Yükselen bir marka olmayı hedefliyoruz

20 Ağustos 2014 Çarşamba 10:47
Yükselen bir marka olmayı hedefliyoruz
Gökgöz Mühendislik Genel Müdürü Mehmet Gökgöz ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

İ.T.Ü Makine Mühendisliği Bölümü’nü 1974 yılında bitirdim. Askerlik sonrası İsdemir’de işe başladım. Üç yıl sonra Erdemir’e geçtim. O zamanlar İsdemir- Erdemir ayrı şirketler idi. Özellikle Erdemir’de çalışırken Avrupa ve Japonya’da demir çelik alanında eğitim ve inceleme gezilerim oldu. Yeni projelerde yabancılarla birlikte çalıştım. Bu çalışmaların sonunda Demir Çelik teknolojisini algılama, yorumlama ve çözüm üretme becerisi olarak onlarla aynı seviyeye ulaştığımı hissettim.

Neticede 1 Nisan 2007’de Erdemir’den ayrılarak Kdz. Ereğli Gökgöz Mühendislik’i kurdum. Bugün ikisi tasarım elemanı olmak üzere yedi kişi ile hizmet veriyoruz.

Gökgöz Mühendislik Ltd. Şti Demir Çelik sektöründe müşteri isteğine uygun makine tasarımı ve imalatı yapmaktadır. Firmamız 300 metre kare kapalı alanda faaliyet göstermektedir. Tasarım, Kaynaklı İmalatlar ve montaj işleri kendi bünyemizde yapıl-maktadır. Talaşlı imalatlar dışarıda yaptırılmaktadır.

Firmanız bünyesinde hangi faaliyetler yürütülüyor? Ürün ve hizmetlerinizden bizlere bahseder misiniz?

Firmamızda Makine ve sistem tasarımı ve imalatı yapılmaktadır. Bu tasarım tek bir makine olduğu gibi, mekanik, hidrolik, elektrik ve otomasyonu da içeren komple bir sistem tasarımı da olabilir. Bu tasarımlarla ilgili örnek vermek gerekirse;

• Hadde iş merdane yatak değiştirme sistemi tasarımı ve imalatının yapılması.( Tatmetal Kdz. Ereğli)

• Hadde destek merdane yatak değiştirme sistemi tasarımı ve imalatının yapılması. ( Tatmetal Kdz. Ereğli)

• Otomatik magnezyum boşaltma sistemi tasarımı, imalatı ve yerine montajının yapılması. (Erdemir Kdz. Ereğli)

• Sablans maniplatörü imalatı ve montajının yapılması. (Erdemir Kdz. Ereğli)

• Pota Örgü Sehpası tasarımı… İmalatı ve montajının yapılması… (Erdemir Kdz. Ereğli)

• İş ve destek merdane değiştirme sistemi tasarımının yapılması. (Gemciler Maraş)

Özellikle demir çelik sektörüne yönelik üretimlerinizin detaylarından ve demir çelik sektöründeki referanslarınızdan bizlere bahseder misiniz?

Firmamız tasarımın dışında, yurtdışından temin edilen makinelerin montajında süpervizörlük hizmeti de vermektedir. Bu konuda örneğimiz;

• 2.Nolu Soğuk Hadde Modernizasyonunun yapılması. (Assan-Dilovası)

• Çelik Servis Merkezi ekipman montajının yapılması. ( Ersem- Erdemir)

Müşterileriniz neden sizi tercih etmeli? Rakiplerinize nazaran ne gibi ayrıcalıklar sunuyorsunuz?

Müşteri tercihine saygı duymak lazımdır. Bizim müşterilerimiz en iyi ve ekonomik çözümün bizimle olacağını bildikleri için bizi tercih ediyorlar. Biz hiçbir işi yarı yolda bırakmadık, bırakmayız da…. Bizim rakiplerimiz yurt dışındaki firmalar, onlara ulaşmak hem zor, hem de daha pahalıdırlar. Biz müşterilerimize telefon kadar yakınız.

Sektörünüzde satış sonrası servis en önemli etkenlerden birisi… Firma olarak bu alanda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Biz sattığımız sistem ve makineleri kendimiz tasarladığımız için servis hizmetinde çok başarılıyız. Servis hizmeti verirken makinenin yenilikleri uygulama fırsatı yakalamış oluruz. Ayrıca 38 yıllık bakım tecrübemizi servis hizmetine yansıtırız.

Üretimini yaptığınız tezgah ve hatlar eskiden yurtdışından ithal ediliyordu. Şimdi ise Türkiye’de üretilebiliyor. Bu durumun ülkeye, Türk sanayisi ve ekonomisine olan katkıları hakkında neler düşünüyorsunuz? Türkiye’de üretilebiliyor fakat yeterli değil. Ülkemizdeki bilgi birikimi ve insan gücü daha fazlasını hak ediyor bence… Biz organize olamıyoruz. Bizim yönetim anlayışımız Emir komuta kaynaklı olduğu için, bütünün parçası olmayı kabullenemiyoruz. Yurt dışından (Uzakdoğu’dan) öğrenmemiz gereken ‘’organize olabilme becerisi ‘’bence…

2014 yılının ilk yarısını geride bıraktık. Yılın ilk yarısı firmanız açısından nasıl geçti? Yılın ikinci yarısından neler bekliyorsunuz?

Firmamız krizden hemen önce kuruldu. Bu bizim için olumsuz bir durumdu. Başlangıç aşamasında çok iyi performans yakalamıştık. Buradan topladığımız maddi ve manevi güçle krizi aşabildik. Sonra yükselen trend yakaladık.

Yılın ilk yarısında hem yükselen trendi devam ettirdik, hem de müşteri portföyümüzü genişlettik. Yılın ikinci yarısında yükselen trendi devam ettirirken yeni bir ürün geliştirmeyi hedefliyoruz.

Kısa ve uzun vade de hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz neler?

Kısa vadede, tasarım, İmalat ve montaj konularında uzmanlaşan iki gurup oluşturmayı planlıyoruz. Tabiî ki uzun vadede hedefimiz marka olmaktır.

Bu haber toplam 33473 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler