Demir Çelik Sektörünün üretim teknolojilerindeki vazgeçilmez çözüm ortağı: Kam Enerji

06 Ağustos 2015 Perşembe 12:02
Demir Çelik Sektörünün üretim teknolojilerindeki vazgeçilmez çözüm ortağı: Kam Enerji
Kam Enerji Genel Müdürü Haluk Akman ile yaptığımız röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Kam Enerji’nin kuruluşu ve bugünlere gelişi hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Kam Enerji Teknolojileri Ltd. Şti. 2006 yılında Demir Çelik, Çimento, Madencilik, Enerji vb. temel sektörlerde sık görülen aşınma, korozyon gibi problemlerin çözümü ve yeni gelişen teknolojilerin bu sektörlerde uygulanması amacıyla, proje ve danışmanlık hizmeti veren bir mühendislik firması olarak kurulmuştur. Ancak danışmanlık yapılan firmalardan gelen talepler üzerine 2007 yılında küçük (120 m2) bir atölyede imalatlara ve aşınmaya karşı koruyucu kaplama uygulamalarına da başlamıştır. Sektör ihtiyaçları doğrultusunda 3. yılında işletmeyi 750 m2’lik bir alana ve 5’i mühendis 15 adet kadrolu çalışanı ile faaliyetlerine devam etmektedir. 2014 yılında başlanan görüşmeler sonunda İsveçli demir çelik üreticisi SSAB Firması’nın, Türkiye demir çelik ve enerji sektöründeki yetkili imalatçısı olmaya hak kazanmış ve HARDOX WEARPARTS ünvanını almıştır.

Özellikle demir çelik sektörüne sunmuş olduğunuz çözüm ve hizmetlerden bizlere bahseder misiniz?

Son 4 yıldır Karabük Demir Çelik A.Ş.’nin yaptığı bütün yatırım kalemlerinde önemli bir imalatçı olarak yer almaktan gurur duyuyoruz. Yaptığımız imalatların tamamı problemsiz olarak ve en önemlisi zamanında devreye alınmıştır. Firmanın cevher girişinden son mamul sevkine kadar olan bütün alanlarda özellikle aşınma olan alanlardaki uygulamalarımız beğeniyle karşılanmıştır. Özellikle demir çelik fabrikalarına çok geniş bir yelpazede hizmet ediyoruz, hammadde girişten ürün sevkine kadar olan bütün alanlarda imalatlarımız bulunmaktadır. Bazı bitirilen projeler ve önemli imalatlarımız; Yüksek Fırın TEPE Besleyici Sistemi, Kok Altı Gaz Toplama Boru İmalatı ve Montajı, Kok ve Sinter Elekleri, Amonyum Sülfat Tesisi Modernizasyonu…

Sektörünüzde bilinen ve tercih edilen firmaların başında geliyorsunuz. Bunu neye borçlusunuz?

Bunun en önemli nedeni; firma olarak hem bütün kaynaklı imalat yöntemlerini uygulayabilecek bir tecrübeye ve esnekliğe sahip yapımızın olmasıdır. Birçok yabancı firmalar gibi ülkemizde de özellikle kaplama firmaları bazı imalatları yapma kapasitesine ve becerisine sahip değillerdir. Ancak firmamız hemen hemen bütün kaynaklı kaplama tekniklerini uygulayabildiği gibi diğer kaplama yöntemlerini de başarı ile uygulamaktadır. Firmamızın tercih edilmesinin diğer bir nedeni de sadece projeye göre imalat yapmayıp kullanım alanları ve şartları incelenerek en uygun ürün ve yöntemle imalatların yapılmasını sağlayabilmektir. Tercih edilmemizin sebebi ise çalıştığımız firmalar ile çözüm ortağı olarak çalışmak, bakım periyotlarını mümkün olduğunca uzatmak ve planlayabilmek olarak özetlenebilir.

Faaliyet alanınızda Ar – Ge büyük önem taşıyor. Aynı zamanda teknolojiyi de sürekli takip etmeniz gerekiyor. Kam Enerji bu alanda ne gibi çalışmalar yapıyor?

İhtiyaca göre her geçen gün artan makine parkı ile yeni teknolojilerin takip edilmesi ve uygulanabilmesi için; müşteri ihtiyaçları da gözetilerek, çalışmalarımızı aynı doğrultuda büyük bir gayretle devam ettirmekteyiz. Bu kapsamda yapmaya devam ettiğimiz Ar – Ge çalışmaları da bulunmakta. Önümüzde 2 adet sunuma hazır, bir adet de yurtdışı firmasının desteğini çekmesi nedeniyle yarım kalmış TÜBİ- TAK destekli Ar – Ge projemiz bulunuyor. Ancak firmamızda bütün imalat ve proje çalışmalarımız genellikle bir Ar – Ge anlayışı ile sürdürülmektedir. Özellikle müşterilerimizin yaşadığı aşınma problemlerini bir Ar – Ge titizliği ile ele alıp en uygun ve ekonomik çözümleri sunmaya çalışmaktayız.

Kaliteli ve uzun ömürlü parça & ürün üretiminde nitelikli hammadde kullanımı büyük önem taşıyor. Hammadde seçiminde nelere özen gösteriyorsunuz?

Firmamızın 2011 yılında uygulamaya başladığı ISO 9001-2008 direktifleri ve ISO EN 3834 kapsamında imalatımızın her aşamasında bir kalite kontrol anlayışı yerleştirmekteyiz. Özellikle hammadde seçiminde, kullanımında giriş kalite kontrol ile giren bütün ürünlerimizin reel sertifikalı ve o işe uygun ürünler olmasına özen gösteriyoruz. Ancak ülkemizde bazı hammaddelerin bulunmasında büyük sıkıntılar bulunmakta. Üretimini yaptığımız projeler çok farklı hammaddelere ihtiyaç duyabiliyor ve belli bir büyüklüğün altında ki hammaddeleri bulmakta sıkıntılar yaşamaktayız. Bu nedenle proje imalatlarımızda mühendislik departmanımız zor bulunan ürünler yerine daha bulunabilir ve ekonomik ürünler ile projelendirmeleri yapıp müşteriye sunar.

Birkaç referansınızı bizlerle paylaşmanızı istesek, hangi firmalardan bahsederdiniz?

Özellikle demir çelik sektöründe Karabük Demir Çelik A.Ş.ve İskenderun Demir Çelik A.Ş. en büyük referanslarımız. Enerji sektöründe İSKEN Su Gözü Termik Santrali ve Çatalağzı Termik santrali sayılabilir, bu firmaların haricinde birçok madencilik firmasına yedek parça tedariki sağlamaktayız.

Türkiye’de sanayi sektörlerine hizmet veren mühendislik firmalarının gelişimini ve hizmet kalitesini nasıl yorumluyorsunuz?

Mühendislik firmalarının gelişimi ile ilgili olarak özellikle Ar – Ge çalışmalarının KOBİ’lere yaygınlaştırılması gerekmektedir. KOBİ’ler adı üzerinde küçük işletmeler ve ülkemizin ekonomik yapısı nedeniyle çok güçlü kuruluşlar değiller ve bundan dolayı Ar – Ge çalışmalarına fazla finans ve zaman ayıramamaktadırlar.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmek istediğiniz proje ve hedefleri bizimle paylaşır mısınız?

Firmamız bu güne kadar verdiği hizmetlerle kalitesini kanıtlamış olmakla birlikte; elemanların sürekli eğitimi ile imalat için gerekli olan ISO 9001-2008 ve ISO EN 3834 belgesini almıştır ve bu kalite sistemlerine uygun olarak daha iyi hizmet vermenin çabası içindedir. Hedefimiz 2016 yılı içerisinde DIN EN 1090 belgesini almak ve üretim hattının büyütülmesi gelmektedir.

Müşterilerimiz için Aşınma Ürünleri ve Servisleri için Tek Nokta (ONESTOPWEARSHOP) olabilmektir.

Bu haber toplam 11821 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler