Anahtar teslim projeler üretiyoruz

11 Temmuz 2014 Cuma 10:36
Anahtar teslim projeler üretiyoruz
20 yıla yakın bir süredir, ilkleri gerçekleştiren teknoloji-mühendislik ve müteahhitlik firması olan CVS Makine, ihracat birinciliği, Anadolu İstidam artış birinciliği ve en hızlı büyüyen 100 firma unvanlarını almış; sanayi alanında ilk 500 içinde son 5 yıldır kendine yer edinen bir firma konumunda olan CVS Makina Yönetim Kurulu Üyesi Murat Karatekin ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden bahseder misiniz?

Mühendislik Fakültesi eğitimimin ardından yurtdışında yüksek lisansımı gerçekleştirip 90’lı yılların başında demir-çelik sanayi içinde aktif iş hayatıma atıldım. Uluslararası demir-çelik ticareti de dahil olmak üzere demir-çelik endüstrisinde yaklaşık 25 yıla yakın bir süreç geçirdim.

CVS Makina her geçen gün büyüyen ve sektörde yoluna emin adımlarla ilerleyen bir firma… Firmanın kuruluş aşaması, yönetim organizasyonu ve ortaklık yapısı, bugünlere gelişi hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

CVS’nin kurucu ortakları Cengiz Saygın ve Vedat Çalık’tır. Ben yaklaşık 8 yıl önce firmanın üçte bir hissesini satın alarak CVS ailesine katıldım. 3 eşit ortak olarak Yönetim Kurulu’nu oluşturmaktayız. Yönetim Kurulu altında yürütmeyi götüren İcra Kurulumuz operasyonel faaliyetlerimizi yürütmekte. İtalya, Ukrayna ve Mısır’da kurulu alt şirketlerimiz bölgesel olarak pazarlama faaliyetlerimizi götürmektedir.

20 yıla yakın bir süredir, ilkleri gerçekleştiren bir teknoloji-mühendislik ve müteahhitlik firmasıdır CVS… Firmamız sektördeki patent başvurusu ve yeni proje üretiminde en ön sırada yer almaktadır. Geçtiğimiz sene Makine ihracat birinciliği, Anadolu İstidam artış birinciliği ve en hızlı büyüyen 100 unvanlarını almış; sanayi alanında ilk 500 içinde son 5 yıldır kendine yer edinen bir konumdayız.

CVS Makina sektörde “anahtar teslim demir çelik tesisleri” yapan bir firma olarak biliniyor. Tam olarak neler yapıyorsunuz? Ürün ve hizmet yelpazenizde neler bulunuyor?

Ürün ve hizmet yelpazemiz; çelikhaneler, haddehaneler ve yüksek gerilim sistemleri dahilinde temel ve detaylı mühendislik tedariki, komple teknolojik ekipman tasarım ve tedariki, komple tesis tasarım ve anahtar teslimi tedariki, modernizasyon projeleri, fizibilite çalışmaları, üretim işletmeciliği, yüksek gerilim sistemleri tasarım ve tedariki, enerji geri-kazanım projeleri vs.’dir.

Bu bağlamda kök hücrelerini Ar-Ge ve Dizayn Merkezi’mizde bulundurduğumuz tasarım ve teknolojik know-how’umuzu kullanarak demir-çelik tesisleriyle alakalı tüm makine, sistem, tesisleri baştan tasarlayıp, 3 adet tesisimizde imal edip, anahtar teslimi ya da makine formatında dünyadaki 66 ülkedeki 100’ün üzerindeki müşterilerimize tedarik ediyoruz. Kestiğimiz fatura know-how ve mühendislik bedelleri içeriyor. Özetle Türk mühendisliğini 4 ayrı kıtaya ihraç ediyoruz.

Sektörünüzdeki en önemli noktalarvdan birisi proje / satış / montaj sonrası hizmetler… CVS Makina olarak bu alanda neler yapıyorsunuz?

Bu alanda çalışmalarımız devam etmektedir. Özellikle eğitim ve işletmecilik hizmetlerimiz bulunmaktadır.

Ağırlıklı olarak yurtdışında projeler geliştirdiğinizi biliyoruz. Bizlere bu projelerinizden, vermiş olduğunuz hizmetlerden ve referanslarınızdan (ülke-firma) bahseder misiniz?

66 ülke ve 4 kıtada toplam 200’e yakın sistem ve tesis referanslarımız birikmiş durumda. Arcelor Mittal, Tyhssen Krup ve Gerdau vb. birçok üretici sürekli müşterilerimiz arasında. Brezilya’dan Kamerun’a, G.Kore’den Rusya’ya, G.Afrika’dan ABD’ye ihracat yapmaktayız.

Bugüne kadar oluşturduğu referans listesi CVS’nin en önemli değerlerinden biridir ve de bizi bir Dünya mühendislik şirketi formatına dönüştüren en önemli olgudur.

Yurtdışında Türk şirketlerine olan bakış açısı hakkındaki düşünceleriniz neler? Türk orijinli bir firma olmak uluslararası piyasalardaki faaliyetlerinize nasıl yansıyor?

Sermaye ve tecrübe birikimimiz rakip firmalara göre daha geç başlamış olduğu için, Türk şirketleri bunun handikabını yaşıyorlar. Ayakta kalıp çizgisini devam ettirebilenler, ülkemiz için rol model olmaya devam edecekler. Pozitif olmaya ve de koşmaya devam…

Rekabete gelecek olursak; iç ve dış piyasalarda içinde bulunduğunuz rekabet ortamı hakkında neler düşünüyorsunuz? Firmalar mühendislik firması seçiminde ne kadar bilinçliler?

Çelikhane için rekabet yabancı firmalarla diyebiliriz. Ancak, asıl olan en optimum çözümü en kısa zamanda kim sağlayacak 19 Ayda Kuzey Afrika’da 1 milyon tonluk anahtar teslimi çelihane+haddehane tedarik edip, performansını en üst düzeyde tutturmuş bir tedarikçi olarak bilinmek, en azından sizi sağlam bir rakip yapıyor. Rekabet hep olacak ancak, CVS hep en hızlı ve optimum çözüm üreten ve de müşterisiyle kader birliğini, samimi olarak kendisini adamışlığını gösteren bir firma olarak yoluna devam edecek. Çoğu firma bu konuda bilinçli…

Türk demir çelik sektörünün içinde bulunduğu genel durum ve geleceği hakkında neler düşünüyorsunuz?

Daha katma değerli ürünlere doğru atılımlar yapılacağına eminim. İnsan kaynağı en güçlü yanlarımızdan biri; Güney Kore modeline doğru gideceğimize inanıyorum. Dolayısıyla yeni yatırımlar devam edecek. İthal ikamesi ürünler ortaya çıkacak. Bölgeye hakim olmaya devam edecekler.

Kısa ve uzun vadede neler yapmayı planlıyorsunuz?

Yeni geliştirdiğimiz verimli ark ocağı projemizi daha da yaygınlaştırıp, enerji tüketimini %20-25 aşağı çekecek sistemimizle satış rakamlarını daha da yukarı çekmeyi hedefliyoruz. Termik santral tedariki için çözümler de sunmaya başladık. Enerjide milli katkıyı bir nebze daha artırmak hedefindeyiz.

Bu haber toplam 35910 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler