İDDMİB'ten ihracatın devlerine ödül

26 Ocak 2015 Pazartesi 10:02
İDDMİB'ten ihracatın devlerine ödül
Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ilk bin ihracatçı listesinde yer alan İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) üyesi 78 başarılı firma ödüllendirildi.

Vestel, Kibar Dış Ticaret, Oyak Renault, gibi birçok firmanın ödül aldığı gecede konuşan İDDMİB Başkanı Rıdvan Mertöz, 2023 yılı vizyonu için öngördükleri 25 milyar dolarlık ihracatın ulaşılamayacak hedef olmadığına dikkat çekti. TİM Başkanvekili Tahsin Öztiryaki de 500 milyar dolar hedefini yakalamanın arkasında Ar-Ge, tasarım, inovasyon ve markalaşmanın meyvelerini inovasyon haftalarına on binlerce kişinin katılımıyla gördüklerini söyledi.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), 2013 yılında Türkiye İhracatçıları Meclisi’nin (TİM) ilk 1000 listesinde yer alan 78 başarılı ihracatçı firmasını ödüllendirdi. İDDMİB Başkanı Rıdvan Mertöz, 2023 vizyonu doğrultusunda 25 milyar dolar ihracat hedeflediklerini dile getirerek, “Bu ulaşılamayacak hedef değil” dedi. Ödül törenine katılan TİM Başkanvekili Tahsin Öztiryaki de ihracatçının büyümeye katkısını işaret ederek, “9 aylık dönemde Türkiye yüzde 2.8 büyürken, net ihracatın büyümeye katkısı 2,7 puan oldu. Türkiye’yi ihracatçı büyütüyor” şeklinde konuştu. Demir çelik, alüminyum, bakırdan mamul eşyalar, döküm, el aletleri gibi birçok alanı bünyesinde barındıran ve 2013’te 7 milyar dolarlık ihracata imza atan İDDMİB, aralarında Oyak Renault, Vestel, Kibar Dış Ticaret, Ekom Eczacıbaşı Dış Ticaret, Öztiryakiler Madeni Eşya Sanayi, Standart Profil Otomotiv Sanayi, Sarkuysan Elektrolit Bakır Sanayi gibi kuruluşların bulunduğu 78 firmayı başarılı ihracat performanslarından dolayı ödüllendirdi.

İDDMİB 4 bin projeye sahip

Sektörün duayenlerinin ve başarılı firma temsilcilerinin katıldığı ödül töreninde konuşan İDDMİB Başkanı Mertöz, ucuz üretimin çözüm olmadığını, rekabet gücünü ve katma değeri artıracak üretimden yana olduklarının altını çizdi. Mertöz, “Yükte hafif, pahada ağır üretim, endüstriyel tasarımdan geçer. Bunun için Ar-Ge tasarım yarışmaları, Ur-Ge projeleri ve Metalik Fikirler adı altında birçok yarışma organize ederek 4 binin üzerinde projeye sahip olduk. Bunlara önem verdik ve birçoğunun hayata geçmesi için girişimlerimiz oldu. Başarılı tasarımcılarımızı yurt dışında eğitime gönderdik. Amacımız sektörümüzü daha ileriye taşımak” dedi.

Hedefi yakalamanın arkasında Ar-Ge var

TİM olarak 2023 yılında 500 milyar dolar hedefine koştuklarının altını çizen TİM Başkanvekili Tahsin Öztiryaki de “Hedefi yakalamanın arkasında Ar- Ge, tasarım, inovasyon ve markalaşma var. Bunun meyvesini çok net şekilde inovasyon haftalarında gördük. TİM’in İzmir, Ankara ve Gaziantep’teki inovasyon haftalarına 18 bin kişi katıldı. İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz İnovasyon Haftasını ise 40 bin kişi katılarak, 80 bin kişi de TİM TV’den izledi. Gençlerimizin ve halkımızın inovasyona verdiği önem bizi sevindiriyor” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 13196 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler