Kalıp sektörü hızlı gelişiyor

16 Ocak 2014 Perşembe 15:37
Kalıp sektörü hızlı gelişiyor
Çetin Metal Kalıp Firma sahibi Çetin Erol ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, Çetin Metal Kalıp firmasına ve Kalıp sektörüne yönelik merak edilen pek çok konuyu dile getirdik. Röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle kendinizden ve firmanızdan kısaca bahseder misiniz?

Ben 1981 yılında İstanbul’da doğdum. Ortaokuldan sonra kalıp imalatı yapan bir firmada çalışmaya başladım. Eğitimime devam ederek Açık öğretimden liseyi okudum. Teknik resim eğitimi aldım. 2006 yılında kendi işimi kurdum ve kalıp imalatı yapmaya başladım.

Firmanız bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Firmamız kesme, sıvama, kalıp imalatı ve fason baskı isleri yapmaktadır. Firmamız bünyesinde; Hidrolik Pres baskı, Eksantrik Pres baskı, Abgant büküm, Giyotin makas ve kesim işi yapmaktayız. Yani numune bize gelir çizimi, kalıbı, polisajı yapılır ve varsa kaynağı da yapılır sonuç itibarıyla mamul olarak teslim edilir.

Kalıp sektörünün genel durumu, pazar büyüklüğü ve gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kalıp sektörü hızlı gelişiyor. Ancak bu teknolojiye kalıp ısı yetmiyor, çoğu kalıpçı tam randımanlı çalışmıyor. Sebebi de yurtdışına kalıp yaptıran firmalar… Biz de bu durumda sadece kalıp değil, yaptığımız kalıplara mamul çıkartma işlemini de gerçekleştiriyoruz. Böylece daha randımanlı çalışıyoruz. Sonuç itibarıyla müşterilerimiz daha memnun kalıyor çünkü yaptığımız kalıplar sürekli garanti altında kalıyor. Ayrıca müşterilerimiz, mamulleri tek elden garantili olarak teslim alıyor.

Ürünlerinizin şekillenme sürecinden ve imalat sürecinden bahseder misiniz?

Önce numune veya ürün resmi bize gelir. Çizimi yapılır, değişiklik istenirse yapılır. Prototip yapılır ve onay alınırsa kalıp tasarımı yapılır. Kalıba başlayıp zamanında teslim edilir. İstenirse baskısı da yapılır.

Teknik personel istihdamında, Türkiye genelinde yaşanan bir sorun var. Siz bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Teknik elaman sıkıntısı mevcuttur. İşine konsantre eleman bulmak çok zor hale geldi. Biz bu durumda elamanların sürekliliğini sağlamak için çalışmalar yapmakta ve Türkiye genelinde bilinen bu sorunun çözümü için kendimizi ve firmamızı geliştirerek yolumuza devam etmekteyiz.

Türk kalıp sektörünün geleceği hakkındaki düşüncelerinizi aktarır mısınız? Bu bağlamda firmanız çalışmaları nelerdir?

Türk Kalıp sektörünün gelecekte çok ilerleyeceği düşünüyorum. Avrupa’yı geride bırakacağız çünkü Türkiye çok hızlı bir şekilde büyümekte ve gelişmektedir. Türkiye gelişimini bu yönde devam ettirirse kısa bir zaman içinde çok iyi yerlere geleceğini düşünmekteyim. Bilgi birikimi ve tecrübesiyle, çalıştığı sektörde lider ve aranan kurum olma özelliğine sahip olan firmamız her geçen gün gelişmekte ve sektörde yerini almaktadır.

Kalıp sektöründe en büyük rekabet hangi konuda oluyor? Görüşlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Şahsi kanaatimce kalıp sektöründe rekabet makina parkurudur. Bu durum tecrübe durumuna göre değişmektedir. Müşterinin yaptıracağı kalıp modelinin deneyimi varsa tercih edilirsiniz bu durumda müşteri genelde yaptıracağı kalıbın modelinin benzerlerini yapanı tercih etmektedir.

Kalıp sektörünün geleceğine yönelik düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Çetin Metal Kalıp olarak, kalıpçılıkta pratik, hızlı ve hassas üretim yapmaktayız. Yaptığımız kalıpların baskı işlerini yaparak müşteriye uygun fiyat ve yüksek kalite ile hizmet vermekte ve her geçen gün büyüyerek yolumuza devam etmekteyiz. Ayrıca teknolojinin imkânlarını en iyi şekilde kullanarak; hızlı, profesyonel, kaliteli ürünleri müşterilerimize kazandırmaya çalışmaktayız.

Bu haber toplam 33578 defa okunmuştur
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler