Rulman sektörünün yükselen yıldızı: ALAÇAM RULMAN

18 Mart 2021 Perşembe 02:29
Rulman sektörünün yükselen yıldızı:  ALAÇAM RULMAN
1979 yılında ticari hayatına başlayan firmamız 42 yılı aşkın süredir aynı heyecanla dünyanın ve Türkiye’nin en önde gelen üreticilerinin ürünlerini müşterilerine tedarik edip teknik destek sunmaktadır.

 

Alaçam Rulman Genel Müdürü Umut Alaçam ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 

“Dünyaca ünlü markaların distribütörlüklerini yapıyoruz”

 

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

2003 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Sonrasında hemen Almanya’da 2 yıllık işletme yüksek lisans eğitimi ile Leipzig Graduate School Management’dan MBA derecesini aldım. Bir süre Almanya’da çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönüp aile şirketimiz olan Arif Alaçam Rulman’da çalışmaya başladım. Firmanın kurucusu olan babam Arif Alaçam ile birlikte bugünlere geldik.

1979 yılında ticari hayatına başlayan firmamız 42 yılı aşkın süredir aynı heyecanla dünyanın ve Türkiye’nin en önde gelen üreticilerinin ürünlerini müşterilerine tedarik edip teknik destek sunmaktadır.Bu yola dengeli, sağlıklı ve sürekli büyüme hedefi ile çıkan Alaçam Rulman son yıllarda hızlı bir şekilde ürün portföyünü genişletmektedir. İnsana yatırımın önemine inanıyoruz ve bu bağlamda genç, dinamik, eğitimli ve güler yüzlü kadromuzla hız kesmeden büyüme hedeflerimizi daha yukarılara taşıyoruz.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Ana faaliyet konularımız rulman, güç aktarım ürünleri, sızdırmazlık elemanları, sanayi tekerlekleri, elektrik motoru ve bakım ürünleridir.

Firmamız, ana satış prensibi gereğince sadece üst segment ürünlerin tedarikçiliğine odaklanmıştır. Bütün ürün gruplarında bu anlayışadayanarak en üst kalite markalar ile işbirliğimizi sürdürmekteyiz.

Firmamız Dünya’nın dört büyük premium rulman üreticisinden biri olan NTN-SNR firmasının Türkiye Distribütörüdür. Dünya genelinde 80’e yakın üretim tesisi olan grup, en fazla ürün çeşitliğine sahip firmaların başında gelir. Biz Alaçam Rulman olarak NTN-SNR’nin endüstriyel ürün çeşitlerinin tamamına yakınını Türkiye’de stoklayan tek firmayız.

2019 yılında NTN-SNR Lineer Hareket Ürünlerinin Türkiye’deki tek distribütörü olma yetkisini alıp “NTN-SNR TurkeyLinear Center"ünvanını aldık. Böylece markanın Lineer Ray-Araba, Vidalı Mil, Modül ve Eksenler gibi ürünler konusunda satış yetkisi olan tek firma olduk.

Rulman konusunda çok uzun yıllardır ORS Rulmanları yetkili bayiliğini sürdürmekteyiz ve ayrıca kendi markamız olan ROLIMA markalı ürünlerin ithalatını ve dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Konusunda dünya devi ve lideri olan OPTIBELT güç aktarım ürünlerinin Türkiye Distribütörlüğünü yaklaşık 3 yıldır sürdürmekteyiz.

SUPTEX, döner mil keçeleri alanında Türkiye’de hem tarihi süreci hem de yüksek kalite standartlarıyla çok önemli bir yerdedir. Bizde ARİF ALAÇAM RULMAN olarak yaklaşık 40 yıldır SUPTEX’in Distribütörlüğünü sürdürmekteyiz. Yağ keçesi – Pnömatik Keçeler – Hidrolik keçeler gibi binlerce sızdırmazlık elemanını stoklarımızdan müşterilerimize çok hızlı bir şekilde tedarik etmekteyiz.

Firmamız 1998 yılında kurulmuş olan ve şu anda artık alanında Türkiye’de lider haline gelmiş olan EMES Sanayi Tekerlekleri firmasının kuruluş aşamasında ortak olarak yer almış ve o günden bu yana yetkili distribütörlüğünü başarı ile sürdürmektedir. Her tür sanayi ve mobilya tekerleği ve makine ayakları – tutamakları ve çeşitli ekipmanlarını stoklarımızda hazır tutup sanayicilerimizin beklemeden üretimlerini sürdürmelerine yardımcı olmayı hedefliyoruz.

ALAÇAM RULMAN olarak sektörümüzde edindiğimiz 42 yıla yakın tecrübenin bir ürünü olan ROLI Transmisyon Zincirleri 2020 yılında pazarda yerini almıştır.%100 Yerli Üretim olan zincirlerimiz yüksek kalite ve uygun fiyatın bir arada olabileceğini kanıtlamıştır. Ürünlerimiz TSE ve ISO 9001 belgelerine sahiptir.Müşterilerimize en geniş ve doğru ürün çeşitliliğini sunabilmek amacı ile OMEGA elektrik motorlarının yetkili distribütörlüğünü bünyemize kattık.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

 

Çok çeşitli ürün portföyüne sahip olan firmamızın hizmet vermediği sektör yok gibidir. Türkiye’nin önde gelen birçok üretim tesisine tedarik hizmeti vermekten gurur duyuyoruz.

En yoğun çalıştığımız sektörlerin başında Demir-Çelik, Makine Sanayi, Gıda, Tekstil, Ambalaj, Madengelmektedir.Temsilciğini yaptığımız markaların hepsi üst segment ve pazarda aranan ürünler olduğu için her gün yeni bir sanayi kuruluşumuz hizmet verdiğimiz memnun müşteriler listemize eklenmektedir.

 

Sektöre sunduğunuz en yeni ürünlerinizden, özelliklerinden ve getirdiği avantajlardan bahseder misiniz?

NTN-SNR’nin yüksek hassasiyetli takım tezgah rulmanları ürün grubu, en üst düzey teknoloji ve küresel liderin uzmanlığının birleşimini yansıtmaktadır. Marka Japonya’da bu ürün grubunda Pazar lideri durumundadır.Bizde 2020 yılı itibari ile bu ürün grubunu bir proje haline getirip stoklarımızda tamamını bulundurmaya başladık.

Takım tezgahlarının hassasiyet derecesi nihai ürünün kalitesini doğrudan etkileyen bir faktör olduğundan bu rulmanların üretimi üst düzey bir uzmanlık gerektirmektedir. Dolayısıyla tezgahta kullanılacak rulmanlarla ilgili gereksinimler de zorlayıcı olmaktadır. NTN-SNR’nin bu zorlu taleplere karşılık olarak sunduğu çözüm ise ULTAGE serisi rulmanlarıdır.Bu ürün grubu firmanın Japonya ve Almanya’da bulunan tesislerinde üretilmekte olup, dünya çapındaki tüm büyük takım tezgahı üreticileri tarafından onaylanmış durumdadır.Diğer bir yeni ürün grubumuz size biraz önce bahsetmiş olduğum NTN-SNR nin Lineer Hareket grubudur. 2019 yılında NTN-SNR firması ile yaptığımız özel anlaşma ile firmamız “Linear Center” ünvanını alıp NTN-SNR’nin Lineer Hareket konusunda Türkiye’deki tek partneri olduk.

Bu işbirliği ile markanın tam bir lineer merkezi haline gelen firmamız sadece satış odaklı değil müşterilere her türlü teknik desteği verebilme yetisine kavuşmuştur. Almanya’daki mühendislik departmanı ile koordineli çalışmalarımız sayesinde müşterilere özel çözümler üretebiliyoruz.

Lineer hareket konusunda müşterilerimize sunduğumuz ürünlerin başlıcaları:

·         Lineer ray ve arabalar

·         Vidalı miller

·         Lineer eksenler ve lineer modüller

 

Güç aktarım elemanları arasında zincir grubunun çok önemli bir yeri vardır. İmalat sanayisinde yoğun olarak kullanılan transmisyon zinciri grubunda firmamız 2020 yılı itibariyle kendi markamız olan ROLI ile yolumuza devam etme kararı aldık. Zincir konusunda pazardaki büyük bir boşluğu kapatacağına inandığımız ROLI pazara çok hızlı bir giriş yaptı.

%100 yerli imalat, ISO ve TSE belgelerine sahip olan ürünlerimiz ile çok kısa sürede yüzlerce imalatçıya ulaştık. Kaliteden kesinlikle ödün vermeden en kaliteli malzemeler ile üretilen ürünlerimizi buna rağmen ulaşılabilir fiyat seviyesinde tutmak için elimizden geleni yapıyoruz. Her geçen gün standart ürün programını genişletmek için çalışmalarımız devam ediyor.

Şirket olarak Covid 19’a karşı almış olduğunuz önlemler neler oldu? Bu süreci nasıl geçiriyorsunuz?

Salgın sürecinin başından itibaren tüm ofis ve depo alanlarının hijyeninin sağlanmak için önlemler alınmış ve uygulamaya konmuştur. Daha kısıtlamalar başlamadan önce firmadaki insan yoğunluğunu azaltma adına hızlı aksiyon alıp bir bölüm çalışanımız için evden çalışma sürecini organize ettik. Bu sürecin sorunsuz atlatılması için yetkili IT uzmanlarımızın da özverili çalışmaları ile uzaktan çalışma için gerekli olan teknolojik altyapıyı çok hızlı bir şekilde kurduk. Diğer çalışanlarımız için ise servis uygulaması başlattık ve herkes evinden alınıp evine bırakıldı.

Depomuzdan mal teslimatı ve mal alımı süreçlerini depo dışına kurduğumuz geçici teslim noktasında gerçekleştirdik. Satış ofisimizde kişisel teması minimize etmek adına güvenli alan oluşturduk ve müşteri kabulümüzü bu alanda devam ettirdik.Salgın süreci maalesef halen devam ettiği için biz de önce sağlık deyip önlemleri ihmal etmeksizin çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

2020 yılını geride bıraktık sayılır. 2020 yılı firmanız açısından nasıl geçti?

 

Geçtiğimiz yıl maalesef bütün dünya insanları olarak hiç alışık olmadığımız, hazırlığımızın olmadığı bir yıl geçirdik Covid 19 salgını yüzünden. Hepimiz sağlığımızın ve kişisel özgürlüklerimizin değerini çok daha iyi anladık. Salgın bazı sektörleri çok kötü etkilerken bazı sektörlerde ise tam tersine çok büyük fırsatlar yaratmıştır.Alaçam Rulman olarak 2020 yılını kısa çalıştığımız dönemlere rağmen TL bazında yaklaşık %60’lık bir ciro büyümesi ile kapattık. Ben bizim dışımızda Rulman Tedarikçilerinin birçoğunun da bu yılı büyüme ile kapattıklarını düşünüyorum.

 

Son olarak eklemek istedikleriniz…

Rulman sektörünün en büyük sorunu belki de sahte-taklit ürünlerdir. Bu tür ürünler bulunabilirlik ve fiyat açısından avantajlı olarak görünse de kullanan firmalara kısa ve uzun vade de çok büyük maliyetler ve prestij kaybı olarak geri dönüyor.

Son kullanıcı firmalara bu konuda büyük sorumluluk düştüğüne inanıyorum. Marka ürünleri sadece yetkili distribütör ve bayilerden almaları sahte ürün ile mücadele için çok önemlidir.

 

 

 

 

Bu haber toplam 11650 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler