler ve şans verebilmek bizim için çok önemli. Biz de bize düşen görevi yerine layığıyla getirmeye çalışıyoruz.

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz  bir konuda sürdürülebilirlik aslında… Sağlam Metal’in üretici bir firma olarak doğayı koruyarak üretmek adına yaptığı çalışmalar var mı?

Tabii! Aslında biz bu durumu korumanın da ötesinde düşünüyoruz. Gelecek nesillere sağlıklı bir ekosistem bırakabilmek adına bizler gibi firmaların üzerine düşen çok sorumluluk var. Biz sürdürülebilirlik aktivitelerimizi ilk önce farkındalık yaratacağımızı düşünerek sürdürülebilirlik ve STK hedeflerini açıkladığımız hazırlanması 5 ay süren bir bilgi kitapçığını paydaşlarımıza dağıtarak başladık. Devamında hedeflerimizi belirleyerek karbon emisyonu, enerji tüketimi ve alternatif çözümlerin üzerine eğilerek sürdürülebilirlik adına organize ettiğimiz proje grubumuza gerek kurumsal sosyal sorumluluk projeleri gerekse diğer STK amaçlarına nasıl ulaşabileceğimizin stratejilerini oluşturduk.

Tüm paydaşlarımız 2021 raporumuzu heyecanla bekliyor, bizde epey heyecanlıyız  aslında… Üretirken doğaya karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirmenin muhimden öte olduğunu düşünüyoruz.

2021 yılının son çeyreği içerisindeyiz. Firmanız açısından bu dönemi nasıl geçiriyorsunuz?

2020 yılını zorlu pandemi koşullarına rağmen yaklaşık %20 büyüme ile kapatmıştık. 2021 yılında ise daha dokuzuncu ayda 2020 cirosunu geçtik. (Euro bazında) 2021 yılında Balıkesir’deki ikinci fabrikamız ile metal işleme bölümümüzün ihracata ciddi katkı sağlamasını bekliyoruz. Isıl işlem fabrikamız ise yurtiçindeki gücümüzü arttıracaktır. Her bir yeni yatırım, her bir istihdam; sonuçları ile bize bir sonraki yatırım için şevk veriyor, heyecanlandırıyor. Bu heyecan rüzgarı ile yeni yatırımlarla üreten Türkiyemize katkıda bulunmak ise en büyük mutluluğumuzdur.

 

Yakın zamanda iki tane yeni kitabınız çıktı. “Çağ Değiştiren Toplar” ve “Dile Kolay” bu kitaplardan kısaca bahseder misiniz?

“Çağ Değiştiren Toplar” Torino’da bir açık hava müzesini gezerken İstanbul’un fethinde kullanılan büyük bir topu görünce onu araştırmak istedim. Araştırdıkça da bu toplara olan merak ve ilgim artarak devam etti. Devamında da Metalurji ve Tarihin birleştiği, bir devrin kapanıp başka bir devrin açılmasına vesile olan bu topların nasıl ve hangi şartlarda döküldüğü, dökümcülüğün nasıl başladığı, topların şu anda nerede olduğu ile ilgili yaklaşık sekiz yıllık bir araştırmanın eseri olan bu kitabı okurken tüyleriniz diken diken olacak.

Diğer kitap ise “Çeliğin İzinde” Kökleri 540 seneye dayanan DörrenbergEdelstahl’in tarihini anlatan bu kitap yalnızca bir kuruluş kitabı değil, iki tane Dünya Savaşı gören bir fabrikanın krizleri yöneterek nasıl ayakta kalıp bu günlere geldiğini anlatan, okudukça merak edeceğiniz, merak ettikçe öğreneceğiniz nitelikte bir eser.

 

 

Yıldız Demir Çelik, İkinci Galvaniz Hattında Sona Yaklaşıyor görseli Önceki Haber

Yıldız Demir Çelik, İkinci Galvaniz Hattında…

METALEXPO Fuarı başarıyla gerçekleşti görseli Önceki Haber

METALEXPO Fuarı başarıyla gerçekleşti