Takım Çeliği, Isıl İşlem, Yüzey İşlemleri ve Desen ile Teknik Destek bir elden…

18 Mayıs 2012 Cuma 12:32
Takım Çeliği, Isıl İşlem, Yüzey İşlemleri ve Desen ile Teknik Destek bir elden…
ASSAB: “Satış organizasyonu değil, hizmet ağıyız”
                                      Dr. Müh. Aziz Hatman, Satış ve Pazarlama Direktörü

ASSAB: “Satış organizasyonu değil, hizmet ağıyız”
“Kalıp çeliği ve ısıl işleminde en büyük firmayken son üç yılda kendimizi ikiye katladık. Bizi tercih eden tüm müşterilerimize ve sektöre teşekkür ediyoruz.
Ve bu yıl, İstanbul’da kendimizi ikiye katlayacak bir yatırım yapıyoruz. Yeni bir takım çeliği ve ısıl işlem merkezi açıyoruz”

Sektör büyüdükçe, bilinçlendikçe, kalite beklentisi arttıkça biz de büyüdük.
ASSAB olarak üç yılda kendimizi ikiye katladık. Üç yıl önce kalıp çeliği ve ısıl işleminde Türkiye’nin en büyük servis merkeziydik. En büyüğün kendini ikiye katlaması kolay kolay karşılaşılan bir gelişme değildir ama yaptık, başardık. Türkiye pazarı kim ne derse desin son yıllarda ciddi büyüdü. Yüksek kalite beklentisi olan, iyi hizmet isteyen ASSAB olarak bizim geleneksel müşterilerimiz son yıllarda hızla büyüdüler. Bu sayede biz de büyüdük ama bu kadar değil. Daha önce kalite kaygısı fazla duymayan bu yüzden de bizimle teması sınırlı olan kalıpçılar ve ana sanayiler, sektördeki gelişmelere özellikle de yurtdışı temas ve işlerin çoğalmasına bağlı olarak kalite beklentilerini arttırınca bizimle çalışmayı tercih eder oldular. Eskiden ASSAB olarak çok fazla olmadığımız alanlara da böylece hızla girdik. Bizim yüksek nitelikli özel kalite kalıp çeliklerimizi, teknik bilgi ve desteğimizi, ısıl işlemimizle, bu yıl bir de desen hizmetimizle birleştirince müşterilerimizin teveccühü bizi ileri sıçrattı.

Yüzde yüz İsveç takım çeliği üreticisi Uddeholm’ün satış organizasyonuyuz. Bu organizasyonda Avrupa’nın Almanya ve İtalya’dan sonra üçüncü büyük satış organizasyonuyuz. En büyük üçüncü ülke olduk Avrupa’da. Tüm dünyada aynı çeliği satıyoruz, aynı kaynaktan aynı kalitede. Bu sayede dünyada rekabet eden firmalar, dünya kalitesiyle ülkemizde çalışan firmalar ve küresel firmalar bizimle çalışmayı tercih ediyor. Ne aldığımız ne sattığımız belli. Stokumuz, firmanın gücü, deneyimi, teknik desteği ortada. Kalıp çeliklerine özel ısıl işlem tesisi kuran ilk ve şu an en büyük firmayız. Isıl işlemde kadro, tecrübe, teknoloji hepsi bir arada… Geçen yıllarda çok ciddi büyüdük çelik satışı ve ısıl işleminde; nerdeyse üç yılda ikiye katladık kendimizi. Bu yıl bütün işletmelerimiz, fırınlarımız ağzına kadar dolu. Müşterilerimiz de hızla büyüyor. Ancak mevcuda hizmet verebiliyoruz. Yeni müşteri kabul ederken çok zorlanıyoruz. Bu yıl çok büyük yatırımlarımız olacak. Hem yeni teknolojiler devreye girecek hem de kapasitemizi arttıracağız. İstanbul’da yeni bir yerleşke kuruyoruz.

Uddeholm sadece kalıp çeliği üretiyor. Bu yüzden kalıpçılık için yeni çelikleri geliştiren hep Uddeholm oldu. Türkiye’ye de bu yenilikleri hemen taşıdık.
Sektöre her zaman yeni çelikler, teknolojiler tanıttık, önerdik. Bu yıl da yeni plastik kalıp çelikleri sunuyoruz, dünya ile aynı anda 1 Nisdan 2012’den sonra Royalloy’un Türkiye’de satışına başlıyoruz. Altı yüzü frezelenmiş, taşlanmış olarak temin edebiliyoruz bu paslanmaz çelik hamil malzemesini. Dünyanın ve özellikle de Amerika’nın en çok kullandığı paslanmaz hamil malzemesi Türkiye dahil aynı anda tüm Avrupa’da…

Royalloy
Paslanmaz kalıp çeliği denince Uddeholm Stainless Concept tüm dünyanın en yaygın kullandığı yöntemdir. Çekirdek, hamil ve insertler korozyona dişrençli malzemelerde seçilir ve bu işe uygun Uddehoolm’ün sayısız malzemesi vardır. Royalloy bu konseptin içine yeni katılan malzemelerden sadece biri. Royalloy bir hamil malzemesi. Soğutma kanallarında paslanma olmayınca kireçlenme ve tıkanma da olmuyor. Çevrim süresi uzamıyor kalıp eskidikçe. İlk günkü gibi pırıl pırıl duruyor.

Mirrax 40
Nimax bugün önsertleştirilmiş kalıp çelikleri içinde 40 HRc sertliği ve iyi parlatılabilirliği ile çok tercih edilen bir malzeme oldu, hem Türkiye’de hem dünyada. İlk günden beri müşterilerimiz Nimax’ın paslanmaz çelik versiyonunu istediler Mirrax 40 işte bu talebi karşılıyor. Hem 40 HRc sertliğinde hem de bu sertliğine rağmen kolay işleniyor, delik delinebiliyor… Üstelik ESR malzeme olduğu için parlatılabilirliği de çok yüksek

Impax High Hard
Ayrıca Impax Supreme bu yıl Türkiye’de upgrade oluyor ve artık High Hard 2738’lerin orjinali stoklarda olacak: Impax HH 36 HRc sertliğiyle… Yani Impax artık daha sert 40 HRc’lik Nimax’ın hemen altında bir sertlik seviyesinde ikinci bir malzememiz daha oldu: Impax High Hard… Çünkü Pazar Nimax’ı çok beğendi ve şimdi normal 2738 kullanmak istendiğinde bile biraz daha serti istenir oldu. Biz de Impax HH’ı stok malzemesi yaptık.
Bunların dışında da bu yıl stoklarımızda tutulmaya başlayacak başka malzemeler var. Onlara da başka zaman değiniz.

 
Ahmet Özortakçı, Merkez Şube Müdürü                    Belgin Mert, CW İş Geliştirme Müdürü

“Satış yapmaktan ziyade destek vermek amacıyla faaliyet gösteren bir Satış Organizasyonumuz var. Biz bu organizasyona “İş Geliştirme” diyoruz. Arkadaşlarımız Sadece ASSAB’ın değil, tüm sektörün gelişmesi için çalışıyorlar. Tamamı mühendis olan arkadaşlarımızın bir kısmı kalıpçılık alanında yüksek lisans yapmışken, bazıları da doktora yapmaya devam ediyor.”

ASSAB’ın en büyük farkı bir satış organizasyonundan çok bir hizmet organizasyonu olmasıdır. Biz sektörün ihtiyaçlarını görür onları tedarik ederiz. Bu yeri gelir, yeni bir malzeme, yeni bir çelik olur; yeni bir ısıl işlem, yüzey işlemi olur… Plastik enjeksiyonda Nimax’dan önce 33 HRc’den daha sert malzeme kullanan kimse yoktu ama ihtiyaç var, dedik. Şimdi herkes sert malzeme istiyor. Metal enjeksiyonda yıllarca gerilim giderme, dedik, oksidasyon dedik. Şimdi herkes yaptırıyor. Faydası görüldü. Kalıp ömürlerimiz uzadı.

           
Gamze Bagatur, İş Geliştirme Müdürü, Plastik Kalıpları   Koray Arslan, İş Geliştirme Müdürü, Metal Enjeksiyon ve Dövme Kalıpları

Ucuz fiyata malzeme ısıl işlem her zaman her yerde bulunur ama sizin işinizi görür mü? Doğru malzeme aynı zamanda ucuz malzemedir de. Uygun ısıl işlem en ucuz ısıl işlemdir. Kalıpçının müşterisinden alacağı şikâyetin maliyeti kadar büyük pahalı ne var? O yüzden, İş Geliştirme anlayışı ile çalışıyoruz. Sorun çıkmadan müdahil oluyoruz süreçlere. Bizim işimiz çözüm.

Kesme ve Form Verme kalıplarında bir takımımız var örneğin. Başında da İş Geliştirme Müdürü Belgin Mert var. Belgin Hanım, tüm Türkiye’de bizim soğuk iş takım çeliklerimizden sorumlu. İzmir’de Met. Müh. Özlem Eşkiyakıran da dahil, kimin ne derdi varsa, çözüm üretmeye çalışıyor bu takım. Benzer durum sıcak iş kalıpları için de geçerli. Ekstrüzyon kalıp ve takımlarından İstanbul-Asya Yakası Bölge Müdürümüz Ahmet Özortakçı sorumlu. Metal Enjeksiyonda, Metalurji Yüksek Mühendisi –ki master tezini kalıp çelikleri üzerine yapmıştır, Koray Arslan var. Ben de desteğimi çekmiş değilim metal enjeksiyondan ama Koray Bey NADCA’dan sertifikalı bir arkadaşımız. İzmir’de de Orkun Koruk var; hem Ege Bölge Müdürümüz hem ısıl işlemin başında hem de dövme ve metal enjeksiyonda iş geliştirmenin sorumlusu.

Plastik Enjeksiyon kalıpları ise İş Geliştirme Müdürü Gamze Bagatur ve takımından soruluyor. Çok büyüdüğümüz bu alanda Eschmann Texture ile olan işbirliği ciddi bir teknik birikim kazanmamıza yol açtı. Tabii İstanbul-Avrupa Yakası Bölge Müdürü Yüksek Mühendis Özgür Öztürk de plastik enjeksiyon ve plastik ekstrüzyonda çalışıyor ağırlıklı olarak. Aziz Hatman’dan sonra ASSAB bünyesinde doktora tezini kalıplar üzerine yapan ikinci mühendis olma yolunda. Böyle çalışıyoruz biz, dört bir yandan sektördeki ihtiyaçları saptayıp, çözümler getiriyoruz. Teknik destek vermenin ötesinde işler yapıyoruz herkesin taktir ettiği gibi
Bu haber toplam 40468 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler