2015 yılında yeni fabrikamız ile üretimlerimize devam edeceğiz

18 Ağustos 2014 Pazartesi 13:15
2015 yılında yeni fabrikamız ile üretimlerimize devam edeceğiz
Arma Kalıp Satış Yöneticisi Dinçer Adıgüzel ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

Üniversiteden mezun olduktan sonra askerlik görevimi tamamlayarak çalışmaya başladım. Firmamızda aktif olarak son 4 senedir görev alıyorum. Ancak eğitimime devam ettiğim süre içerisinde de sürekli firmamızla ilgili çalışmaları takip ediyordum. Kısacası firmadaki geçmişim çocukluğuma kadar dayanıyor. Firmamızda tüm bölümlerinde farklı görevlerde bulundum. Şu anda Satış yöneticisi olarak görevime devam ediyorum.

Arma KALIP, 1980 yılında Bayrampaşa’da babam Mustafa Adıgüzel ve amcam Hüseyin Adıgüzel tarafından kalıp atölyesi olarak kurulmuştur. Daha sonra teknik bilgisinden aldığı güç ile sac parça üretimine de başlayan firmamız Otoyol-IVECO’ya yan sanayi olarak çalışmaya başlamıştır. Uzun yıllar IVECO’nun yan sanayisi olarak çalışan firmamız bu zaman içerisinde OTOKAR, MAN ve ISUZU gibi ana sanayileri de müşteri portföyüne katarak üretimine devam etmiştir. Bu büyüme süreci devam ederken firmamız 2003 yılında şu anda faaliyette bulunduğu İkitelli Org. San. Bölgesi’ne taşınmıştır.

Gelişen talepler doğrultusunda firmamız kelepçe ve klips imalatına da başlamıştır. Şu anda birçok ana sanayi tarafından ithalat edilen ürünlerin Türkiye’de üretimini sağlayarak millileştirme projelerinde öncü firma konumundadır. Bunun yanı sıra 2012 yılında kelepçe üretiminde otomasyon hattı geliştirme ile ilgili bir TÜBİTAK projesini de başarıyla tamamlamıştır.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Firmamız, DIN 3016-1 ve DIN 3017-2 bağlantı kelepçeleri, Hortum kelepçeleri, Boru ve kablo bağlantı kelepçeleri, Egzoz kelepçeleri ve ağır iş kelepçeleri, Askı kelepçeleri, Otomotiv ve beyaz eşya uygulamaları için özel yay klipsleri, Vida klipsleri ve U klipsleri, Kafesli somunlar, çeşitli bağlantı elemanları, braket ve komponentler ile tasarımı kendisine ait otomatik metal form verme makinelerinin üretimini gerçekleştirmekte ve müşterileri için ürün geliştirmeden üretime kadar geçen tüm süreçlerde çözüm ortağı olabilmektedir.

Ürünlerini, Avrupa başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç eden ARMA KELEPÇE & KLİPS, yurtiçi ve yurtdışı fuar katılımları ile de müşteri portföyünü arttırmaya devam etmektedir.

Kaliteyi, tam zamanında teslimatı ve koşulsuz müşteri memnuniyetini temel ilke olarak gören firmamız, uzun yıllar önce ISO 9001’e göre oluşturduğu kalite yönetim sistemini 2008 yılında sahip olduğu ISO/ TS 16949 sertifikası ile daha da güçlendirmiştir.

Müşterilerinizden gelen talepler doğrultusunda ürün yelpazenizi geliştiriyor musunuz? Mümkünse referanslarınızdan bazılarını öğrenebilir miyiz?

Firmamızın ayrıcalıklı ve avantajlı olduğu bir alanda müşteri isteklerine göre özel üretim yapabilmektir.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

Ürünlerimiz otomotiv ve beyaz eşya sanayi başta olmak üzere tüm endüstriyel uygulamalarda bağlantı elemanı olarak kullanılan kelepçe, klips ve braketlerden oluşmaktadır.

Sektörde en sık karşılaştığınız sorunlar nelerdir? Bunların iyileştirilmesi için çözüm arayışlarınız nelerdir?

Sektörümüzde teknik bilgisi yeterli seviyede olan kalifiye eleman bulma konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Pazarda yaşanan en büyük sorun ise Uzakdoğu menşeili kalitesiz ürünler ile birlikte sunulan düşük fiyatlar olarak gözükmektedir. ARMA KELEPÇE & KLİPS olarak ise kalitede sürekliliği sağlayarak büyümeye devam ediyoruz.

Sektöre sunduğunuz en yeni ürünlerinizden, özelliklerinden ve getirdiği avantajlardan bahseder misiniz?

Sektörümüze 2011 yılında “S” kelepçe olarak bilinen hortum kelepçesini kazandırdık. Söz konusu kelepçenin iç takviye birleştirme operasyonunu geliştirdik ve bu çalışmamızı almış olduğumuz faydalı model ile destekledik. 2012 yılında bir beyaz eşya ana sanayimizin fırın grubunda kullanılan termostat tutucu klips için yapmış olduğumuz Ar-Ge çalışması ile bu ana sanayimize ciddi bir maliyet avantajı sağlamış olduk. Geçtiğimiz yıl ise yeni ürün olarak, akışkan sistemlerde ve hidrolik boru bağlantı uygulamalarında kullanılan kilitlemeli kelepçe projemizi hayata geçirdik. Bu kelepçemiz ile hatta çalışan montaj operatörlerine ilave bir montaj pensesine gerek duymadan montaj yapabilme kolaylığı getirdik.

Pazar payınızı artırma adına yurtiçi ve yurtdışında yürüttüğünüz çalışmalar neler? 2014’te hangi fuar, seminer vb. etkinliklere katıldınız ya da katılacaksınız?

2012 yılında faaliyete geçirdiğimiz Almanya ve Bursa Satış ofislerimiz beklentilerimiz paralelinde bir başarı gösterdi ve geçen yıl % 20’lik bir ciro artışı elde ettik. Boru ve hortum kelepçelerindeki pazar payımızı arttırarak ihracat oranımızı % 38 seviyelerine taşıdık. Beyaz eşya sektöründe ise yapmış olduğumuz sürekli iyileştirme çalışmaları ile yerlileştirme projelerinde aranan firma olduğumuzu bir kez daha kanıtlayarak başarılı bir yılı geride bırakmış olduk. 2014 yılında ilk olarak Almanya’nın tüm bölgelerini kapsayan başarılı bir Pazar araştırma faaliyeti gerçekleştirerek potansiyel müşterilerimizi ziyaret ettik. Daha sonra ise Mayıs ayında Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleşen Fastener Fair Russia bağlantı elemanları fuarına katılım sağladık.

Yurtiçi pazar payımızın arttırılmasına yönelik olarak da Kasım ayında İstanbul’da düzenlenecek Fastener Fair Turkey ve Aralık ayında Bursa’da düzenlenecek Kalıp Avrasya fuarlarına katılım gerçekleştireceğiz. Buna paralel olarak da otomotiv sektörünün nabzını ölçmek adına Eylül ayında yapılacak Automechanika Frankfurt fuarına ziyaretçi olarak yer alacağız.

Türkiye’de hidrolik ve pnömatik ve makina sektörlerinin genel durumu, pazar büyüklüğü ve gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Hidrolik, pnömatik ve makina sektörlerimizin 2014’te de büyümeye devam edeceğini ve dünyanın sayılı tedarikçi ülkeleri arasındaki yerini sağlamlaştıracağını düşünüyoruz. Avrupa’daki üretimlerin doğuya kaydığı gerçeği, bizim gibi üretici firmalar için bu fırsatın en iyi şekilde değerlendirilmesi anlamına geliyor. Bunun için Ar-Ge’ye önem vermeli, inovatif ürünler ortaya çıkarmalı ve Uzakdoğu firmalarından önce Avrupa’da lojistik destek merkezlerimizi hayata geçirmeliyiz.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

Gelişen ve büyüyen bir firma olmamız sebebiyle üretim alanımızı genişletmek için 1 yıl önce Hadımköy Ömerli mevkiinde kendi binamızı yapma kararı aldık. Şu anda Hadımköy’de inşaatı devam eden fabrikamız tamamlandığında 6.600 m2’lik bir kapalı alana sahip olacağız. İnşaatı bu yılsonunda bitirip 2015 yılında yeni yerimizde üretimlerimize devam etmeyi ve süreçlerimizi daha iyi yönetmeyi planlıyoruz. Uzun vadede ise sektörde söz sahibi olan ve sektöre yön verebilen global bir üretici olmayı hedefliyoruz.

Bu haber toplam 34698 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler