EUROFER, Türkiye Menşeli HRC İthalatının Kayıt Altına Alınmasını Memnuniyetle Karşıladı

16 Kasım 2020 Pazartesi 17:23
EUROFER, Türkiye Menşeli HRC İthalatının Kayıt Altına Alınmasını Memnuniyetle Karşıladı
Eurofer, Türkiye menşeli sıcak sac ithalatının kayıt altına alınmaya başlanmasını memnuniyetle karşıladı. Kayıt uygulaması, normalde 2021 yılının Ocak ayında başlayacak olan anti-damping vergilerinin..


Eurofer, Türkiye menşeli sıcak sac ithalatının kayıt altına alınmaya başlanmasını memnuniyetle karşıladı. Kayıt uygulaması, normalde 2021 yılının Ocak ayında başlayacak olan anti-damping vergilerinin (vergi kararı çıkması halinde), 14 Kasım 2020'den başlayacak şekilde geriye dönük olarak uygulanmasına imkan sağlayacak.

AB mevzuatına göre, olası geçici anti-damping vergilerinin geriye dönük uygulanabilmesi için, ithalatın kayıt altına alınması bir ön koşul niteliğinde bulunuyor. Kayıt sistemi, daha sonra uygulamaya aktarılması muhtemel anti-damping vergileri öncesinde ithalatta hızlı yükselişlerin önüne geçilmesini amaçlıyor. Karar ile, 14 Kasım 2020 tarihinden itibaren AB'ye giren HRC ürünlerinin, ilerde anti-damping vergileri ile karşı karşıya kalması ihtimal dahiline girmiş bunuluyor.

Anti-damping prosedürlerinin çok yavaş ilerlediğini ve uygulamaya aktarılmasının çok uzun sürdüğünü belirten Eurofer Genel Direktörü Axel Eggert, "14 aylık soruşturma sürecinde, ithalat dalgalı bir şekilde devam edecek ve bu da AB pazarını da hızlıca bozabilir. Bu nedenle kayıt sistemi, AB ticaret savunma sistemlerinin etkinliğinin sağlanması bakımından kritik bir araç niteliğindedir" açıklamasında bulundu.

Bu haber toplam 14279 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler