Darka Redüktör ve Maina İşbirliği Büyüyerek Devam Ediyor

03 Ağustos 2015 Pazartesi 12:50
Darka Redüktör ve Maina İşbirliği Büyüyerek Devam Ediyor
Demir Çelik Store Dergisi olarak, özellikle demir çelik sektörüne yönelik sunmuş oldukları çözümlerle ve sektörde edindikleri konumla dikkatleri üzerinde toplayan firmanın ortakları İhsan ve Eren Bey’i ofislerinde ziyaret ettik. Kendileriyle yapmış olduğumuz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Güç aktarım teknolojileri alanında faaliyet gösteren ve ülkemizin tedarikçi firmaları arasında yer alan Darka Redüktör, her geçen gün ürün yelpazesini genişletiyor ve global gelişmeleri yakından takip ediyor. İhsan Gürol ve Eren Turhan ortaklığında çalışmalarını sürdüren Darka Redüktör, dünyanın önde gelen firmalarının Türkiye mümessilliklerini üstleniyor. Şirket 2012 yılında kurulmuş olmasına rağmen, kısa bir süre içerisinde sektördeki yerini aldı ve adından söz ettirmeye başladı. Hiç kuşkusuz bu başarıda firma ortaklarından İhsan Gürol’un yaklaşık 18 yıllık, Eren Turhan’ın ise 10 yıllık sektörel deneyimlerinin büyük payı bulunuyor. Demir Çelik Store Dergisi olarak, özellikle demir çelik sektörüne yönelik sunmuş oldukları çözümlerle ve sektörde edindikleri konumla dikkatleri üzerinde toplayan firmanın ortakları İhsan ve Eren Bey’i ofislerinde ziyaret ettik. Kendileriyle yapmış olduğumuz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Darka Redüktör genç ve kısa sürede başarıyı yakalamayı başarmış bir firma… Bu başarının mimarları olarak, Darka’nın kuruluş hikayesinden bizlere kısaca bahseder misiniz?

Darka Redüktör; klasik ticari amaçlarla kurulmuş bir şirketten ziyade bir projenin, hedeflerin ve idealist fikirlerin ürünüdür… Sektörde edinmiş olduğumuz bilgi birikimi ve tecrübelerimizi kendi düşüncelerimizle ve iş prensiplerimizle yoğurarak Darka Redüktör’ü kurduk diyebiliriz. Bizler bu firmanın kurucu ortakları olarak; yine aynı alanda faaliyet gösteren ve sektörün önde gelen şirketlerinin birinde profesyonel olarak çalışmalarımızı sürdürüyorduk. Her şirketin kendine özgü kuralları, iş akışı ve hedefleri vardır. Aynı şekilde şirketlerde görev alan çalışanların ve yöneticilerin de kişisel kariyer planları ve sektörel hedefleri vardır. İşte bu planlar ve sektörel hedefler doğrultusunda fikirlerimiz örtüştüğü için birlikte böyle bir oluşuma gitmeye karar verdik ve Darka Redüktör ile piyasaya adım attık.

“Klasik ticari amaçlarla kurulmuş bir şirket değiliz” derken, neyi kastediyorsunuz? Ticari amacının dışında başka hangi düşüncelerle Darka Redüktör’ü kurdunuz?

Her şirket, mutlaka ticari kar elde etme amacıyla kurulur… Fakat amacınız sadece para kazanmaksa sıradan bir firma olmaktan öteye gidemezsiniz. Sıradan bir firma olmayı hedefleseydik, riske girmeyi düşünmezdik. Çünkü düzgün bir şirkette ve oldukça iyi konumlarda görev yapıyorduk. Az evvel de belirttiğimiz gibi özel projelerin bir parçası olacak, adından söz ettirecek, paydaşlarına çözümler sunacak bir şirketi sektöre kazandırmayı hedefledik. Türkiye’de bulunması zor ve müşteriye sunulduğunda katmadeğer yaratabilecek ürünleri bünyesinde bulunduran bir firma olmayı amaçladık. Sektörde birebir aynı kalite ve özelliklerdeki ürünleri getirmek; burada anlamsız bir rekabetin içine girmekten ve yerli firmaları baltalamaktan öteye gidemezdi. Bugün Darka Redüktör olarak ülkemiz sanayisine değer katan, yüksek teknolojiye sahip ürünleri ülkemize getiriyoruz ve müşterilerimize sunuyoruz. Neredeyse tamamı stratejik öneme sahip olan bu ürünler, Darka Redüktör’ün stoklarında her daim bulunuyor ve müşterilere diledikleri termin süresinde sunuluyor.

Gördüğümüz kadarıyla sadece perakende veya toptan satış yapan bir tedarikçi firma olmanın dışında müşterilerinize danışmanlık hizmetleri ve özel çözümler de geliştiriyorsunuz değil mi?

Kesinlikle öyle… Zaten bir ürünü üreticiden alıp, nihai kullanıcıya katalogdan satış yaparsanız, mahalle bakkalından bir farkınız kalmaz. Önemli olan ürün satmak değil çözüm üretmektir.

Günlük kazanımlar ve basit ciro hesaplarından ziyade sürdürülebilir işbirliklerini oluşturmak daha evladır. Bu sebeple; sektörde elde etmiş olduğumuz deneyimleri müşterilerimizle paylaşıyoruz. Herhangi bir ürün satışından ziyade müşterilerimizi yerinde ziyaret edip onların ihtiyaçlarını belirlemeye çalışıyoruz.

Projeyi veya bizim ürünlerimize ihtiyaç duyulan sistemi inceliyoruz ve en doğru çözümü onlara sunmaya gayret ediyoruz. Standart katalog ürünlerinin dışında, üretimlerine değer katabilecek nish ürünleri müşterilerimize özel olarak tedarik edebiliyoruz. Distribütörü olduğumuz firmalar da bizimle aynı hedef ve ideallerle üretim yaptıkları için; proje bazlı butik üretim noktasında tüm ihtiyaçlara cevap verebiliyoruz.

Distribütörlük demişken, yabancı firmaların distribütörlüklerinin yanı sıra bazı yerli üreticilerin de bayiliğini yapıyorsunuz sanırım…

Evet, bu anlamda Darka Redüktör’ün iki ayrı kanalı var. Bunlar; yabancı ülkelerdeki bazı önemli firmaların distribütörlükleri ve yine ülkemizin önde gelen üretici firmaların bayilikleri… Bayilik kanalında ise Türkiye’de kendini ispatlamış, sektörün öncü kuruluşları olarak ifade edebileceğim iki redüktör imalatçısı firmanın bayiliklerini yürütüyoruz.

Distribütörlüğünü ve bayiliğini üstlendiğiniz firmalar ve ürün gamınıza gelelim isterseniz… Bizleri bu konular hakkında detaylıca bilgilendirir misiniz?

Ana işimiz güç aktarım sistemleri… Ağırlıklı olarak da demir çelik sektörüne yönelik hizmet veriyoruz. Bu alanda dünyaca ünlü İtalyan firması Maina’nın Türkiye Mümessili olarak faaliyet gösteriyoruz. Maina; 130 yıllık bir firma. Dünyanın en eski Dişli Kaplin ve aynı zamanda Kardan Şaft ve Spindle Kaplin üreten firmalardan biridir. Kendi alanında kapasite olarak dünyanın en büyük üreticisi diyebiliriz. Maina’nın fabrikasında (dişli kaplinde) iş gücünün büyük bir kısmını robotlar oluşturuyor. Üretim; gelişmiş son teknolojiye sahip CNC tezgâhlarda yapılıyor. Maina; ağırlıklı olarak demir çelik tesisleri kuran büyük şirketlere hizmet veren bir firma olarak öne çıkıyor. Bugün dünyada anahtar teslim veya natamam demir çelik tesisleri kuran firmaları aklınıza gelebilecek başlıca firmaların tamamı Maina ile çalışıyor diyebiliriz.

Türkiye’de son yıllarda artan demir çelik yatırımları ve sektörel gelişmeler sebebiyle Maina’nın ürünlerine ve teknolojilerine büyük ölçüde ihtiyaç duyulmaya başladı. İşte bu noktada Darka Redüktör olarak bizler Maina ve Türk demir çelik sektörü arasında bir köprü görevi icra etmeye başladık. Üstün Maina teknolojisini mümkün olan en kısa süre içersinde ve sağlıklı bir yapıda sanayicilerimize sunuyoruz. Gerek sıfır projelerde gerekse de mevcut dönemde faaliyette olan ve yedek parçaya, modernizasyona ihtiyaç duyan tesislerde Darka Redüktör olarak Maina ürünleriyle yer alıyoruz.

Demir çelik fabrikalarında bırakın bir günü, bir saatin dahi önemi çok büyüktür. Bu açıdan hızlı termin ve servis süresi büyük önem arz ediyor. Darka bu açıdan yeterince hızlı hizmet verebiliyor mu?

Müşterilerden gelecek talebe göre bizler de İtalya’dan sipariş vermeye kalksak, demir çelik sektörüne hizmet vermemiz olanaksız hale gelir. Günümüzün piyasa koşulları ve rekabet ortamı içerisinde 1 saatlik bir zaman diliminin sektör için ne ifade ettiğini gayet iyi biliyoruz. Bu sebeple stoklu çalışmaya özen gösteriyoruz. Sektördeki üretici firmaları ve onların kullandıkları teknolojileri iyi bilmemizden dolayı hangi ürünlere ne zaman ihtiyaç duyabileceklerini biliyoruz. Stok çeşitliliğimizi de bu verilere göre belirliyoruz. “Geniş stok ve hızlı teslimat” prensibiyle her daim sektörün hizmetindeyiz.

Maina, standart ürün üretiminin dışında özel ve proje bazlı üretimler de yapıyor değil mi?

Evet… Maina’yı zaten rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerinden bir tanesi de ihtiyaca özel üretim yapabilmesidir. Koskoca bir fabrika, yeri geldiğinde sanki küçük bir torna atölyesi misali tek bir proje için tek bir parça üretebiliyor. Ürün kalitesi, ürün boyutu veya teknik parametreler anlamında Maina’nın karşılayamayacağı bir talep bugüne kadar görülemedi diyebiliriz. Proje bazlı üretimin dışında nish ürünler anlamında da Maina öne çıkıyor. Mesela Kardan Şaft konusunda 1,5 metre çapa kadar üretim yapabilen iki firmadan birisi…

Maina’nın size bakış açısı hakkında neler söyleyebilirsiniz? Özellikle Türkiye pazarı hakkında neler düşünüyorlar?

Maina ile işbirliğimiz yaklaşık 2 yıldır başarıyla sürüyor. Kendileriyle yaptığımız son görüşmede bizlere Türkiye pazarındaki etkinliklerini (satış rakamları, cirolar vb) üçe katladığımızı ifade ettiler. Burada Maina’nın ürün kalitesinin yanı sıra Darka Redüktör’ün sektörel deneyiminin, bilgi birikiminin ve ticari yaklaşımının önemine de özellikle vurgu yaptılar. açıkçası bu gelişim bizleri de ziyadesiyle mutlu ediyor. İlerleyen dönemlerde çok daha iyi noktalara geleceğimize inanıyoruz. Türkiye pazarına yönelik bakış açılarına gelince; bu konuda sadece Maina’nın değil bence tüm dünya ülkelerinde faaliyet gösteren firmaların gözardı edemeyeceği bir Pazar olduğumuzu söylemek istiyorum. Maina da zaten Türkiye pazarının önemini gayet iyi biliyor.

Demir çelik sektöründe hizmet verdiğiniz firmalardan bazılarını bizimle paylaşmanız mümkün mü?

Kardemir, Erdemir, Tosçelik, İçdaş, Habaş, Diler Grubu, MMK Metalurji, Ekinciler, Ege Çelik, Yeşilyurt, Kaptan Demir başta olmak üzere sektörün öncü kuruluşlarına hizmet veriyoruz.

Demir çelik sektörünün dışında hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Enerji, Çimento, Kimya, Vinç, Makine, Alüminyum, Plastik, Ambalaj, Tekstil, Madencilik gibi birçok sektörle çalışıyoruz… Ağırlıklı olarak Dişli Kaplin tedarikinde bu sektörlerin önde gelen çözüm ortakları arasında yer alıyoruz.

Dişli Kaplin’in diğer Kaplinlere göre ne gibi avantajları bulunuyor?

Dişli Kaplin; küçük hacimde yüksek torkları aktarabiliyor ve ağır şartlarda kullanılıyor. Yani ağır şartların olduğu, çok daha düşük hacimde, daha yüksek torkları aktarabilen bir kaplin çeşidi diyebiliriz. Burada en önemli etken Kaplin seçimini doğru yapabilmektir. Çünkü bazı yerlerde Dişli Kaplin’den daha fazla verim alırken, daha farklı bir ortamda değişik bir Kaplin kullanmanız gerekebilir. İşte burada sektörel deneyim ve uzmanlık devreye giriyor.

Vinç sektörüne yönelik önemli çalışmalarınızın olduğunu biliyoruz. Bu sektörle ilgili hedef ve beklentileriniz neler?

Maina, Dişli Kaplin’in dışında Vinç Tambur Kaplin üretimini de yapmaktadır. Maina Tambur Kaplinleri rakipleriyle aynı gövde büyüklüğünde, çok daha yüksek tork aktarma kapasitesine sahiptir. Yine Kardan Şaft konusunda da ayrı bir kaliteye sahip… Yüksek teknolojik altyapısıyla üretimini yaptığı Tambur Kaplinler ve Kardan Şaftlar, vinç sektörüne önemli çözümler getiriyor. Ürün kalitesi anlamında kendimizi yeterli görüyoruz fakat fiyat bazında tambur kaplinde biraz pahalı kalıyoruz. Bu sebeple pazardan istediğimiz ölçüde tambur kaplinde pay alamıyoruz. Bu alanda Darka Redüktör olarak çeşitli proje ve hedeflerimiz var. Düşüncelerimizi Maina yetkilileri ile de paylaştık. İlerleyen dönemlerde vinç sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın önemli bir çözüm ortağı olacağımızı düşünüyoruz.

Maina’nın ürün yelpazesi o kadar geniş ki diğer distribütörlüklerinize ve ürünlerine gelemedik bir türlü…

Haklısınız… Gerçekten oldukça geniş bir ürün yelpazesi var Maina’nın… Bizim Maina dışında, d-grid markasıyla Güney Kore’den getirip sanayicilerimize sunmuş olduğumuz Yaylı Kaplinler var. Açıkçası Yaylı Kaplin Türkiye’de yeterince önemi kavranamamış ve araştırılmamış bir ürün diyebiliriz. Dünya genelinde kullanımı yaygın ama Türkiye’de bu ürün teknik olarak yeterli ilgiyi görmemiş. Halbuki birçok yönden oldukça avantajlı bir ürün… Bir kere gövdesi tamamen çelik malzeme ve en önemlisi çelik yay ile elastikiyet sağlayabilme özelliğine sahip… Bu elastikiyet sayesinde hem mukavemet kaybını minimuma indirebiliyorsunuz hem de muadil ürünlere göre büyük bir montaj ve de-montaj kolaylığına sahip oluyorsunuz. Kullanım alanına göre; özellikle titreşimin yoğun olduğu ortamlarda ve yüksek hızla çalışan sistemlerde sağlıklı verim alabiliyorsunuz. Yaylı Kaplinler demir çelik, maden tesisleri ve makina sektörleri başta olmak üzere birçok alanda tercih ediliyor. Bu ürünün çeşitlerini de stoklarımızda tutuyoruz ve kısa sürede teslimat yapıyoruz.

Yine Comintec adlı bir İtalyan partnerimiz daha var. Comintec firmasının ana üretim konusu Kaplin ve Tork Limiter’dir. Comintec ile her iki ürün grubunda da çalışıyoruz. Comintec’i rakiplerinden ayıran en önemli ürünü Tork Limiter’dir. Tork Limiter; bir sistemde, bir makinada, bir güç aktarma düzeneğinde sistem sıkıştığı zaman veya sisteme olağan dışı bir yükleme olduğu zaman, belirlemiş olduğunuz limit ayarlarının dışına çıktığı zaman sistemi devre dışı bırakıyor. Mekanik olarak sistemin boşa dönmesini sağlıyor ve Tork Limiter’in önündeki önemli, pahalı düzeneğin zarar görmesini engelliyor. Çok ekonomik bir çözüm aslında ama Türkiye’de kullanımı yeterince yaygın değil henüz... Avrupalı üreticiler makinalarında çok daha fazla kullanıyor bu teknolojiyi fakat bizde herkes tarafından tercih edilmiyor. Sanırım birçok makina üreticisinin bu teknolojiden haberi yok. Bazıları ilave maliyet olarak bakıyor. Çok az bir kesim ise makinalarında bu ürünü kullanıyor.

Hangi firmalar kullanıyor peki?

Daha çok Avrupa’ya iş yapan firmalar bunu kullanıyor. Çünkü Avrupalılar bu ürünün getirdiği katmadeğerin ve sağladığı tasarrufun farkındalar. Makinasında ne istediğini bilen birisi bunu başka türlü çözemiyorsa gerçekten istiyor. Daha da yaygınlaşması lazım aslında... İlerleyen dönemlerde bu ürün “Olmazsa olmaz” denecek kadar büyük öneme sahip olacak. Şimdiden bunu tercih edenler rekabette bir adım öne geçecekler. Diğer ürünlerde olduğu gibi bu üründe de stok tutuyoruz. Bir diğer partnerimiz ise İtalyan Francia firması… Francia firması da Yön Değiştirici Redüktör ve Screw Jack imalatçısı… Yön Değiştirici Redüktör dediğimiz; bir çeşit 90 derece Redüktör. Bu ürünlerde yine birçok uygulama alanı var. Sektör olarak daha çok ambalaj sektörüne ürün veriyoruz. Büyük ebatlar ise demir çelik sektöründe tercih ediliyor. Çok fazla uygulama alanı var. Onun dışında Döner Tabla Rulmanımız var. Döner Tabla Rulmanı’nda bir bayilik veya mümessillikten ziyade farklı bir partnerliğimiz var. Rothe Erde firması dünyanın bu konuda lideri… Türkiye’de bir yöneticileri var fakat ülkemizde stok tutmuyorlar. Biz ise Rothe Erde ürünlerini müşterilerimize sunarken stoklu çalışıyoruz.

Gelelim yerli firmalarımıza… Hangi firmaların bayiliklerini yapıyorsunuz?

Türkiye’nin önde gelen iki ayrı firması Zet Redüktör ve İ.Mak Redüktör adlı firmaların bayiliklerini yapıyoruz. Zet Redüktör Türkiye’nin en eski Redüktör imalatçılarından biridir. Özellikle son yıllarda Eskişehir’de kurdukları yeni fabrikalarıyla öne çıkmaya başladılar. Tesislerinde tamamen CNC tezgâhlar, gelişmiş teknolojiler ve imalat programları ile üretim yapıyorlar. Bizim onlarla çok eski bir dostluğumuz ve ticari partnerliğimiz var. Onların Monoblok, Ağır Hizmet Redüktörlerini müşterilerimize sunuyoruz.

Aynı zamanda Zet ile özellikle demir çelik sektörüne yönelik üretmiş oldukları dişliler konusunda önemli projelere imza atıyoruz. Zet şu anda 1 metre çapa kadar, 1 metre taşlama dahil ürün verebiliyor. Biz de bu dişliler ve özel dizayn redüktörlerini sanayicilerimize sunuyoruz. İ.Mak Redüktör’e gelince; bu firmamız da yine Türkiye’nin en eski redüktör imalatçılarından birisi. Özellikle redüktör çeşitlerinin fazla olmasıyla adından söz ettiriyor. İ.Mak’ta her tür redüktör var ve marka bilinirliği oldukça yüksek bir firma. Satışı ve organizasyonu oturmuş bir yapıya sahip… Onlardan aldığımız güçle bizler de yolumuza emin adımlarla ilerliyoruz.

Bu haber toplam 18379 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler