ArcelorMittal, Invitalia ile Ilva Yatırım Anlaşması İmzaladı

14 Aralık 2020 Pazartesi 12:22
ArcelorMittal, Invitalia ile Ilva Yatırım Anlaşması İmzaladı
ArcelorMittal geçtiğimiz hafta İtalyan Devleti tarafından kontrol edilen ve bir kamu-özel şirketi oluşturan Invitalia ile bağlayıcı bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

ArcelorMittal geçtiğimiz hafta İtalyan Devleti tarafından kontrol edilen ve bir kamu-özel şirketi oluşturan Invitalia ile bağlayıcı bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

 

ArcelorMittal geçtiğimiz hafta İtalyan Devleti tarafından kontrol edilen bir şirket olan Invitalia ile taraflar arasında bir kamu-özel ortaklığı oluşturan bağlayıcı bir anlaşma imzaladığını duyurdu. Yatırım Anlaşması, Ilva iş birimlerini satın alma yükümlülüğü ile kira sözleşmesini imzalayan ArcelorMittal'in yan kuruluşu AM InvestCo'nun yeniden sermayelendirilmesini gerektirecek. Invitalia, AM InvestCo'ya iki dilim halinde yatırım yapacak.

400 milyon Euro'luk ilk yatırım 31 Ocak 2021'de yapılacak, Avrupa Birliği'nin antitröst yetkisine tabi olarak AM InvestCo üzerinde ortak kontrolün Invitalia'ya atanması680 milyon Euro'ya kadar olan ikinci yatırım, Mayıs 2022'ye kadar çeşitli koşulların yerine getirilmesine tabi olan Ilva iş birimlerinin AM InvestCo tarafından satın alınmasının kapanışında ödenecek. Bu noktada, Invitalia'nın AM InvestCo %60'a ulaşacak. Ayrıca ArcelorMittal, şirketin %40 hissesini ve ortak kontrolünü sürdürmek için gereken ölçüde 70 milyon Euro'ya kadar yatırım yapacak.

AM InvestCo ve Invitalia arasında kararlaştırılan güncellenmiş endüstriyel plan, 2,5 milyon tonluk bir elektrik ark ocağının inşası da dahil olmak üzere düşük karbonlu çelik üretimi için teknolojilere yatırım yapılmasını sağlıyor. 2025 yılında 8 milyon ton üretime ulaşmayı hedefleyen iş planı, devlet tarafından finanse edilen istihdam finansmanı da dahil olmak üzere bir dizi kamu destek tedbiri içeriyor.AM InvestCo'nun yönetişimi, Invitalia'nın ilk yatırımından başlayarak ortak kontrol ilkesine dayanacaktır.

 

Bu haber toplam 8662 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler