Gözlükler için kusursuz kıvrım

19 Mart 2019 Salı 10:17
Gözlükler için kusursuz kıvrım
Baumüller ve Schüssler Technik’ten yüksek hassasiyetli 3D gözlük çerçevesi bükme makinesi modernizasyonu.

Pazar lideri Schüssler Technik firmasına ait yüksek hassasiyetli özel makineler farklı şekil ve malzemelerdeki gözlükler için basit ve modern gözlük çerçevesi üretimi sağlıyor. Tam otomatik 3D gözlük çerçevesi bükme makinesi S-514’ün en güncel versiyonu kompakt ve dijital olup Endüstri 4.0 gerekliliklerine uyuyor. Ayrıca dünya çapındaki gözlük üreticileri için yaratıcı tasarım seçenekleri sunuyor.

Oval, köşeli ya da yuvarlak olsun ya da sade bir gri veya canlı pembe bir tasarım. Gözlük çerçevelerinde satın alma için belirleyici bir faktör olan yaratıcılıkta neredeyse sınır yok. Görünüm yalnızca şekilden ve renkten değil, aynı zamanda malzemeden de belirlenir. Paslanmaz çelik, yeni gümüş, fosforlu bronz veya titan gibi çeşitli metallerden üretilen gözlük çerçeveleri birkaç yıldır modaya hakim. Baden Württemberg eyaletine bağlı Pforzheimlı Schüssler Technik firması, bunun üzerine uzmanlaşmış. Orta ölçekli bu şirket, sektörde 50 yılı aşkın süredir gözlük iskeletleri imalatı için kaliteli makineler üretiyor. Daha sonra gözlük camlarına oturacak çerçeve olan metal tel profilden gözlük çerçevelerinin bükülmesi için de ürünleri bulunuyor. Makineleri sayesinde çoğu büyük gözlük üreticilerinin milyonlarca farklı gözlük çerçevesi basit ve hassas bir şekilde imal ediliyor.

3D gözlük çerçevesi bükme makinesi S-514 çalışma prensibi

Yeni CNC 3D gözlük çerçeve bükme makinesi S-514, aralarında farklı malzeme kalınlıklarında paslanmaz çelik ya da titanın da bulunduğu çeşitli metal profil tellerden gözlük çerçeveleri üretiyor. Gözlük çerçevelerinin saatlik ürün çıkışı ise 1.350’yi buluyor. Gözlük çerçeveleri için 2,5 mm’ye kadar genişlikte ve 2,5 mm’ye kadar yükseklikte bilinen tüm alaşımlar kullanılabiliyor. Yüksek doğrulukla imal edilen gözlük çerçevelerinde öne çıkan bir özellik olarak Baumüller’in hassas ve birbirlerine ideal uyarlanmış tahrik ve otomasyon bileşenlerine güveniliyor.

Makinelerin programlanması, verilerin (DFX ya da Schüssler Technik’in birkaç form verisi) USB ya da ağ üzerinden veya aynı zamanda bir kalıplayıcının kopyalanması üzerinden gerçekleşiyor. Kullanıcı, büküm, düzeltme değerleri ve çelik tel kalınlığı gibi parametreleri doğrudan dokunmatik ekranda ayarlama imkanına sahip. Şekilli bükme ile birlikte gözlük çerçeveleri aynı zamanda istenen eğrilik yarıçapı, yani taban eğrilik (ön eğrilik) elde ediyor. Makinenin çalışma şekli, telin yoğun bükümlerde dahi (ör. spor gözlükler) somunun orta eksene dik geleceği şekilde ayarlanmasını sağlıyor. Böylece gözlük camı daha sonra çerçeveye sağlam bir şekilde oturtulabilir.

Firesiz üretim

S-514’ün sunduğu büyük avantajlardan biri segment düzeltmelerinin yapılabilmesi. Bunun anlamı, gözlük çerçevesi formunun hem 2D formunda hem de ön eğrilikte bükülen gözlük çerçevesi kalite gereklilikleri sağlayana kadar birkaç segmente ayrılması ve ardından düzeltilebilmesi demek. Özellikle kritik aralıktaki göz tiplerinde ve tel profillerinde bu son derece yardımcı bir özellik. Makinenin bir diğer katma değeri de tamamen firesiz çalışması. Böylece altın ya da titan gibi kaliteli profil teller de her bükme işleminden sonra doğrudan sonraki gözlük çerçevesi atık parça olmadan üretiliyor.

Makinenin yerden tasarruf sağlayan yapı şekli ve Baumüller’in kompakt bileşenleri sayesinde elektronik ve yedi tahrikin tümü şalter panosunda dar bir alanda bulunuyor: Dört bükme aksı üç boyutlu bükme ve üç kumanda aksı tellerin ayrılmasını sağlıyor. Aks tahrikleri, bükmede yüksek kalite sağlıyor ve bakım gerektirmiyor.

Şek. 1: Gözlük çerçevesi bükme makinesi S-514 hassas bir büküm ve gözlük çerçevesi için teli kesme sunuyor Fotoğraf: Schüssler Technik

Tek elden komple tahrik sistemi

Dünya çapında üretilen gözlüklerin çoğu bugün Asya’da üretiliyor. Pazardaki talep, uzun süre dayanıklı, yerden tasarruf sağlayan ve kullanımı kolay makineler. Schüssler Technik, yeni 3D gözlük çerçevesi bükme makinesinin geliştirme aşamasında Baumüller ile birlikte yetkin ve uzun vadeli ortak olarak el sıkıştı. Yeni S-514’ten istenen, makineyi modernize etmesi ve Endüstri 4.0’a uygun hale getirmesiydi. Ardından, makinenin tüm tahrik ve otomasyon sistemi, stratejik ortak Baumüller tarafından birbirlerine ideal olarak uyarlanmış biçimde üretildi.

Tahrik kumandasından makine kumandasına ve görselleştirmeye kadar önemli tüm bileşenler Baumüller Grubu bünyesinde tedarik edilebildi. Şalter dolabı dahil sac muhafaza, makine muhafazalarında ve şalter dolabı üretiminde uzmanlaşmış olan Baumüller’in Slovenya’daki kardeş şirketi Baumüller Dravinja tarafından tedarik edildi. Baumüller, bunun dışında makinenin tüm mühendislik işlerini üstlendi.

Schüssler Technik iş geliştirme ve kalite yönetimi departman müdürü Matthias Carstens: “Baumüller bize tüm bileşenlerde ve tüm kumanda sisteminde destek veriyor. Geniş bir yelpazeye sahip olan stratejik tedarikçi olarak Baumüller’in sunduğu fayda ortada: Böylece çok az zahmete giriyor ve hızlı ve daha iyi uygulama elde ediyoruz.” Yerden tasarruf sağlayan, kompakt bileşenlerin yanında Baumüller için öne çıkan bir özellik de geliştirme alanındaki teknik bilgisi ve halihazırda mevcut programlama araçları. S-514, regülatör ve motorun mükemmel uyumu ile gözlük çerçevelerini yüzde bir milimetreye kadar yüksek doğrulukla üretebiliyor. Tek ünite olarak Baumüller’in b maXX 5500 servo inverteri ve altı adet b maXX 3300 servo inverter makinenin toplam yedi tahrikini kumanda ediyor.

3D gözlük çerçevesi bükme makinesi nasıl çalışıyor?

Dört bükme aksı, ara doğruya paralel duran 3D gözlük çerçevesini üretiyor:

• Bobin gönderme

• Tel bükme

• Şekli eğme (ön eğrilik)

• Daha sonra camın kesileceği dik somun için karşı döndürme

Kumanda aksları ise telin kesilmesini ve ileri sürülmesini sağlıyor:

• Bıçağı konumlandırma

• Tel kesme

• Bobinden teli ileri sürme

Şek. 2: Yerden tasarruf sağlayan Schüssler Technik 3D gözlük çerçevesi bükme makinesi S-514’te Baumüller’in tüm kompakt tahrik bileşenlerini yerini buluyor / Fotoğraf: Schüssler Technik

Modern görselleştirme ve dünya çapında servis Yeni S-514’ün modern görselleştirmesi, kullanıcının gerekli tüm parametreleri konforlu bir şekilde 12” dokunmatik ekrana girebilmesini ve makineyi kumanda edebilmesini sağlıyor. Dil yerine sembollerin kullanılması, çeviri ihtiyacı olmadan dünya çapında kullanım sunuyor. Makine kumandası olarak zorlu kumanda görevleri için ölçeklendirilebilir ve çok yönlü kullanılabilir bir platform olan güçlü performanslı b maXX PCC-04 serisinin en yeni nesli kullanılıyor. 12” dokunmatik ekran da Baumüller’in b maXX HMI serisi yelpazesinden alınmış.

Schüssler Technik’te satış ve ürün yönetimi departmanı müdürü olan Dietmar Rupprecht şöyle diyor: “Pazarda hassas ve bağımsız gözlük üretimine olan talep yüksek. Yeni 3D gözlük çerçevesi bükme makinesi S-514 müşterilerimizi Endüstri 4.0’a da hazırlıyor. Makine, dijital bir kullanıcı arayüzü ve opsiyonel olarak dünya çapında kullanım için uzaktan bakım hizmeti sunuyor.”

Hızlı ve ekonomik bir servis sunabilmek için makinelerin üreticisi olarak Schüssler Technik için uzaktan bakım konusu son derece önemli. Yeni makine, entegre yönlendirici sayesinde opsiyonel olarak uzaktan bakım amacına yönelik uzaktan kumanda seçeneği sunuyor. Bunun arkasında IEC 62443-3-3 uyarınca sertifikalı olan ve dolayısıyla Bilgi Teknolojisi Güvenliği Federal Makamı (BSI) bünyesindeki temel koruma kataloğunun gerekliliklerine uyum sağlayan endüstriyel uzaktan bakım alanındaki ilk yazılım ürünlerinden biri olan Baumüller imzalı güvenli uzaktan bakım çözümü Ubiquity var. Ubiquity, kurulum, işletime alma ve bakım aşamasında destek vermek ve meydana gelen hatalarda ya da hatalı çalışmalarda güvenli bir uzaktan tanı sunabilmek için dünya çapında makinelere güvenli erişim sağlıyor. Baumüller, ilgili yerdeki bakım ve koruyucu bakım önlemlerini global servis ağı üzerinden sunuyor. Böylece dünya çapındaki gözlük üreticileri Schüssler Technik çatısından çıkan gözlük çerçevelerinin hassas üretimine güvenebilir.

Şek. 3: Yüksek performans gerektiren uygulamalar için b maXX PCC-04, yeni S-514’te makine kumandası olarak kullanılıyor

Özet

Schüssler Technik ve Baumüller’in birlikte modernize edilmiş kompakt, dijital ve hassas 3D gözlük çerçevesi bükme makinesi S-514, modern görselleştirme ve güvenli uzaktan denetim gibi birçok yeni seçenek sunuyor. Baumüller gibi stratejik bir ortak ve komple tedarikçi ile iş birliği yapmanın avantajı, hem otomasyon bileşenlerinde hem de sistem mühendisliğinde tam kapsamlı uzmanlıkta yatıyor.

Yazar:

Rosemarie Kmitta, Baumüller basın danışmanı Basın sorumlusu: Stefanie Lauterbach T: +49 (0) 911 5432 – 319 F: +49 (0) 911 5432 - 231 E: stefanie.lauterbach@baumueller.de

Bu haber toplam 2352 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler