Sezgin Lazer, Esautomotion ile Türk Sanayisine Değer Katacak

27 Mart 2019 Çarşamba 09:56
Sezgin Lazer, Esautomotion ile Türk Sanayisine Değer Katacak
2015 yılında “lazer hakkında her şey” sloganı ile yola çıkan Sezgin Lazer, makine sektöründeki başarılı faaliyetlerine devam ediyor. Ürün çeşitliliğiyle dikkat çeken ve kullanıcılarına paket halinde çözümler sunan firma, bu yıl distribütörlüğünü üstlendiği İtalyan CNC kontroller sistemleri üreticisi olan Esautomotion ile Türk sanayisine değer katacak.

Sezgin Lazer Genel Müdürü Fatih Sezgin ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1980 yılında İstanbul’da doğdum. Üniversite eğitimimi İstanbul Doğuş Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladım. İş hayatıma aile şirketimizde başladım. Daha sonra özel sektöre geçiş yaparak Baykal Makina’da çalışmaya başladım. Son 6 yılı Üretim Müdürlüğü olmak üzere yaklaşık 10 yıl kadar burada çalıştım. 2015 yılı itibariyle Baykal Makina’dan ayrılarak kendi şirketim olan Sezgin Lazer’i kurdum.

Sezgin Lazer’in kısa tarihçesi, organizasyon yapısı ve faaliyet alanları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Sezgin Lazer Makine 2015 yılında kuruldu. Makine sektöründeki tecrübemizi müşterilerimizle çözüm partneri olarak paylaşıyoruz. Yola çıkarken pazardaki rakiplerimizden farklı bir yapıda çalışmayı hedefledik. Bu nedenle “lazer hakkında her şey” sloganı ile işe başladık. Bugün firma bünyemizde bulundurduğumuz ürünleri; fiber lazer rezenatörler, lazer kesme kafaları, soğutucu chillerler, lazer koruma camları ve gözlükler, diyodlar, fiberler ve son olarak da CNC kontroller, servo motor ve sürücüler olarak sıralayabiliriz. Bu ürün çeşitliliğini Türkiye’de tek firma çatısı altında sadece Sezgin Lazer Makine’de bulabilirsiniz. Bizim en büyük başarımız paket halinde çözüm üretebilmemizden kaynaklanıyor.

“Sezgin Lazer olarak tüm ürün gruplarımızla yeni nesil üretim sistemine hazırız”

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Gelişen teknoloji ve yeniliklere uygun ne gibi çözümler sunuyorsunuz?

Ağırlıklı olarak makine sektörüne hizmet veriyoruz. Lazer kesim tezgahlarının, temel ürün gruplarının satışını ve servisini yapıyoruz. Bildiğiniz gibi teknoloji her geçen gün hızla gelişiyor. Ürünlerimizde bu gelişen teknolojiye ayak uydurmak zorundadır. Bu nedenle Sezgin Lazer, Esautomotion ile Türk Sanayisine Değer Katacak 2015 yılında “lazer hakkında her şey” sloganı ile yola çıkan Sezgin Lazer, makine sektöründeki başarılı faaliyetlerine devam ediyor. Ürün çeşitliliğiyle dikkat çeken ve kullanıcılarına paket halinde çözümler sunan firma, bu yıl distribütörlüğünü üstlendiği İtalyan CNC kontroller sistemleri üreticisi olan Esautomotion ile Türk sanayisine değer katacak. ürünlerimiz her türlü haberleşme protokollerine uyumlu, daha hızlı çalışan sistemlere entegre olabilen ve daha az hacim kaplar hale gelmeye başladı.

“En büyük başarımız, müşterilerimize paket halinde çözüm üretebilmemizden kaynaklanıyor”

Türkiye’de makina sektörünün genel durumu, pazar büyüklüğü ve gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Türkiye makine sektörünün Avrupa’nın en dinamik ve rekabetçi pazarı olduğunu düşünüyorum. Kalite çıtası tecrübeli üreticiler sayesinde her yıl daha da yükseğe çıkıyor.

Türkiye’de yılda yaklaşık 600 adet fiber lazer tezgahı üretilmektedir. Ve bu rakamın en az yüzde 60 - 65’i yurtdışına ihraç edilmektedir. Bu ülkemiz adına çok gurur verici bir durum. Bizde elimizden geldiğince ihracat yapan firmalarımıza destek olmaya çalışıyoruz.

Endüstri 4.0 kavramı Türkiye’de son dönemlerde oldukça revaçta… Sizin bu konudaki görüşleriniz neler?

Evet haklısınız, Endüstri 4.0 makine sektöründe de çok revaçta olan bir konu. Üreticiler daha az insan gücü gerektiren, daha hatasız ve aynı kalitede ürün üretebilecekleri sistemler üzerine çalışmalar yapmaya başladı. Lazer makine sektöründe de daha çok otomatik yükleme - boşaltma sistemleri ve robotik uygulamalar daha sıkça karşılaştığımız sistemler haline gelmeye başladı. Biz Sezgin Lazer olarak tüm ürün gruplarımızla yeni nesil üretim sistemine hazır durumdayız.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

Son 2 yıldır görüşme halinde olduğumuz İtalyan CNC kontroller sistemleri üreticisi olan Esautomotion firması ile yeni distribütörlük anlaşması imzaladık.

1 Mart 2019 tarihinden itibaren Sezgin Lazer Makine Esautomotion firmasının Türkiye’deki exclusive distribütörü oldu. Esautomotion firması Türkiye’de bilinirliği olan güçlü bir firmadır. Esautomotion ile Sezgin Lazer’in DNA’ları örtüşüyor. Her iki firmada paket çözüm sunma stratejisini kullanıyor. Esautomotion; CNC kontroller, servomotor, sürücü, yazılım sistemlerini entegre olarak sunabiliyor. Ayrıca bu sistemleri her türlü makine sektöründe kullanabilmenize olanak sağlıyor. Bizim amacımız Esautomotion’un pazar payını arttırarak daha da yaygın hale getirmektir.

Bu haber toplam 5155 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler