İ-Mak redüktör, 40 seneyi aşkın tecrübesiyle sanayinin en güçlü çözüm ortağı olmayı başarmıştır

19 Ağustos 2014 Salı 10:20
İ-Mak redüktör, 40 seneyi aşkın tecrübesiyle sanayinin en güçlü çözüm ortağı olmayı başarmıştır
İ-Mak Redüktör Satış ve Pazarlama Müdürü Necip Hallaç ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kısaca kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

1973 yılında kurulan şirketimiz, tam 42 yıldır Türk sanayisine hizmet vermektedir. Ufak bir atölyede kurulan ve 1996’dan beri 16.000 m2 alan üzerine kurulu modern üretim tesislerinde faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Müşteri memnuiyeti odaklı kalite anlayışı ile hizmet veren sürekli gelişen bir organizasyon olmayı başarmış bir firmayız. Küçük, orta ve büyük ölçekli firmalardan uluslararası firmalara kadar geniş bir yelpazede en yeni teknoloji ile her zaman kaliteli ürün ve hizmet sunmaya devam etmekteyiz.

Firmanız bünyesinde hangi ürünler bulunuyor? Bununla birlikte müşterilerinize ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

İ-Mak Redüktör A.Ş. tüm endüstri kollarına hitap eden çok geniş bir yelpazede redüktör imalat ve satışını yapmaktadır. 8 farklı model seri üretim 7 farklı model özel üretim olmak üzere toplam 15 farklı model seçeneğiyle 30.000 Nm lik güçlere kadar Demir-çelik, çimento, gıda, artıma ekipmanları, kimya gibi birçok sektöre hitap etmektedir. Dinamik mühendis kadrosu ile sadece satış değil aynı zaman da satış öncesi projelendirmede ve satış sonrası teknik ve bakım desteği hizmeti de vermekteyiz. Bu bağlamda ürünlerimizde kullandığımız yüksek kalite bileşenler ve yılların verdiği deneyim ile birlikte tüm müşterilerimize sorunsuz güç aktarım elemanları üretmekteyiz.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor? Referanslarınızdan bazılarını bizlerle paylaşır mısınız?

Redüktör kullanmayan sektör yok diyebiliriz, çevremizde çalışan ve bizim günlük hayatta fark etmediğimiz yüzlerce redüktör bulunmaktadır. İ-Mak Redükör olarak endüstrinin en ağır kollarından, en kompleks makinalarından tutun en basit konveyöre kadar tüm sanayiye, geniş ürün gamı ve modüler opsiyonlar ile hitap etmekteyiz. En sık kullanılan sektörleri sıralamak gerekirse Demir-Çelik, İnşaat makinları, artıma ekipmanları ve gıda sektörü başta olmak üzere kırma-eleme tesisleri tarım makinaları, plastik makinaları, kağıt makinaları gibi birçok sektöre hizmet vermekteyiz.

Özellikle demir çelik sektörüne yönelik çözüm ve hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Demir-Çelik sektörü endüstrinin ağır kollarından biri olarak bilinir, gerek çalışma ortamı gerek çalışma süreleri baz alınırsa mekanik güç elemanlarını oldukça zorlayan şartlar ortaya çıkar, üretim maliyetleri de düşünüldüğü zaman sorunsuz ürünler bu sektörün olmazsa olmazıdır. Hadde hanelerin, dökümhanelerin tozlu ve sıcak ortamı redüktörler üzerinde özel ilgi ve opsiyonlar gerektirir. Örneğin uygun sızdırmazlık elemanları seçilmez ise sıcaklığa bağlı olarak yaşanacak sızıntılar redüktörün yağsız kalmasına ve dişlilerin üzerinde kalıcı deformasyona sebep olabilir. İ-Mak redüktör 40 seneyi aşkın sektörel deneyimi ve sunduğu özel çözümler sayesinde sanayinin en güçlü çözüm ortağı olmayı başarmıştır.

Güç aktarım sektörü son yıllarda fazlasıyla gelişti ve önemli bir aşama kaydetti. Sektördeki bu gelişmeyi neye bağlıyorsunuz?

Küresel pazarda firmaların benimsemeye çalıştığı sürekli-akıcı üretim modeli güç aktarım ürünleri üzerindeki baskıyı arttırmıştır. Fabrikalarda üretimin kesintiye uğramamadan devam edebilmesi, maliyetleri düşürüp rekabet gücünü arttırmış ve firmaların yaşanacak duruşlara tahammülü kalmamıştır. Bu durumda müşterinin gözünde kullandığı ekipmanların uygun bedellere elde edilmesi kadar problemsiz kullanım ömürlerine sahip olması da önem kazanmıştır. Haliyle sektördeki kalite algısı yükselerek gelişme göstermiştir. Aynı zamanda yurtiçi pazarında Avrupalı rakiplerin agresif satış politikaları kendimizi daha yukarılara çekebilmek için motivasyon kaynağı olmaya devam etmektedir.

Güç aktarım organları üretiminde Türk firmaları Avrupalı veya diğer gelişmiş ülkelerdeki rakipleriyle rekabet edebiliyor mu? Yabancı firmalarla Türk firmalarını ve yerli ürünleri bizim için kıyaslar mısınız?

Biz kalite ve hizmet noktasında Avrupalı üreticilerden çok geride değiliz. Kullandığımız malzemenin kalitesi, sahip olduğumuz ileri teknoloji tezgâhlarla hassas ve kaliteli ürünler üretebiliyoruz. En az Avrupalı firmalar kadar kaliteli ürettiğimiz iddiasındayız. Fiyat noktasında Avrupalı firmalar bizimle rekabet edemiyorlar. Ama AR&Ge konusunda bizden çok ilerideler diyebilirim. Çok yüksek bütçe ayırıyorlar ve sürekli yeni bir şeyler geliştirmek için çalışıyorlar. Avrupalı firmalar, artık sadece işin mekanik kısmını değil elektrik ve elektronik kısımlarını da kendi bünyelerinde üretmeye başladılar. Müşteriye her türlü elektrik, elektronik ve mekanik anlamda çözüm önerileri sunabiliyorlar. Biz ise sadece işin Mekanik kısmında çözüm ortağı olabiliyoruz.

Sektörde en önemli konulardan biri Ar-Ge… Firma olarak bu alanda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Günümüz sanayisinde Ar-Ge üretim yapan fabrikaların en önemli yapı taşlarından biridir. Mevcut pazar ihtiyaçlarına cevap verebilmek, müşteriye optimum ürünü sunabilmek, kendini sürekli yenileyebilmek için Ar-Ge olmazsa olmazdır. İ-Mak Redüktör güçlü Ar-Ge kadrosu ile sektöründe müşteri taleplerine en hız cevap veren firmaların başında gelir.

Günümüzde özellikle çevreye gösterilen hassasiyetle birlikte ürün maliyetlerini düşürmek ve rekabet gücünü arttırmak adına tüm dünyada hassasiyetle üzerinde durulan enerji verimliliği konusunda da yaptığımız çalışmalar ile yakın gelecekte Avrupalı rakiplerimizin bir adım önüne geçmeyi hedeflemekteyiz.

Satış sonrası servis, garanti süresi ve yedek parça temini konusunda vermiş olduğunuz hizmetleri bizimle paylaşır mısınız?

Verdiğimiz hizmetler konusunda bizi rakiplerimizden ayıran bir başka konuda satış sonrası müşteri memnuniyetimizdir. İ-Mak Redüktör sattığı her ürünün kalitesinin arkasında olduğunu her fırsatta üstüne basa basa dile getirmektedir. Bu bağlamda satılan her ürünün dişli, rulman, keçe gibi hareketli parçalarını anında stoktan teslim ederek ve gerekirse ürünün çalıştığı ortamda yerinde montajını gerçekleştirerek üreticinin hiçbir durumda mağdur olmamasını sağlamaktadır. Garanti süremiz sektör standartlarına uygun olarak 2 yıldır.

Kısa ve uzun vade de hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz neler?

2012 yılının başından itibaren yeniden yapılanmaya giren şirketimiz, o günden bugüne hiç durmadan kurumsallık çalışmalarına devam etmektedir. Çok önem verdiğimiz ve şirketimizin geleceği açısından hayati öneme sahip olduğunu düşündüğümüz bir proje.

Makine yatırımlarımız devam ediyor. Geçen seneden bu yana kapasiteyi artırmak için ciddi makine yatırımımız oldu.

Birkaç yeni Redüktör Serisi ile ilgili projelerimiz devam ediyor. Bu serilerin projeleri bittikçe piyasaya sürmeye başlayacağız.

Uzun vadede is dışarıdan tedarik ettiğimiz bazı yarı mamulleri kendi bünyemizde üretmek için yeni tesis yatırımlarına girmeyi planlıyoruz.

Bu haber toplam 28481 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler