Demir Çelik Endüstrisi'ne Proje Bazlı Makina ve Ekipman Üretimi Yapıyoruz

14 Ağustos 2015 Cuma 11:57
Demir Çelik Endüstrisi'ne Proje Bazlı Makina ve Ekipman Üretimi Yapıyoruz
Akar Makina Genel Müdürü Muhittin Ak ile yaptığımız söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

1990 yılında kurulan Akar Makina, Demir Çelik Endüstrisi ve Lastik Kaplama Sanayisi için makinalar üretmekle birlikte farklı endüstri kollarına otoklav ve basınçlı ekipman imalatı yapıyor. Uzun yıllara dayanan tecrübesi ile Demir Çelik Endüstrisi için katma değeri yüksek, proje bazlı yüksek hacimli imalatlar yapan firma, Türkiye ve yurtdışında faaliyet gösteren müşterilerinin yatırım projelerinde ve genel ekipman tedarikinde aktif olarak yer alıyor. Yerel - uluslararası çelik üreticileri ile aynı zamanda anahtar teslim tesis sağlayan şirketler ve mühendislik firmalarına hizmet veren firmanın Genel Müdürü Muhittin Ak ile yaptığımız söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Akar Makina oldukça geniş bir hizmet yelpazesine ve müşteri portföyüne sahip bir firma… Sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetleri bizimle paylaşır mısınız?

Firmamızın fiziksel altyapısı ağır makine ve ekipmanlarının yapımına elverişlidir. Tasarladığı ve gerçekleştirdiği tüm projeler bakımından tam bir Ar-Ge firması özelliklerini taşıyan firmamız 25 yıldır 4 ana grupta proje ve üretimlerini gruplandırmıştır. Bunlar; Lastik kaplama makineleri, Otoklav/Basınçlı kap, Atık ve geri dönüşüm sistemleri, Proje bazlı makine imalatlarıdır. (Çelik endüstrisi ve özel makineler) İçerisinde bulunduğumuz sektörlere üretimin devamlılığı ve pazarda var olmamızın en önemli göstergeleri; bilgi, deneyim, mühendislik, altyapı ve finansal kaynaklarımıza verdiğimiz önemdir.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere çözüm üretiyorsunuz?

Lastik kaplama, Basınçlı kap/Otoklav, Tıbbi atık sterilizasyon ve proje bazlı ürünler alanında hizmet veren firmamız, proje bazlı makine imalatları grubunda demir çelik sektörüne özel proje imalatları yapmaktadır. Yıllık ortalama 4000-5000 ton makine üretimi yapan firmamız, altyapısı ve son teknoloji tezgah parkı ile uluslararası müşterilerinin mühendislik, tasarım ve imalat alanındaki ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Demir çelik endüstrisi üretiminizdeki referanslarınızdan bazılarını bizimle paylaşır mısınız?

Demir çelik sektöründeki müşterilerine proje desteği de vererek imalat sürecini en iyi şekilde koordine edebilen firmamız Makine ve ekipmanların üretimini, alt yapısı güçlü üretim tesislerinde üstün kalitede ve standartlara uygun olarak gerçekleştirmektedir. Aşağıdaki birkaç referansı örnek olarak verebiliriz.

1) OTTO JUNKER (Germany)

2) RENK AG (Germany)

3) SMS MEER (Germany)

4) DANIELLI SPA (Italy)

5) İZMİR DEMİR ÇELİK A.Ş. (İzmir/ Türkiye)

6) TERMO MAKİNA A.Ş. (Düzce/Türkiye)

7) FEMATEK A.Ş. (İstanbul/Türkiye)

8) ÇOLAKOĞLU A.Ş. (İstanbul/Türkiye)

9) KROMAN ÇELİK A.Ş. (İstanbul/Türkiye)

10) BORUSAN MÜHENDİSLİK (Bursa/ Türkiye)

11) CTS DEMİR ÇELİK (İzmir/Türkiye)

12) ROBOSET (Bursa/Türkiye)

13) ANDRITZ (Austria)

Yurtiçi faaliyetlerinizin yanı sıra önemli bir yurtdışı potansiyeliniz de var. İhracat odaklı yaptığınız çalışmalar hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Üretimimizin yarısı 4 kıtada çoğu Batı Avrupa olmak üzere 20’den fazla ülkeye ihraç ediliyor. Özellikle otoklav ve tıbbi atık sterilizasyon sistemlerinde ithalatın önünü kesen bir firma olarak bu iki konuda da Türkiye lideriyiz. İtalya, İspanya, Almanya gibi Avrupa ülkeleriyle ABD, Tayland, Brezilya, Kolombiya, İran ve Irak, ihracat yaptığımız ülkelerin başında geliyor. Toplam üretimin yüzde 50’si yurt dışına ihraç ediliyor.

Geçen yılı, 2013’ e göre cirosal anlamda yüzde 30 büyüyerek kapattığımızı söyleyebiliriz. Bu yılsonuna kadar ise yüzde 20-25 büyüme hedefliyoruz. Önümüzdeki yıl satış ve pazarlama faaliyetlerine ağırlık verileceğinden, kapasite artışı için de yeni yatırımlar planlanıyoruz.

Planlarınız arasında yurtdışı faaliyetlerinizi genişletmek gibi bir hedefiniz var mı?

İhracat odaklı firmamızda pazar payımızı artırmak amacıyla satış pazarlama faaliyetlerine ağırlık veriyor, yılda ortalama 12 stantlı fuar katılımı, 15 sempozyum seminer katılımı, tanıtım reklamları gibi tanınırlığımızı her alanda arttırmanın yollarını arıyoruz. THE BIG 5, GLASSTEC, VİTRUM, COMPOSITE EUROPE, JEC ASIA, MEDICA stantlı katılım sağlayacağımız fuarlardan yalnızca birkaçıdır.

Bu haber toplam 16076 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler