TCÜD Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı Oldu

TCÜD Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı Oldu
TCÜD - Türkiye Çelik Üreticileri Derneği yeni Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı seçildi.

TCÜD - Türkiye Çelik Üreticileri Derneği yeni Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı seçildi. Davetlileri selamlayarak söz alan Tosyalı çelik sektörünü değerlendirdi. Ardından şunları söyledi;

“Bilindiği üzere, çelik sektörümüz 2018 yılının ikinci yarısından bu yana ciddi sıkıntılarla mücadele etmektedir. 2018 yılının ikinci yarısından itibaren, yurtiçi tüketimde yaşanan olağanüstü daralmaya ek olarak, ABD ve AB'nin başını çektiği dünya çapındaki korumacı politikalara rağmen, sektörümüz üretimden taviz vermemiş, kayıplarını yeni pazarlara yönelerek telafi etme gayreti içerisinde olmuştur.

Bu gayretlerimiz bir taraftan üretim kaybının yüzde 0,6 gibi ihmal edilebilir bir seviyede kalmasına, diğer taraftan ise, ihracatımızın yüzde 20,5 artışla 22 milyon ton ve 18 milyar dolar seviyesine ulaşmasına imkân sağlamıştır. İhracatımızın 18 milyar dolar seviyesine ulaşması ile çelik sektöründe ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 108’den yüzde 138’e yükselmiş ve sektörümüz ihracatın ve ekonominin lokomotifi olma konumunu, geliştirerek sürdürmeyi başarmıştır. Çelik sektörümüzün tüm kuruluşlarının büyük pay sahibi olduğu bu sonuçlarla gurur duyuyoruz.

Ülkelerin karşılaştıkları zor dönemler, girişimcilerin dayanıklılıklarını sergilemeleri için fırsatlar barındırmaktadır. Türk Çelik sektörü, her zaman olduğu gibi, ülke çıkarlarının gerektirdiği fedakârlıkları, hiç tereddüt etmeden yerine getirmektedir. Sektör olarak kriz dönemlerinin, yatırımların geri dönüşü açısından ciddi fırsatlar sunduğunun idraki içerisindeyiz.

2000’li yıllarda da benzer durumu yaşadık ve 6 yıllık dönemde, 66 yılda ulaşılan kapasiteyi bir misli arttırdık. Şimdi de üye kuruluşlarımızın ard arda yaptığı açıklamalar ve üzerinde çalıştıkları projeler, sektörümüzün bu defa yeni kapasitelerden ziyade, yüksek katma değerli ürünlere yönelik yatırımları ile gerek ithal ikamesi ve gerekse ihracata yönelik ürünler üreterek, Türk ekonomisine büyük katkılar yapma gayreti içinde olduğunu ortaya koymaktadır.

Geçmişte yatırımlarımızı yapar iken, devletten hiçbir yardım almadık. Bundan sonra da yatırımlarımızda sektöre yönelik devlet yardımı alamayacağımızın farkındayız. Aslında yardım da beklemiyoruz. Sektörün üzerindeki, diğer ülkelerde olmayan, çevre katkı payı, enerji fonu, YEKDEM gibi yüklerin kaldırılarak, objektif rekabet şartlarının oluşturulması, ayrıca Serbest Ticaret Anlaşmaları imzalanırken sektörümüzün zarar görmemesinin sağlanması, uluslararası piyasadaki konumumuzun güçlendirilmesi açısından önem taşıyor. Bu vesile ile son zamanlarda sektörümüze karşı olumlu yaklaşımları ve vergi düzenlemelerinden dolayı, Ticaret Bakanlığımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Diğer taraftan, ABD, AB ülkeleri ve Kanada’nın yüksek iç piyasa fiyatlarına rağmen, koruma tedbirleri ile çelik sektörünün karlılığını arttıran, tesislerin modernize edilmesine ve yeni yatırımlar yaparak rekabet gücünün arttırılmasına katkı sağlayan, koruma önlemleri kadar olmasa da, yetkililerden en azından haksız rekabete karşı gerekli tedbirlerin alınmasını talep ediyoruz. Çelik sektörümüz bu güne kadar olduğu gibi, bundan sonra da kendisine verilecek desteği misli ile ekonomiye döndürme gayreti içinde olacaktır.”

Bu haber toplam 3025 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler