Yassı & Uzun çelik ve metal tedarikçisi Nazal Metal

06 Temmuz 2015 Pazartesi 17:22
Yassı & Uzun çelik ve metal tedarikçisi Nazal Metal
Nazal Metal, çelik ticaretinin yanı sıra birinci sınıf Avrupa kökenli üreticilerin temsilciliğini de yapan bir firmadır.

Nazal Metal, çelik ticaretinin yanı sıra birinci sınıf Avrupa kökenli üreticilerin temsilciliğini de yapan bir firmadır. Uzun yıllar yapılan çelik ticareti konusunda edindiği tecrübeleri ile faaliyetlerini sürdüren firma; son dönemlerde YİSAD üyeliği ile de adından sıkça söz ettiriyor.

Halit Bey öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

Ben 1983 yılında İTÜ Metalürji Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. Banu Hanım ise Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi lisans ve yüksek lisansını 1996’da tamamladı. 30 yılı aşkın bir süredir çelik ticaretinin içindeyim. Nazal Metal dış ticaret ağırlıklı olarak her türlü yassı ve uzun çelik ticareti yapan ve muhtelif Avrupa kökenli firmaların temsilciliğini üstlenmiş bir firmadır. İç pazar satışlarımız da bu dış ticaretin gelişmesine paralel olarak gelişme göstermektedir. Şimdilik ağırlıklı olarak ithalat işleri yapıyoruz. İç pazar satışlarımız sürekli olarak artmaktadır.

Nazal Metal her geçen gün büyüyerek yoluna devam ediyor. Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

Türkiye pazarına yönelik dış ticaret organizasyonlarını üstlendiğimiz Avrupalı iş ortaklarımızın bize olan güvenlerini sarsmamak konusunda her zaman çok dikkatli davrandık. En önem verdiğimiz konu ticari kazançtan önce daima iyi bir şirket sicili yaratmak oldu. Aslında hala geçerli olan prensip budur. İç pazardaki müşterilerimizle de aynı prensiple çalışıyoruz. Öncelikli olarak iyi ve kaliteli bir ticaret ilişkisi oluşması son derece önemlidir. Bu prensip doğal olarak iş kalitemize yansıyor ve Nazal Metal’i ticari anlamda da ileriye taşıyor.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Önceliğimiz dış ticaret yaparak Türk pazarına muhtelif çelik ürünler sunmak. Çelik ürünlerimiz genellikle Türkiye’de üretilmeyen kalitelerden oluşmakta. Örneğin ThyssenKrupp Steel ürünleri olan XAR Aşınma plakaları, XABO, N-A-XTRA, PERFORM gibi yüksek mukavemet plakaları bu ürünler arasında yer almakta. Diğer bir temsilciliğimiz olan Alro-Vimetco fabrikamızdan Alüminyum radyatör üreticilerine alüminyum clad ürünler satmaktayız. Karbon çelik şeritler ve muhtelif metal clad ürünleri Wickeder Almanya fabrikamızdan temin ediyoruz. Sika Profil fabrikamız arzu edilen her türlü kesitte soğuk saçtan üretilmiş profilleri temin ettiğimiz İtalya kökenli firmamızdır. Bunlara ilave olarak Avrupalı çeşitli stokçulardan her türlü soğuk, sıcak, galvanizli yassı veya uzun ürünleri genellikle proforma bazında satmaktayız.

Müşterilerinizden gelen talepler doğrultusunda ürün yelpazenizi geliştiriyor musunuz? Mümkünse referanslarınızdan bazılarını öğrenebilir miyiz?

Aslında temsilcisi olduğumuz fabrikalar halihazırda pazar için gerekli ancak Türkiye’de üretilmeyen ürünleri teklif ettiği için ürün yelpazesi yeterli bir zenginlikte. Damper, ağır iş makinaları, treyler, vinç, beton pompası üreticilerine Thyssen- Krupp çeliklerini temin ediyoruz. Bu amaçla Mersin ve Gebze’de depolarımız bulunmakta. Böylece İstanbul, Ankara, Konya, Adana, Mersin ve Kayseri bölgelerine zamanında teslimatlar yapıyoruz.Alüminyum ürünlerimizi tüm radyatör üreticilerine temin ediyoruz. Stok ürünlerimizi ise çelik servis merkezleri ve stokçu firmalara satıyoruz.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

Ağır sanayi, makine sanayi, ağır iş makinaları, madenler, taş/kum ocakları, inşaat sektörü, kamyon ve treyler üreticileri, seyyar vinç üreticileri, otomotiv sanayi ve otomotiv yan sanayileri, çelik servis merkezleri hizmet verdiğimiz sektörlerden. Bu sektörlerde önde gelen OEM’ler müşterilerimiz arasında yer almakta.

Sektöre sunduğunuz en yeni ürünlerinizden, özelliklerinden ve getirdiği avantajlardan bahseder misiniz?

XAR 600 adı altında çok yüksek aşınma dayanımlı çelik plakalar, doğrudan sertleştirme yöntemiyle rulodan üretilmiş XAR 450 aşınma plakaları, yine doğrudan sertleştirme yöntemiyle rulodan üretilmiş yüksek mukavemetli PERFORM ve XABO çeliklerimiz yakında Türkiye pazarına giriş yapacak ve özellikle damper ve treyler üreticilerine uzun ömürlü son ürün üretecekleri hammaddeyi sağlamış olacağız. XAR 600 ise çok yüksek aşınmanın olduğu yerlerde rahatlıkla kullanılacak.

Nazal Metal, YİSAD’a yeni üye olan bir firma. YİSAD’a neden üye oldunuz? YİSAD çatısı altında olmak sizlere ne gibi avantajlar sunacak?

Çelik sektöründe önemli bir dernek olan YİSAD, sektörün içinden gelen üyelerine, sektöre yön verebilecek fikirlerin oluştuğu bir ortam sağlıyor diye düşündük. Bu manada tüm üyeler olarak karşılıklı bir katkı ortamı oluşabilir diye umuyoruz.

Türkiye’de demir çelik sektörünün genel durumu, pazar büyüklüğü ve gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Sektörün genel durumundan aslında muaf bir halimiz var gibi. Zira sektörün zaten çok kısıtlı bir bölümüne hitap ediyoruz ve Türkiye’de üretilmeyen ürün yelpazesine denk gelen bir iş ortamımız var. Bu da bizi pazarımızda çok fazla arzı olan ticari ürünlerden ziyade teknik temeli daha ağır basan bir alanda meşgul kılıyor. Pazar büyüklüğü özellikle ThyssenKrupp ürünleri için belli. Rekabet var ve artarak da zorluyor. Pazar büyümesi tamamen Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi, politik ve ekonomik üçlünün meydana getirdiği ortama bağlı. Ama son 4 yıldır özellikle çevre ülkelerdeki olumsuz politik ve siyasi gerilemelere rağmen biz pazarda bir gerilemeye şahit olmadık.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

Yukarıda bahsettiğim ticari çelik ürünlerdeki arz fazlasının üreticileri doğal olarak yönlendirdiği ihraç pazarlarına biz de yöneliyoruz. Şimdiye kadar sadece ithalat ağırlıklı hizmet veren Nazal metal ihracat çalışmalarına da başladı. Amaç yurtiçinde üretimi yapılan ve arz fazlası olan uzun ve yassı çelikleri ihraç etmek. Ayrıca Çin gerçeğini de dikkate alarak bu ülkede de bir yapılanmaya gitmeyi düşünüyoruz. Ancak hem ihracat hem de Çin ile ilgili olarak genel prensibimiz yine öncelikli olarak ticari kazanç değil öncelikle düzgün ticaret ilişkisi oluşturmaktır. Bu yüzden oldukça dikkatli davranıyoruz.

Son olarak; ülkemiz ve geleceğimiz olan çocuklarımız için en iyi olanı istiyorum.

Bu haber toplam 16241 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler