Fiyat avantajımız ve kaliteli ürünlerimizle hizmetinizdeyiz

17 Haziran 2014 Salı 11:44
Fiyat avantajımız ve kaliteli ürünlerimizle hizmetinizdeyiz
Akar Makina Genel Müdürü Muhittin Ak ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

1990 yılında kurulmuş olan Akar Makina, Demir Çelik Endüstrisi ve Lastik Kaplama Sanayisi için makinalar üretmekte ayrıca farklı endüstri kollarına otoklav ve basınçlı ekipman imalatı yapmaktadır.

Uzun yıllara dayanan tecrübesi ile Demir Çelik Endüstrisi için katma değeri yüksek, proje bazlı yüksek hacimli imalatlar yapmaktadır. Türkiye ve yurtdışında faaliyet gösteren müşterilerimizin yatırım projelerinde ve genel ekipman tedarikinde firmamız aktif bir biçimde yer almaktadır. Müşterilerimiz bilinen yerel ve uluslararası çelik üreticileri ve aynı zamanda anahtar teslim tesis sağlayan şirketler ve mühendislik firmalarıdır

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Firmamızın fiziksel altyapısı ağır makine ve ekipmanların yapımına elverişlidir. Firmamız tasarladığı ve gerçekleştirdiği tüm projeler bakımından tam bir Ar-Ge firması özelliklerini taşır. 25 yıldır 4 ana grupta proje ve üretimlerini gruplandırmıştır. Bunlar; Lastik kaplama makinaları, Otoklav/Basınçlı kap, Atık ve geri dönüşüm sistemleri, proje bazlı ürünler (Çelik endüstrisi ve özel makinalar) adı altında dört ana grupta üretim yapan firmamız, mühendislik firması olmak yönünde çalışmayı arzu etmektedir. Bu sebeple gerek insan kaynakları gerekse bilgi, altyapı ve finansal kaynaklarını bu alana sevk etmiş bulunmaktadır.

Üretim mantığını yüksek oranda taşeron firmalar ve dış kaynaklar kullanmak üzerine kuran firmamız, gerek tezgah ve makine yatırımlarını gerekse personel istihdamını kritik prosesler ve mühendislik çözümleri alanına odaklamıştır.

Müşterilerinizden gelen talepler doğrultusunda ürün yelpazenizi geliştiriyor musunuz? Mümkünse referanslarınızdan bazılarını öğrenebilir miyiz?

Derginin konusu olan ve firmamızın da proje bazlı ürünler grubu ile demir çelik sektörüne yaptığı projelerde, aşağıdaki referansları örnek olarak verebiliriz.

1) OTTO JUNKER (Germany)

2) RENK AG (Germany)

3) SMS MEER (Germany)

4) KARA ENGINEERING (Germany)

5) S. A. DE INGENIERIA Y CONSTRUCCION MECANICA (Spain)

6) TERMO MAKİNA A.Ş. (Düzce / Türkiye)

7) FEMATEK A.Ş. (İstanbul / Türkiye)

8) ÇOLAKOĞLU A.Ş. (İstanbul / Türkiye)

9) KROMAN A.Ş. (İstanbul / Türkiye)

10) BORUSAN MÜHENDİSLİK (Bursa / Türkiye)

11) CTS DEMİR ÇELİK (İzmir / Türkiye)

12) ROBOSET (Bursa / Türkiye)

13) UZER MAKİNA (İstanbul / Türkiye)

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

Lastik kaplama, Basınçlı kap/Otoklav, Tıbbi atık sterilizasyon ve proje bazlı ürünler alanında hizmet veren firmamız, proje bazlı ürünler grubunda Demir-Çelik sektörüne özel proje imalatları yapmaktadır. Yıllık ortalama 3000-4000 ton makine üretimi yapan firmamız, altyapısı ve son teknoloji tezgah parkı ile uluslararası müşterilerinin mühendislik, tasarım ve imalat alanındaki ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Firmamız, satış sonrası destek ekibi ile üretimini kendi markası ile yaptığı tüm ürünlerine uzaktan erişim ile teknik destek hizmeti sunar.

Sektörde en sık karşılaştığınız sorunlar nelerdir? Bunların iyileştirilmesi için çözüm arayışlarınız nelerdir?

Her sektörde olduğu gibi, rakiplerimizin olması bizim için de bir sorun oluşturmakta. Bu konuda diğer ülkelerin ürünlerine göre fiyat avantajımız ve kaliteli ürünlerimiz ile ön plana çıkma gayreti içerisindeyiz.

Sektöre sunduğunuz en yeni ürünlerinizden, özelliklerinden ve getirdiği avantajlardan bahseder misiniz?

Farklı sektörlere yaptığımız ürünlerin tamamı hızla gelişen Türkiye ve Dünya ekonomisine katkı sağlayan, çevreye duyarlı ve son teknolojik ürünler olması firmamız için ciddi avantaj sağlamaktadır. Son 3 yılda TÜBİ- TAK, Kalkınma Ajansı ve KOSGEB destekleri ile geliştirdiği 15 yeni ürünü ile de makine sektöründe ciddi adımlar atmaktadır.

Pazar payınızı artırma adına yurtiçi ve yurtdışında yürüttüğünüz çalışmalar neler? 2014’te hangi fuar, seminer vb. etkinliklere katıldınız ya da katılacaksınız?

Pazar payımızı artırmak amacıyla satış pazarlama faaliyetlerine ağırlık veren firmamız yılda ortalama 12 standlı, 15 sempozyum seminer vb. etkinlik katılımı olmak üzere yılda ciddi oranda faaliyet organize etmekteyiz. ANKIROS, REW, THE BIG 5,GLASSTEC, COMPOSITE EUROPE, REIFEN katılım sağlayacağımız fuarlardan birkaçıdır.

Türkiye’de makina sektörünün genel durumu, pazar büyüklüğü ve gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Satışlarımızın önemli kısmı ihracattan oluşmaktadır. Firmamızın üstün proje yönetimi, organizasyon ve mühendislik beceri gerektiren ürünleri ile Türk Makine İmalat sektörünün 2023 hedeflerine katkı kapsamında üzerimize düşen görevi yaptığımızı ve yapmaya devam edeceğimizi belirtmek isteriz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Güvenlik unsurlarına göre üretimin çok kritik olduğu basınçlı kap/otoklav gibi bazı ürünlerimiz uluslararası kalite standartlarında üretilmekte olup, uluslararası bilinen Bureau Veritas, TUV, Lloyd, Hartford Steam Boilers gibi sertifikasyon kuruluşları tarafından onaylanmaktadır.

Bu haber toplam 33601 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler