Metalik Fikirler Proje Pazarı’nda dereceye girenlere Bakan Çağlayan’dan üretim sözü

01 Kasım 2012 Perşembe 14:25
Metalik Fikirler Proje Pazarı’nda dereceye girenlere Bakan Çağlayan’dan üretim sözü
Kazanan projeler ile sanayicilerin nikahını Bakan Çağlayan kıydı
İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin (İDDMİB), ilk kez düzenlediği ‘Metalik Fikirler 1. Arge Proje Pazarı’nde ödüller sahiplerini buldu. Kendi alanında rekor kırarak 410 projenin yarıştığı gecede, dereceye girenler para ödüllerinin yanı sıra üretim garantisi de aldılar.

Yaptığı haberler ile KOBİ’lerin Teknoloji, Ar-Ge ve inovasyona yönelmelerini sağlayan gazetecilere de teşekkür plaketi verildi.

Ünlü TV yapımcısı Acun Ilıcalı, televizyonculuğa başlamasının öyküsünü ve bugüne kadar başına gelen ilginç olayları görüntüleriyle anlattığı gecede katılımcılardan bol bol alkış aldı.


İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin (İDDMİB), bu yıl ilk kez düzenlediği ‘Metalik Fikirler 1. Arge Proje Pazarı’ yarışmasında dereceye girenler iki kez kazandı. Toplam 100 bin TL ödülün dağıtıldığı final gecesinde kazananlara ödüllerini veren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, sanayicileri isim isim sahneye çağırarak, projelere üretim sözünü aldı.

Birçok kesimden rekor bir katılımla 410 başvurunun yapıldığı Proje Pazarı’na akademisyen kategorisinde yapılan 276 müracaat dikkat çekti. 37 üniversitenin proje gönderdiği yarışmada ilk sırayı 76 proje ile Sakarya Üniversitesi aldı. Sanayici kategorisinde 52, öğrenci kategorisinde 58 ve girişimci kategorisinde ise 24 proje birincilik için yarıştı.

Bakan Çağlayan: “Artık hamallık dönemi bitti”

Ödül töreninde konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Türkiye'nin yarınları için yüksek teknolojik ve katma değerli ürünler üretilmesi gerektiğini vurguladı. Dünya da rekabetin unsurlarının değiştiğini, herkesin üretimin önemini iyi anladığını belirten Bakan Çağlayan şöyle konuştu:
“ Bundan sonra bilimi, teknolojiyi, tasarımı ve Ar-Ge'yi en iyi kullanan bu yarıştan karlı çıkacak.
Artık hamallık yapmanın bir anlamı kalmadı. İnovasyonu, tasarımı kim yapacak? Genç mühendisler, akademisyenler, üniversiteler ve sektörün içindeki sanayiciler bunu yapacak. Bunu gerçekleştirmekten başka şansımız yok. Dünyanın her tarafında anlatılan bir ülkeyiz. Bitmiş tükenmiş, ruhi dengesi bozulmuş Avrupa için tek çıkış kapısı Türkiye'dir. Avrupa'nın en önemli üretim ve yönetim üssü olmaya devam edeceğiz.2023 Hedefinin en önemli unsurları AR-Ge Proje Pazarları


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise 2023 yılında ihracat hedefine inovasyon, tasarım, yüksek katma değerli ürünlerle ulaşılabileceğine dikkat çekerek , “Ar-Ge proje pazarları 500 milyar dolar ihracat hedefinin en önemli halkalarından biridir. Bugün genç arkadaşlarımızı, araştırmacılarımızı proje pazarları sayesinde ödüllendirerek geleceğe çok büyük bir yatırım yapıyoruz. Bu yıl ihracatçı birliklerimiz 17 tasarım yarışması ve 7 AR-GE proje pazarı etkinliği düzenliyorlar. Bu çalışmalarla ihracatın yapısını, üretimin niteliğini değiştirmek istiyoruz” dedi.

410 proje başvurdu sanayicinin yüzü güldü

Geceye ev sahipliği yapan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metallar İhracatçıları Birliği Başkanı Tahsin Öztiryaki’i de öncelikle 410 gibi büyük bir sayıya ulaşan proje katılımından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Türkiye’nin artık yenilikçi fikirlere alıştığını kaydeden Öztiryaki, “Bu durum bizi çok sevindirdi. Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon’un önemini tüm kesimlere anlatmaya çalışıyoruz. İhracatta katma değeri yüksek ürünler satmamız artık zorunluluk haline geldi. Yarışmaya katılım oranı bu alandaki umutlarımızı artırdı. Başarılı olan projeler hem toplam 100 bin lira ödül alacaklar hem de projeler üretime dönerek Türkiye ekonomisine katkı sağlayacaklar” diye konuştu.

Birinciler 12 bin TL ödül aldı

Dört kategorede projelerin yarıştığı final gecesinde Öğrenci kategorisinde Erdinç Baştuğ, Akademisyen Kategorisinde Gazi Üniversitesi Araştırma Görevlisi Faruk Mert, girişimci kategorisinde Prof.Dr.Tekin Arda, Aydın Odabaşı, Ömür Serdar Yüksel’in ortak çalışması ve sanayici kategorisinde ise Bionkit Biyo-Nano Kimya Teknolojilerinden
Arzu Ersöz birinci oldular. Birinciler 12 bin TL’lik para ödülü kazandılar.Basının desteği unutulmadı

Gecede ödüllerin yanında yaptığı haberler ve köşeleriyle KOBİ’lerin gelişimine katkı sağlayan, onların Teknoloji, Ar-Ge ve İnovatif çalışmaları yönelmesini sağlayan Hürriyet Gazetesi’nden Sadi Özdemir, Sabah Gazetesi’nden Metin Can, Habertürk Gazetesi’nden Seçkin Ürey, Dünya Gazetesi’nden Handan Ceylan, Posta Gazetesi’nden Sibel Eray, Zaman Gazetesi’nden Mustafa Yağmurlu ve Sözcü Gazetesi’nden Sedat Yılmaz’a birer teşekkür plaketi verildi.

Burcu Esmersoy’un sunuculuğunu yaptığı ödül töreninde katılımcılar arasında yapılan anket sonucunda birinciyi tahmin eden bir kişi ipad kazandı. Gecenin finalinde ise ünlü televizyon yapımcısı Acun Ilıcalı bir gösteri yaptı. Televizyonculuğa başlama öyküsünü ve bugüne kadar başından geçen ilginç olayları video destekli anlatımla izleyenlerle paylaşan Ilıcalı, gecede bol alkış aldı.
Bu haber toplam 27059 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler