Sandvik Coromant sipariş üzerine imalat takım ile şirket işleme süresini %30 azaltıyor

30 Eylül 2021 Perşembe 12:30
Sandvik Coromant sipariş üzerine imalat takım ile şirket işleme süresini %30 azaltıyor
2018 yılında PricewaterhouseCoopers (PwC) Amazon, Tesla ve Uber'in belirlediği örnekler doğrultusunda üreticilerin giderek daha fazla e-ticarete yöneleceğini öngördü.

Her zamankinden daha iyi takım özelleştirme

 

Sandvik Coromant sipariş üzerine imalat takım ile şirket işleme süresini %30 azaltıyor

2018 yılında PricewaterhouseCoopers (PwC) Amazon, Tesla ve Uber'in belirlediği örnekler doğrultusunda üreticilerin giderek daha fazla e-ticarete yöneleceğini öngördü. Bu tuhaf gelebilir. Ancak global talaşlı imalat lideri Sandvik Coromant'ta Pazarlama Geliştirme Müdürü olarak görev alan Jonas Ljungdahl; lider bir hidrolik üreticisinin, Sandvik Coromant'ın kendi e-ticaret platformunu kullanarak, bir takımı on günde nasıl tasarlayıp elde ettiğini açıklıyor. 

 

PwC'nin fikirleri, Almanya'nın Aachen kentinde düzenlenen 2018 Surface Inspection Summit'te (SIS) global çelik endüstrisi temsilcilerine sunuldu. Orijinal ekipman üreticilerinin (OEM) Amazon gibi satışlarını çevrimiçi olarak merkezileştireceğini, Tesla gibi tasarım ve geliştirmeyle müşterileri giderek daha fazla destekleyeceğini ve Uber gibi dijital ağlar oluşturacağını da sunuma dahil ettiler. 

 

Bu öngörüler o zaman herkesi şaşırtmıştı. Ancak bunun aksine üreticiler o zamandan beri e-ticaretin de ötesine geçtiler ve çevrimiçi yatırımlarının arkasındaki ana ilkeler olarak müşteri bağlılığını (CE) ve müşteri deneyimini (CX) benimsediler. PwC'nin daha sonra hazırladığı Retail Outlook 2020 raporunda da onayladığı üzere: şirketler CE konusunda rekabet ediyor ve rekabetin çoğu artık çevrimiçi olarak gerçekleşiyor.

 

Üreticiler çevrimiçi web sayfaları, ürün katalogları ve satış ekiplerinden oluşan çeşitlimüşteri rotalarını,mümkün olan en iyi deneyimi ve seçim özgürlüğünü sunan birleşik, tek bir ekosisteme dönüştüren çok kanallı ticaret modellerini benimsediler. Sonuçta en iyi sonucu elde etmek için gereken şeyler zaman, maliyet ve doğru takımı edinmekten fazlasını gerektirmiyor. Neden çevrimiçi olmasın?

 

Diğer bir avantaj ise müşterilerin bugün tüm üretim ve uygulama planlama sistemine birkaç tıklamayla erişebilmeleridir.

 

Sandvik Coromant, 1980'lerden beri uygulama planlama ve üretim için bilgisayarlı yazılım kullanıyor. Biz buna, bir ürünü üretmek istediğimizde başlayan parametrik bir uygulama planlama sistemi olan, bilgisayar destekli uygulama planlama (CAPP) adını veriyoruz. Uygulama planlamasından bahsettiğimizde, doğru uygulama sırasını, doğru tezgahı ve işletimi vb. seçmeyi kastediyoruz. Parça başına süreyi ve diğer işletim talimatlarını hesaplayabiliyoruz.

 

Dünya genelindeki üretim birimlerimizin çoğu bu yazılımla donatılmış ve birbirlerine bağlı durumdadırlar. Böylece, parametrelerle tanımlanabilen herhangi bir ürün, CAPP sistemini kullanabilir - tamamen otomasyonla. Takımları özelleştirme seçenekleri çok çeşitliydi. Biz de şöyle düşündük: Bu imkanları neden müşterimizle paylaşmayalım?

 

Bunun sonucunda da Sandvik Coromant kendi Sipariş Üzerine İmalat yazılım platformunu geliştirdi.

 

Birkaç tıkla

Özelleştirilmiş takımlamanın bakış açısı önemlidir. Çünkü daha önce üreticiler arasında, çevrimiçi platformların müşterilerin birey olarak davranmasını zorlaştırdığıyla ilgili bir korku vardı. Bir diğer ifadeyle; müşterilerin benzersiz sorunları için platformların çözüm sunamayacağından korkuluyordu. Ayrıca herhangi bir özel takımlama çözümünde, üreticiler yüksek maliyet ve uzun tedarik süreleri konusunda da temkinli davranıyorlar.

 

Sandvik Coromant'ın Sipariş Üzerine İmalat platformu ile bunun tam tersi geçerli. Müşteriler çevrimiçi olarak takım gereksinimlerini girdiğinde, parçanın iki boyutlu (2D) ve üç boyutlu (3D) bilgisayar destekli tasarım (CAD) dosyalarının yanı sıra fiyat ve tedarik sürelerini de öğrenebiliyor.

 

Müşteriler genellikle Amazon'da bulacağınız gibi, yalnızca mevcut kullanıma hazır ürünlere göz atmıyor veya bunları satın almıyor. Bunun yerine, kendi üretim ihtiyaçları için etkileşimli olarak çözümler geliştiriyorlar. Müşteriler, Sandvik Coromant'ın web sitesindeki Sipariş Üzerine İmalat portalına giriş yaparak kendi takımlarını, örneğin bir matkap ucunu, özelleştirebilir ve geometri, çap ve daha fazlası gibi önemli faktörleri belirleyebilir. Kullanıcılar, takımı iyileştirmek için siparişlerini yeniden gönderebilir ve güncellenmiş modelleri ve çizimleri alabilir.

 

Tasarım tamamlandığında müşteriye hemen fiyat ve teslimat süreleriyle ilgili bir teklif verilir, tek tıkla sipariş oluşturulur. Ayrıca müşteri yazılımı kullandığında, aslında Sandvik Coromant'ın CAPP sistemine erişim sağlıyor demektir.

 

Şimdiye kadar her şey yolunda. Ancak Sipariş Üzerine İmalat çevrimiçi yazılımında, üreticiler arasındaki farkındalık eksikliğinin üstesinden gelen bir engel var. Büyük çoğunluk, takımları çevrimiçi olarak uyarlama fırsatına sahip olduklarının farkında değil. Müşterileri oturum açma ve bu uygulamayı keşfetme konusunda bilinçli karar vermeye teşvik etmek, Sandvik Coromant için bir zorluk.

 

Bir arada

Sipariş Üzerine İmalatı kullanan müşterilerden biri de platformu kullanan ilk şirket ve hidrolik teknolojisi uzmanı Kawasaki Precision Machinery. Müşteri, denizcilik endüstrisi ve diğer sektörlerde kullanılabilen dünya standartlarında pompalar, motorlar ve valfler üretiyor. Şirket 20 yıldan fazla bir süredir bir Sandvik Coromant müşterisi ve delik delme, frezeleme, tornalama ve delik işleme için Sandvik Coromant takımlarını kullanıyor.

 

Kawasaki Precision Machinery bu kez İngiltere, Plymouth'daki fabrikasında delik delme uygulamalarından birini hızlandırmak istedi. Şirket, döküm demir Staffa motor gövdelerinden birindeki cıvatalar için delik delmenin daha iyi bir yolunu aradı. Kawasaki, standartlaştırılmış kademeli matkap çözümünün her iki işe uygun olmaması nedeniyle biri deliğin kendisi diğeri de konik havşa için olmak üzere iki ayrı matkap ucu kullanıyordu. Böylece Sandvik Coromant ve Sipariş Üzerine İmalata yöneldi.

 

Kawasaki Precision Machinery birkaç dakika içinde oturum açarak parametrelerini platformda özelleştirebildi. Siparişi vermeden önce gerekli ince ayarları yapmak için kendi CAD yazılımını kullandı ve hatta takımın bir 3D prototipini yazdırdı. Bunun sonucunda da normalde yeni bir takım elde etmek için harcanan devir süresini%10'dan fazla azaltan özelleştirilmiş bir matkap elde etti. Aslında, yeni matkap ucunun tasarımından uygulamasına kadar geçen tedarik süresi toplamda sadece beş hafta civarıydı.

 

En önemlisi de, müşterinin imalat prosesinin tamamı şimdi iki takım yerine sadece bir takımla gerçekleştirilebiliyor. Bir verimlilik analizi yeni takımın anlık sonuçlar verdiğini gösterdi. Her bir motor gövdesi için gereken devir süresi iki buçuk dakika azaltıldı, bu da parça başına 4£ (4,6 euro) tasarruf sağladı. Kawasaki'nin bu motor gövdelerinden günde 42 adet ürettiği göz önünde bulundurulduğunda bu paranın hatırı sayılır bir miktarı ifade ettiği anlaşılıyor.

 

Bunun yanı sıra, Sandvik Coromant'ın Sipariş Üzerine İmalat platformuyla tasarlanan takım ile Kawasaki işleme süresini %30 azalttı. Bu sonuç, CE ve CX'in somut toplam ekipman etkinliği (OEE) sonuçlarına katkıda bulunacak şekilde, müşterileri tasarım ve geliştirmede nasıl destekleyebileceğinin mükemmel bir örneği.

 

Azaltılmış tedarik süreleri

Bir müşterinin internete girerek ısmarlama bir takım tasarlayabileceğini, takımın ilgili CAD ve 3D tasarımlarını elde edebileceğini ve bunun üreticinin kullanımına hazır olacağını düşünmek inanılmaz. 

 

Ayrıca bunun kısa tedarik süreleri gibi avantajları da var. Kawasaki için tasarım ekibinin doğru spesifikasyonları oluşturması, bir tasarım ve fiyat teklifi sunması normalde iki hafta sürebiliyordu. Ancak sipariş üzerine imalat sayesinde onaylama süreçleri de devre dışı bırakılabiliyordu. İki üç ay sürebilecek bir süreç önemli ölçüde kısaltıldı. Daha önce var olmayan, üretime hazır benzersiz bir takımın örneğini oluşturabilir ve onu sadece on günde elde edebilirsiniz.

 

Kısaltılmış tedarik süreleri üreticiler için büyük bir avantaj sağlıyor. Bir Sandvik Coromant müşterisinin, parametreleri girerek özelleştirilmiş takımını herhangi bir stok ürünü gibi teslim alabildiği için ne kadar şaşırdığını hatırlıyorum. Takım, müşterinin kendi oluşturduğu ürün kodu yan tarafa basılmış bir şekilde teslim edildi.

 

Sandvik Coromant, ileriye dönük olarak özelleştirilmiş takımlara yönelik artan talebi öngörüyor. Ayrıca Sipariş Üzerine İmalatı, teklifimizin diğer parçalarına da yaymak istiyoruz. Web sitemizde çok güçlü bir takımlama önerileri motorumuz var. Bunu özelleştirilmiş takımlara yönelik artan talebi karşılamak için kullanmayı planlıyoruz.

 

Özetle, Sandvik Coromant'ın Sipariş Üzerine İmalat platformu müşteriye daha fazla kontrol sağlıyor ve PwC'nin 2018 yılındaki öngörülerinin hiç de tuhaf olmadığını kanıtlıyor.

 

Kelime: 1246 kelime

 

 

Resim yazıları:

 

SAC175 - Her zamankinden daha iyi takım özelleştirme - Resim 1: Üreticiler müşterilere seçim özgürlüğü sunan çok kanallı ticaret modellerini benimsediler.

 

SAC175 - Her zamankinden daha iyi takım özelleştirme - Resim 2: Sandvik Coromant'ın Sipariş Üzerine İmalat yazılım platformu ile müşteriler çevrimiçi olarak özel takım parametrelerini belirleyebiliyorlar, buradaki örnekte CoroDrill® 460 ile gösterilmiştir.

 

 

Sandvik Coromant

Sandvik global endüstri mühendisliği grubunun bir parçası olan Sandvik Coromant, endüstri standartlarını ve talaşlı imalat sanayisinin şimdi ve gelecekte ihtiyaç duyduğu yenilikleri yönlendiren üretim araçları, işleme çözümleri ve bilgi alanlarında liderdir. Eğitim desteği, kapsamlı Ar&Ge yatırımı ve güçlü müşteri ortaklıkları üretimin geleceğini değiştiren, önderlik eden ve yönlendiren işleme teknolojilerinin geliştirilmesini sağlar. Sandvik Coromant dünya genelinde 1700'den fazla patente sahiptir, 7700'den fazla çalışanı vardır ve 150 ülkede faaliyet göstermektedir.

Daha fazla bilgi için bkz. www.sandvik.coromant.com

 

Bu haber toplam 1799 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler