Türkiye pazarında kısa bir sürede önemli bir büyüme kaydettik

17 Temmuz 2014 Perşembe 10:15
Türkiye pazarında kısa bir sürede önemli bir büyüme kaydettik
Ruuki Türkiye Ülke Müdürü Özgür Yalçın ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Lisans eğitimimi Yıldız Teknik üniversitesi Metalurji Mühendisliği Bölümü’nde tamamladıktan sonra yüksek lisansımı da aynı üniversitenin Malzeme Mühendisliği Bölümü’nde yaptım. Çeşitli şirketlerde farklı satış pozisyonlarında çalıştıktan sonra 2009 yılında Ruukki’nin Türkiye ofisini kurmak için ekibe katıldım. Şuan Ruukki’nin Türkiye Ülke Müdürüyüm.

Bizlere RUUKKI’nin şirket yapısından, faaliyet alanlarından, ürün yelpazesinden ve dünya piyasalarındaki hizmet ve satış ağından bahseder misiniz?

Ruukki, 1960 yılında Finlandiya’da kurulan, şuan yıllık 2.3 milyon ton çelik üretimi ile özel çelik sektörünün önemli oyuncularından biri konumuna gelmiş entegre bir demir çelik fabrikasıdır. Ana pazarı İskandinavya bölgesi olan Ruukki, bu bölgenin dışında özellikle gelişmekte olan ülkelerin de dâhil olduğu 32 ülkede kendi ofisiyle, 100’ün üzerinde ülkeye de iş ortakları aracılığıyla hizmet veriyor. Dünya çapında 8600 çalışanı olan Ruukki, 30’a yakın ülkede kapsamlı bir dağıtım ve yetkili satıcı ağıyla faaliyet gösteriyor. Gelişen pazar ve artan rekabet ortamında müşterilerine çok daha yararlı ve geniş kapsamlı çözümler sunmak adına bünyesine konstrüksiyon bölümünü de katarak yoluna devam eden Ruukki, tüm çelik üretimini Finlandiya’da yapıyor. Gelişen Türk sanayisinde gün geçtikçe artan özel çelik ihtiyacını karşılamak üzere 2009 yılında açtığımız Türkiye ofisiyle, bugün beklediğimizin üzerinde performans sergiliyoruz.

RUUKKI Türkiye olarak ülkemizdeki faaliyetlerinizden Türk pazarına sunduğunuz ürünlerinizden bahseder misiniz?

2009 yılında giriş yaptığımız Türkiye pazarında kısa bir sürede önemli bir büyüme kaydettik. Özellikle otoyol, taşımacılık, inşaat, güvenlik ve savunma sanayine yapılan yatırımlar, bizim burada daha fazla büyüme sağlayacağımızı gösteriyor. Avrupa standartlarına uyum sürecinin bir parçası olarak araçlara getirilen ağırlık sınırı, daha hafif ve daha dayanıklı üretim olanağı sağlayan Optim ve aşınmaya dirençli Raex çeliklerimiz ile Türkiye’nin en önemli üreticilerine tedarikçisi olmamızı sağladı.

Türkiye’nin, bu ürünlerin en çok kullanıldığı damper, dorse, treyler, vinç ve inşaat makineleri üretiminde ve ihracatında sağladığı başarı bize olumlu bir şekilde yansıdı. Ruukki kalitesi ve enerji tasarrufunda önemli bir etken olan yüksek dayanımlı ve aşınmaya dirençli özel çelikleriyle bu sektörlerde de üreticilerin çözüm ortağı haline geldi. Ayrıca İstanbul ofisimizde istihdam ettiğimiz Finlandiyalı teknik uzmanımız ile müşterilerimize sunduğumuz teknik destek hizmetimizde son dönemdeki büyümemizi etkileyen önemli faktörlerden birisidir.

Ülkemizde ağırlıklı olarak hangi sektörlere ürün ve hizmet temin ediyorsunuz? Pazardaki payınız ve konumunuz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Türkiye’de güvenlik ve savunma sanayi, ulaşım ve inşaat sektörlerinde gerçekleşen büyüme ile gelişimimizi hızla sürdürüyoruz. Kentsel dönüşüm projeleri ile daha da gelişen inşaat sektörüne paralel olarak çeliğin yoğun kullanıldığı inşaat ekipman ve makinelerinin üretimindeki artış, balistik çeliğin yoğun kullanıldığı güvenlik ve savunma sanayindeki büyüme Ruukki’nin Türkiye’deki büyümesinde önemli rol oynuyor. Türkiye son yıllarda treyler, vinç ve inşaat makinelerinde de ciddi bir üretim üssü haline geldi. Bu anlamda Ruukki, kalitesi ve enerji tasarrufunda önemli bir etken olan hafif malzeme özelliği ile tercih ediliyor. En son olarak da İstanbul’da inşasına başlanan 3. Hava limanının hafriyat işlerinde kullanılacak olan özel damperli kamyonlar için RAEX aşınma sacının tercih edilmesi, pazardaki konumumuzu daha da sağlamlaştırdığımızın bir göstergesidir diye düşünüyoruz.

RUUKKI Türkiye olarak Türkiye’deki hedeflerinizden, kısa ve uzun vadede hayata geçireceğiniz projelerinizden bizlere bahseder misiniz?

Müşterilerimiz için en doğru çözümü sunarken aynı zamanda enerji tasarruflu makine ve ekipman üretmelerine de destek oluyoruz. Ruukki, demir-çelik üretiminde CO2 verimliliğinde dünyadaki en iyiler arasında… AB çapındaki çelik endüstrisi ortalamasından yaklaşık 3000.000 ton daha az olan karbondioksit emisyonu ile ödüller alıyoruz. Galfan kaplamalı yüksek dayanımlı Ruukki çeliğimiz ile güneş enerjisi projelerinde tam uyumluluk sağlıyor, tesis yapılarını güçlendirip aynı zamanda hafifletebiliyoruz. Güneş enerjisi projelerinde en önemli nokta olan hafiflik ve güçlülük, sadece Ruukki’nin galfan kaplı çelikleriyle mümkün olabiliyor. Amaçlarımızdan bir tanesi bu konuda daha da ilerlemek... Ancak bizim asıl odaklandığımız nokta, Türkiye’de kurulma amaçlarımızdan da olan özellikle iş makinaları, madencilik, araç üstü ekipman, treyler sektöründeki büyüme kaydetmek ve pazarda takip edilen lider bir tedarikçi olmak. Bunun içinde dağıtım kanallarımızı güçlendirerek, Ruukki ürünlerini kullanmak isteyen müşterilerimize daha hızlı ve kolay ulaşılır olmayı hedefliyoruz. Açmış olduğumuz depolarımızdaki ürün çeşitliliğini arttırmak, siparişe istinaden o gün içinde veya en fazla 48 saat içinde istenen ürünleri müşterilerimize temin ederek, onların stoklama maliyetlerini de azaltarak, rekabet güçlerini arttırmalarını sağlamak, gerekli kullanım programlarını birlikte yaparak, onların sadece kendi üretim işlerine odaklanarak, kalitelerini arttırmalarına destek vermek ve onlarla birlikte büyümeyi hedefliyoruz.

Bu haber toplam 30801 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler