İDDMİB Başkanı Mertöz, 2015'te yeni hedef pazarlarını açıkladı

23 Ocak 2015 Cuma 15:38
İDDMİB Başkanı Mertöz, 2015'te yeni hedef pazarlarını açıkladı
Euro’daki düşüş ihracatçıyı ABD ve Afrika’ya yöneltti

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Rıdvan Mertöz, ihracatçının Euro’nun parite kaybından dolayı sıkıntı yaşadığını söyledi.

Mertöz, dolarla ticaret yapılan ülkeleri gözlerine kestirdiklerini belirterek, “ABD ve Afrika’da ticaret merkezleri kurarak burada etkinliğimizi ve pazar payımızı artıracağız” dedi.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), Euro’daki kayıpları dikkate alarak 2015’te hedef pazarını dolar ile ticaret yapan ülkelere çevirdi. Öncelikli hedef pazar ABD olarak öne çıkarken, Afrika ve Güney Amerika ülkeleri ile Türkmenistan da tercih edilen ülkeler arasında.

İDDMİB, 2014 yılında yüzde 4.5 artışla 7.3 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek, 2015’te bunu yüzde 8 oranında artırmayı hedefliyor. İDDMİB Başkanı Rıdvan Mertöz, bölge ülkelerde yaşanan sıkıntılardan dolayı hedefin az da olsa gerisinde kaldıklarını kaydederek, 2015 ‘in de Euro dolar paritesi ve yine bölgedeki sıkıntıların devam etmesi nedeniyle zor bir yıl olacağını vurguladı. İDDMİB olarak ihracatın yüzde 55’ini AB’ye yaptıklarını, alımlarını ise dolar üzerinden sağladıklarını ifade eden Mertöz, “Paritenin yüzde 1.10 seviyesine geleceği öngörülen 2015’te karlılık oranımız da yüzde10 seviyelerinin altına düşüyor. Bu sektör olarak önümüzde büyük sorun oluşturuyor” dedi.

Mertöz, sıkıntıları aşabilmek için yurt dışında ticaret merkezleri şeklinde şirketler kurmayı ve hedef ülkelerde bu yönde etkinliklerini ve pazar paylarını artırmayı planladıklarını söyledi. Öncelikle ABD olmak üzere Afrika ülkelerini de bu kapsamda ele aldıklarına değinen Mertöz sözlerine şöyle devam etti:

“Kurlardan dolayı birçok ihracatçının ağzını bıçak açmıyor. Yumurtaların hepsini bir sepete koymamaya çalışıyoruz. Sıkıntılar 2015’te de devam edecek. Maliyetlerimizi çok ciddi gözden geçiriyoruz. Afrika’ya ticaret merkezi açmak için ve Pazar payımızı artırmak için çalışıyoruz. Burası bakir bir Pazar. Ayrıca Türkmenistan, Romanya ve Macaristan da merceğimiz altında. AB’ye olan yüzde 50 seviyesindeki ihracatımızı yüzde 40 seviyesine indirip Pazarlarımızı çeşitlendirmeyi amaçlıyoruz.”

Mertöz, yeni pazarların yanı sıra maliyetlerini azaltmak için üretimi İstanbul’dan Anadolu’ya kaydırmak için 5. ve 6. Bölgelerdeki teşvik imkanlarından yararlanmak için çalışmalar yaptıklarını aktardı. Ayrıca yurt dışında müteahhitlik hizmeti veren Türk firmaları ile kamunun yerli malı kullanması için baskı oluşturduklarını aktaran Mertöz, bu alanda destek olsa da olmasa da yılmadan çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Hammadde konusunda yassı sac ve filmaşinde sektör olarak sıkıntılar yaşadıklarına da değinen Mertöz, yerli ana sanayinin bu ürünlerin ithalatına yüksek gümrük vergisi istemesinin haksız rekabete yol açacağını dile getirdi.

2023 vizyonu çerçevesinde 25 milyar dolar ihracatı hedefleyen İDDMİB, bu hedefe Ar-Ge, tasarım ve inovasyonla ulaşacak.2014 yılında en büyük pazarı Almanya olan İDDMİB, Irak’a da yılın ilk aylarında başarılı ihracat performansı ile öne çıktı. Ancak ilerleyen aylarda iç siyasi sıkıntılar Irak’taki ihracat potansiyelinin 500 milyon dolar seviyesinde olumsuz etkiledi. Bu olumsuzluk yaşanmasaydı İDDMİB 2014 hedefini aşacaktı.

Bu haber toplam 11516 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler