Demir Çelik İhracatçıları Enerji Fiyatlarında Avrupa Birliği Normlarını İstiyor

28 Mayıs 2014 Çarşamba 15:59
Demir Çelik İhracatçıları Enerji Fiyatlarında Avrupa Birliği Normlarını İstiyor
Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na tekrar seçildi.

Ege Bölgesi’nin ihracat devi Petkim Petrokimya Holding A.Ş. ve Terbay İnşaat Mimarlık Müh. End. Tur. San. ve Tic. A.Ş. yönetime yeni giren firmalar oldu. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin 2014 yılı bütçesi ise 3 milyon 190 bin TL olarak kabul edildi. Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin Genel Kurul Toplantısı, Ege İhracatçı Birlikleri’nde yapıldı. Genel Kurulda konuşan Birlik Başkanı Halil Şahin, 2013 yılında dünyada yaşanan küçülme ve ihracat yaptıkları ülkelerde demir-çelik yatırımları yapılması nedeniyle ihraç pazarlarında daralma olduğunu, iç piyasada ise yerel seçimler nedeniyle durgunluk meydana geldiğini, demir-çelik sektörünün işlem hacminin umulanın altında kaldığını, demir çelik sektörünün girdi maliyetleri arasında ikinci sırada yer alan enerji maliyetlerinde de Avrupa Birliği normlarının uygulanmasını istediklerini söyledi. Demir-Çelik tesislerinin yüzde 65 kapasiteyle üretim yaptıklarını ifade eden Şahin, “2012 yılında 36.5 milyon ton olan demir-çelik üretimi 2013 yılında 34.5 milyon ton seviyesinde kaldı. Tesisler halen yüzde 65 kapasite ile çalışıyor. Özellikle enerji maliyetlerinin en üst seviyede olduğu puant saat uygulanan 17:00 – 22:00 saatleri arasında tesisler üretimlerini durduruyor. Yeni dönemde yeni pazarlar bularak bu küçülen pazarları genişletme adına, dış ticaret departmanlarımız yoğun çaba sarf edecek. Afrika yeni pazar olarak görünüyor. İç piyasanın da seçim sonrasında hareketlenmesini umuyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de 3 değişik enerji tarifesi olduğuna işaret eden Halil Şahin, şöyle devam etti: “Gündüz, gece ve puant tarifeleri var. Gece tarifesinde enerjinin kilowat saati 7 kuruş iken, gündüz tarifesi 14-15 kuruş, puant tarifesi ise 30 kuruşa kadar çıkıyor. Demir çelik sektöründe hurdadan sonra en büyük maliyet kalemi enerji. Enerji Bakanlığı, Avrupa Birliği normlarını Türkiye’de sanayi sektörüne uygulamıyor. Avrupa Birliği normlarında 4 tane enerji tarifesi var. Bu tarifelerde az kullanıcısı ile büyük kullanıcıda yüzde 52-70 arası fiyat farkı var. Biz de bu oran yeni yeni yüzde 16 seviyesine çıktı. Bir de bizim rakiplerimizle rekabet edebilmemiz için girdi maliyetlerimizin rakiplerimiz seviyesine çekilmesinde ciddi yarar var. Aksi takdirde mevcut pazarlarımızı korumakta, ihracat yapmakta zorlanacağız. 2023 hedeflerine ulaşmamız için Hükümetimizin sanayicilerimize yardımcı olması gerektiğine inanıyoruz.” Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin genel Kurul Toplantısı’nda yapılan seçim sonucunda Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Halil Şahin’in temsilci olduğu İZMİR DEMİR ÇELİK Sanayi A.Ş. yeniden seçildi. Yönetim Kurulu şu firmalardan oluştu:

“AR-DE DEMİR ÇELİK Paz. Ve Tic. Ltd.Şti., ER-BAKIR Elektrolitik Bakır Mamulleri A.Ş., KARDEMİR Haddecilik San. Ve Tic. A.Ş., KOCAER Haddecilik San. Ve Tic. A.Ş., NORM CIVATA San. Ve Tic. A.Ş., ÖZKAN DEMİR ÇELİK Sanayii A.Ş., PETKİM Petrokimya Holding A.Ş., TELMA Tel. San. Ve Tic. Ltd.Ş., TERBAY İnşaat Mimarlık Müh. End. Tur. San. Ve Tic. A.Ş., TOYAS Dış Ticaret A.Ş.”

Denetim Kurulu’nda ise:

AYES ÇELİK Hasır Ve Çit Sanayi A.Ş., GÜ- VEN HADDECİLİK San. Ve Tic. A.Ş., KARAT Takı Ve Mücevherat San. Ve Tic. A.Ş. firmaları yer aldı.

Bu haber toplam 20550 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler