Acciaierie Valbruna 90'ıncı faaliyet yılını kutluyor

10 Ağustos 2015 Pazartesi 14:53
Acciaierie Valbruna 90'ıncı faaliyet yılını kutluyor
Valbruna Türkiye Genel Müdürü Argun Şahenk ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

2013 yılında Çelik Servis Merkezi Projesini hayata geçiren Valbruna Türkiye; 2015 yılında ürün tedariğine başladı. 2015 yılının ilk yarısında öngörülen hedeflerden daha fazlasını başaran firma yılsonuna kadar çıtayı daha da yükseltmeyi planlıyor.

Firmanız sektöre hangi hizmetleri veriyor?

Hizmet verdiğimiz başlıca sektörler; Otomotiv, Enerji, Petrokimya, Hidrolik & Pnömatik, Pompa & Vana, Bağlantı elemanları, İnşaat, Kalıp, Makina, Gemi İnşa, Medikal (Implant), Savunma & Havacılık olarak sıralayabiliriz.

Grubunuz ‘Acciaierie Valbruna’ hakkında bilgi verebilir misiniz?

90. faaliyet yılını bu yıl kutlamakta olan grubumuz Acciaierie Valbruna, İtalya’nın Vicenza ve Bolzano şehirlerinde mevcut olan entegre fabrikalarıyla paslanmaz çelikler, nikel alaşımlar ve titanyum uzun dolu mamül üretiminde dünyanın önde gelen üreticilerindendir. 1925 yılında kurulmuş olan grubumuzun, ABD Indiana eyaleti Fort Wayne şehrinde de bir fabrikası bulunmakta ve Valbruna Slater adı altında Amerika Kıtası’nda da üretim ve dağıtım faaliyetlerini sürdürmektedir. İtalya ve ABD’deki fabrikalarına ek olarak; Fransa’da Ugivis ve Polonya’da Mikromed fabrikalarında da paslanmaz çelik soğuk çekilmiş teller, somun-civatalar, rulodan kesme şeritler ve lamalar, medikal sektörü için implantlar; Steelcom İtalya fabrikasında da paslanmaz çelik dirsek, manşon ve redüksiyon gibi bağlantı parçalarıda üretmektedir. Grubumuzun toplam üretim kapasitesi 200.000-ton/yıl seviyesinde olup, 90 yıllık birikimle geliştirmiş olduğu paslanmaz çelik özel kalite markalarıyla sektöre katma değer sağlamaktadır. Sahip olduğumuz markalarımızdan yüksek işlenebilirlikte ‘Maxival’, tekne şaftında ‘Marinox’ ve beton içi nevrürlü donatı markamız ‘Reval’ verimlilikte yepyeni boyutlar sunmaktadır. 2.500 çalışanıyla dünyanın 40 noktasında teknik destek ve dağıtım sağlamakta olan Valbruna, paslanmaz çelik ve Nikel alaşımlı uzun dolu mamül sektöründe en geniş ürün kesit yelpazesine de sahiptir.

Çayırova - Kocaeli’de yeni Çelik Servis Merkezinizi kurdunuz. Biraz bu konudan bahseder misiniz?

Türkiye’de ki tüzel kişiliğimizi Valbruna Turkey Paslanmaz Çelik A.Ş. çatısı altında 2013 yılında kurduk. Çelik Servis Merkezi projemizi gerçekleştirmek yaklaşık iki senemizi aldı ve Haziran 2015 itibarı ile tesisimizden tedariğe başladık. Yeni tesisimizde 500 mm çapa kadar kesim yapabiliyoruz ve aynı gün içerisinde müşterilerimize teslimatı gerçekleştirebiliyoruz. 1.000- m2 lik bir stok sahamız var; dolayısıyla müşterilerimize paslanmaz çelik, nikel alaşımlar ve titanyum uzun dolu mamüllerde geniş bir stok çeşitliliği, kalite-kesit-ölçü yelpazesi sunmayı hedefliyoruz. Çayırova Çelik Servis Merkezimizde, bugün itibarı ile ebatlama ve paketleme yapmaktayız. Satış ve dağıtımını yaptığımız mamüllerin tamamını grup fabrikalarımızdan tedarik ediyoruz. Kesit yelpazemizde paslanmaz çelik, nikel alaşımlı ve titanyum yuvarlak çubuklar, altıköşe, kare, lama ve köşebent malzemeler bulunmaktadır.

VALBRUNA üretim Kesit & Aralıkları

İnşaat sektörüne yönelik ne tür ürünleriniz var. Bizlere bu ürünlerinizden bahseder misiniz?

İnşaat sektörüne yönelik üretmekte olduğumuz beton içi paslanmaz çelik nevrürlü donatı markamız olan REVAL, özellikle asma köprü, viyadük ve tünel gibi korozyona karşı mutlak çözüm üretilmesi gereken sanat yapıları projelerinde yepyeni kalıcı bir perspektif sunmakta. Siyah donatı beton içerisinde; sismik darbeler, yüksek ısı farklılıkları vb. etkenlerden dolayı oluşan çatlamalar neticesinde maruz kalmakta olduğu klorür saldırılarından ötürü -deniz suyu iyi bir örnektir- zamanla mukavemetini kaybetmekte ve çürümektedir. Donatı çürümesini önleyebilmek için katodik koruma, epoksi veya galvanizle kaplama gibi çeşitli yöntemlere başvurulmaktadır ancak bu yöntemlerin etkisi ve ömrü çok sınırlı olmakta ve yapı ömrünün verimliliğine beklenen katkıyı sağlayamamaktadır. Ek olarak, ciddi bakım bütçelerinin oluşturulması mecburiyeti gündeme gelebilmektedir -toplam proje maliyetinin %2’sine ulaşan yıllık bakım bütçelerinden bahsediyoruz. REVAL paslanmaz çelik nevrürlü donatı kullanıldığında –ki yapının en kritik en yoğun korozyona maruz kalan bölgelerinde kullanılmasını savunuyoruz- riskleri ortadan kaldırmış oluyoruz. Bakım bütçeleri iptal edilebiliyor, yapının ömür süresi iki hatta üç katına kadar artırılabiliyor ve ilave olarak kullanılmakta olan betonun kalınlığından da tasarruf sağlanabiliyor.

İnşaat sektöründe çelik kullanımının önemine bizler için değinir misiniz? İnşaat sektöründe demir kullanımı eskilere oranla ne derece değişti?

Son dönemde inşaat sektöründe mukavemetli özel çelik donatılara ve yapısal çeliğe olan ilgi; yapı ömrü verimliliği, değişen iklim koşulları ve jeolojik risklerden dolayı artış sergilemektedir. Korozif ortamlarda paslanmaz çelik donatı kullanımı özellikle inşaat sektöründe dünya genelinde tutarlı bir şekilde artmaktadır. Son olarak, 2014 yılı sonu itibarı ile Kanada’nın Alberta eyaletinde kesinleşen $1.8Milyar bedelli ‘Kuzeydoğu A. Henday Otoyolu Projesi’ kapsamında inşa edilecek olan 27km çevreyolu, 9 kavşak, 47 köprü, 8 metro alt geçidinde toplam $18Milyon tutarında ‘paslanmaz çelik nevrürlü donatı’ kullanımına karar verilmiştir. Alınan bu kararda ki en önemli iki unsur, paslanmaz çelik nevrürlü donatı kullanımının toplam maliyette sağladığı tasarruf ve yapı ömrüne sağlamakta olduğu katma değer olmuştur. Diğer bir çarpıcı örnek ise, yine ABD’de Minnesota eyaletinde Mississippi nehri üzerinde kurulacak olan ‘Hastings Köprüsü’dür. Bu köprünün inşaatında da kış dönemlerinde yapılmakta olan tabliye-yol tuzlamaları nedeniyle 289ton duplex kalite paslanmaz çelik donatı kullanımına karar verilmiştir.

Paslanmaz çelik kullanıcıları malzeme kalitesi konusunda ne kadar bilinçli? Doğru malzeme seçimi ve kalite konusunda müşterilerinizi yönlendiriyor musunuz?

Paslanmaz çelik tüketimi ülkemizde son dönemde kişi başı 6kg/yıl seviyelerine ulaşabildi. Bu rakam çok düşük… Avrupa ve dünya geneline baktığımızda ise kişi başı paslanmaz çelik tüketiminin ortalama 15kg/yıl seviyesinde olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki dönemde tüketim arttıkça doğal olarak bilinç ve algı seviyesinde de artış yaşayacağız. Daha farklı kullanım alanlarında farklı kalitelere ihtiyaç duymaya başlayacağız ve bu durum katma değerli sanayi üretimimizin artmasına da yol açacak. Bu konuda müşterilerimizi en iyi şekilde bilgilendirebilmek ve markalarımızın yaratmakta olduğu katma değerleri yerinde gösterebilmek amacıyla mini-seminerler düzenlemekte ve kısa fabrika tanıtım turları yapmaktayız. Bu konuda müşterilerimizden oldukça olumlu geri dönüşler aldığımızı söyleyebilirim.

Valbruna Türkiye olarak 2015 yılının ilk yarısı nasıl geçti? Yılın geri kalan kısmından neler bekliyorsunuz?

Bu yılın ilk yarısında bütçemizin üzerinde bir ciroya ulaştık. Müşteri portföyümüz ve segmentasyonumuz tutarlı bir genişleme sergiliyor. Seçim sonucu itibarı ile yeni hükümetin kurulmasını takiben siyasi ortamında dengeye oturmasıyla ivmenin yukarı doğru hareket edeceğine inanıyorum.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projelerinizi bizlerle paylaşır mısınız?

Çayırova Çelik Servis Merkezimizin de devreye girmesi ile birlikte özellikle paslanmaz çelik ve nikel alaşımlı uzun dolu mamüllerde sektörümüzün beklentileri doğrultusunda en geniş stok çeşitliliğini, kalite-kesit-ölçü yelpazesini sunmayı hedefliyoruz. Ayrıca, grubumuzun bünyesinde İtalya’da bulunan SteelCom firmasında da bu sene dirsek ve manşon gibi paslanmaz çelik bağlantı parçaları tedarik etmeye başladık. Önümüzdeki dönemde SteelCom’dan sağlayacağımız tedarik hacminde de kayda değer bir artış yaşayacağımıza inanıyorum.

Bu haber toplam 11370 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler