Teknoloji savaşını gençlerle kazanacağız

02 Eylül 2019 Pazartesi 17:33
Teknoloji savaşını gençlerle kazanacağız
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, teknoloji savaşından Türkiye’nin galip çıkacağını söyledi. Pekcan, “Amerika demir çeliğe vergi koydu, Türkiye battı dediler.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, teknoloji savaşından Türkiye’nin galip çıkacağını söyledi. Pekcan, “Amerika demir çeliğe vergi koydu, Türkiye battı dediler. Demir çelikten 1,1 milyar ihracat geliri elde edilirken, 23-25 yaşları arasındaki yerli oyun geliştiricilerimiz 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi” dedi.

 

Dünyanın dijital bir dönüşümden geçtiğini belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye’nin bu teknoloji dönüşümünün içinde yer almak zorunda olduğunu söyledi. “Güncel yaşantımıza robotlar da girdi, yapay zeka da. Ucunu bucağını göremediğimiz bir dijitalleşmeye doğru gidiyoruz” diyen Pekcan, Türkiye’nin bu treni kaçırma lüksü olmadığını söyledi. Bu noktada gençlere güveninin tam olduğunu belirten Bakan Pekcan, “Amerika demir çeliğe vergi koydu, sanki Türkiye battı gibi bir algı oluştu. Demir çelik ihracımız 1,1 milyar dolar. Oyun programı yazan çocuklar da aynı ihracat rakamını getiriyor. 1 milyar 50 milyon dolar ihracat yapıyorlar” dedi.

Melek yatırımcı avına çıkılacak

Gençleri desteklediklerini belirten Bakan Pekcan, genç girişimcilerin çok güzel işlere imza atığını devletin de gençleri desteklediğini aktardı. Pekcan, “Biz de onları destekliyoruz, onlara destek veriyoruz. Genç girişimcileri, melek yatırımcılarla da bir araya getirip bu teknoloji seralarında teknoloji tohumları atacağız. İhtisas serbest bölgelerinde yabancı yatırım çekecek destekler de vererek teknoloji ihracatımızı artırmayı hedefliyoruz. Bunun dışında Milli Eğitim Bakanımızla çalışmamız da var” bilgisini verdi.

Yerli para ile ticaret

Bakanlık yerli paralarla ticaretin artırılması için de çalışmaları hızlandırdı. Bakan Pekcan, “Zaten her yerde savunuyoruz, Japonya’ya gittik, Çin’e gittik, Çin’de son gittiğimizde 5 milyar dolarlık bir swap anlaşması imzaladık. Anlaşmalarda hep STA’ları görüyorsunuz, Avrupa Birliği ülkelerle STA yapmaya başladı. Biz de kendi STA’larımızı artırırken mevcut STA’ları da güncellemeye çalışıyoruz. Yerli paralarla ticareti anlaşma metnine koymak için özellikle önem gösteriyoruz, özen gösteriyoruz” dedi.

 

Bu haber toplam 3433 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler