Analiz Cihazlarında Türk Sanayisinin Çözüm Ortağı: ALİSAN A.Ş.

17 Ağustos 2015 Pazartesi 17:29
Analiz Cihazlarında Türk Sanayisinin Çözüm Ortağı: ALİSAN A.Ş.
Alisan A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Küçükonat ile gerçekleştirdiğimiz röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle sizi tanımak ve Alisan A.Ş ile tanışma hikayenizi sizden dinlemek istiyoruz. Bu konuda bizlere neler söylemek istersiniz?

1962 yılında İstanbul’da dünyaya geldim. M.Ü. İktisadi ve Ticari İlimler Ekonomi Bölümü mezunuyum. Üniversite 2. sınıfta iken part-time çalışmaya başladığım Alisan’da, aslen son derece teknik olan, mühendislik gerektiren spektroskopi alanında satış ve pazarlama bölümünde görev alarak çalışmaya başladım. Tam 31 yıl oldu… Türkiye’nin Kalite Kontrol, Proses Kontrol, Ar-Ge alanlarına büyük önem vermeye başladığı, çağdaş cihazlar kullanımının, know-how yüksek teknolojilere yatırımların yeni bir yükselişe geçtiği yıllardı… Çok enteresan, bir o kadar güzel bir dönemdi... Dünya piyasasının en güvenilir, en kaliteli ve en yaygın kullanımına sahip ürünleri ülkemiz sanayicilerine sunuyorduk.. İçlerine sinen, uzun yıllar güvenle kullanabilecekleri cihazlarla donatıyorduk tesislerini... Sofistike teknolojik cihazlara yatırım yapmayı bir macera olmaktan çıkardık. Bu yönü ile kendimi bir anlamda ülkenin o dönemki kalkınma sürecinde yer almış bulunmaktan dolayı, zerre kadar bile olsa katkı sağlamış hissediyorum.

Alisan A.Ş. birçok açıdan Türk sanayisine önemli hizmetler sunan ve sunmaya devam eden bir firma… Firmanın kuruluşu ve bugünlere gelişi hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Alisan; 1982 yılında, tam şirket ünvanında da yer aldığı üzere bir İç ve Dış Ticaret firması olarak kuruldu... Ancak asli hedefi ve faaliyeti; ülke endüstrisinin ihtiyaç duyduğu malzeme ve ekipmanlar ile ilgili yabancı ülkelerde bulunan, konusunda lider, dünyaca tanınmış üretici firmaların temsilciliklerini edinmek, bunların ülkemizde ürün ve hizmetlerinin güvenilir ve sürdürülebilir bir şekilde sunulmasını sağlamaktır. O yıllarda Türkiye; tabir yerinde ise cihaz ve makina çöplüğüne dönmüş durumdaydı.

Türkiye’de temsilciliği veya ofisi bulunmayan üreticilerden yapılmış alımlarla ülkeye giren cihaz ve ekipmanlar; destek ve servis hizmetleri bulunmadığından ilk ve en basit sorunlar karşısında kullanılamaz hale gelir, bir kenara atılırdı. Bu durum vicdan sahibi ve biraz ülke hayrını düşünen herkes için son derece üzücü bir tablo oluşturuyordu. Bizler Alisan bünyesinde, hem biraz da bu durumu kendi çapımızda düzeltmek, hem de bunu başaracak olan bir firmanın iyi bir ticareri konum sahibi olacağı düşüncesi ile yola çıktık. Hem ülke, hem sanayici, hem de biz kazanmalıydık... Son zamanlarda sıkça kullanılmaya başlayan İngilizce bir tabir ile... Win-win-win..!!!

Alanında lider, dünyanın önde gelen firmalarının Türkiye mümessilliğini yapıyorsunuz. Kısaca bu firmalardan, faaliyet alanlarından ve Alisan ile ilişkilerinden bahseder misiniz?

Elbette... Öncelikle şunu belirtmek gerek; bizim Alisan ile yola çıktığımız yıllarda, temsilci firmaların temsilcilik alanlara ve temsilciliklerini yaptıkları firmaların listesine bakıldığında birbiri ile ilgili ilgilisiz, cam test tüpünden milyonlarca dolarlık cihaz veya makinalar üreten firmaların, 10’larcasının temsilciliklerini bünyelerinde toplamış firmalar görülürdü. Bizler, bir temsilcinin bu kadar çok sayıda ve geniş bir bir alana yayılmış temsilcilikler üstlenmesinin rantabl olamayacağını, hiç birinde uzmanlaşma, yükselme imkanı bulamayacaklarını ve netice itibarı ile vasıfsız ve hantal bir “Satış sonrası destek” ile hem kullanıcının mağdur olacağı, hem de ülke ekonomisinin zaten bol bulamaç olmayan kaynaklarının israf edildiğini düşünerek ayrı bir yol benimsedik...

Sadece sınırlı bir alanda ve sayıda üreticinin Türkiye temsilciliğini üstlenerek, tüm enerji ve kapasitemizi bu alana odaklandırmayı ve böylece bu alanda yükselme imkânı bulmayı hedef edindik. Faaliyet alanı olarak o dönemlerde önemi giderek artan ve Türkiye’nin çok ihtiyacı olan ihracat gücünü arttırması ile gelecek içinde olmazsa olmaz ihtiyaçların kaynağı olacak olan, endüstrinin kalite kontrol - proses kontrol, ve Ar-Ge ihtiyaçlarında kullanılmakta olan elementel (kimyasal) analiz cihazları alanında karar kıldık. Bu yüzden geniş bir temsilcilikler portföyünden ziyade alanında dünyaca tanınmış, kabul gören, lider firmaları kendimize iş ortağı olarak seçmeye çalıştık. Bugün Türkiye’de Genel Temsilciğini yapmakta olduğumuz firmaları şöyle sıralayabiliriz:

Thermo Fisher Scientific, Materials and Minerals Division, Laboratory Elemental Analyses Bölümü Lozan, İsviçre;

ARL Optik Emisyon Spektrometreler (OES), Dalga-Boyu Difpersif X-Ray Floresans (WD-XRF) Spektrometreler, Enerji Dispersif X-Ray Floresans (ED-XRF) Spektrometreler ve X-Ray Difraksiyon (XRD) Sistemleri, Laboratuvar Ve Numune Otomasyon Sistemleri (SMS);

Thermo Fisher Scientific, Materials and Minerals Division, Flat Sheet Gauging Bölümü;

Erlangen, Almanya; Yassı Levha ve Metal-dışı Tabaka Kalınlık, Kaplama Kalınlığı ve Ağırlığı Tayin Sistemleri;

Fluxana GmbH & Co.; Kleve, Almanya; Uluslararası Sertifikalı Standart Numuneler (CRM), Referans Numuneler (RM), Setting-Up Numuneleri (SUS), Numune Sertifikalandırma Hizmetleri, Her Türü XRF Spektrometre İçin Sarf Malzemeleri, Numune Hazırlama Cihazları (Füzyon, Değirmen, Presler), Numune Alma Metot Geliştirme ve Kalibrasyon Metot Geliştirme Ve Eğitim Hizmetleri;

Almatis Premium Alumina GmbH; Frankfurt, Almanya;

Refrakter Ve Seramik Endüstrileri için Ham Maddeler: Tabular Alumina’lar, Kalsine Alumina’lar, Reaktif Aluminalar, Spinel Ve Refrakter Çimentolar;

HERZOG Maschinenfabrik GmbH; Osnabrück, Almanya;

Optik Emisyon Ve XRF Spektrometreler için Manuel, Yarı Otomatik ve Tam Otomatik Numune Hazırlama Cihazları, Pnömatik Numune Transfer Sistemleri; Bu firmaların hepsi ile son derece yakın, hatta oradaki iş arkadaşlarımız ile ailecek görüşecek ve birlikte tatil yapacak kadar yakın ve sıcak ilişkilerimiz bulunuyor. Bu sıcaklık elbette aramızdaki iş ilişkilerinin, ticaretin bir neticesi… Hem onların Alisan’dan aldıkları temsilcilik hizmetinden duydukları memnuniyet hem de Türkiye’deki müşterilerinin/müşterilerimizin Alisan’dan aldıkları hizmetlerden duydukları memnuniyeti görmelerinin neticesi... Tüm bunların 10’larca yıldır sürüyor olması; Türkiye Temsilciliğini yaptığımız firmalar ile sahip olduğumuz işbirliği, harmoni ve sinerji sayesindedir diyebilirim...

Artık Alisan eskiden olduğu gibi, belli bir konuda temsilcilik edinmek için yabancı firmalar ile temas kurmaya çalışan bir firma olmaktan çıkıp, yabancı firmaların temsilciliğini yapmakta olduğumuz firmalardan aldıkları olumlu referanlar sayesinde Alisan’a “Bizi de temsil eder misiniz ?” diye geldikleri bir firma olmuş durumda. Aralarında nazik bir dille mazeret beyan ederek bu teveccühten affımızı istediklerimiz de oluyor.

Özellikle Demir Çelik ve Makina sektörlerine yönelik yaratıcı çözümleriniz ve teknolojik ürünleriniz var. Bunlar hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Elbette, çekirdek işimiz olan ve 1983 yılından beri Türkiye Genel Temsilciliğini yapmakta olduğumuz, o tarihte ARL Applied Research Laboratories (son 10 yıldır ise Thermo Fisher Scientific firması veya kısa adı ile Thermo yada Thermo Scientific) olarak tanınan ve dünyanın ilk taşınabilir, dolayısı ile de ilk ticari değer taşıyan spektrometresini üretmiş olan ve bu yönü ile spektroskopi alanında dünya lideri olan ARL spektrometrelerini Türk Demir Çelik sanayinin kullanımına sunuyoruz. Demir Çelik sektörünün sürekli olarak, 7/24 izlemek ve yönlendirmek zorunda olduğu üretim kalitesi ve ürün kalitesini kimyasal özelliklerinin süratli ve güvenilir şekilde takip ve kontrol edilmesini sağlayan muhtelif tip ve özellikte spektrometrelerimiz (metal analiz cihazları) bugün hem Türk Demir Çelik sektöründe en yaygın şekilde kullanılan analiz cihazları olmakla kalmıyor, aynı zamanda Demir Çelik sektörümüzün en büyük, en prestijli, en tanınmış firmalarının tercih ettiği analiz cihazları olması yönü ile de bu sektör için önem taşıyor.

“Thermo Fisher Scientific Flat Sheet & Web Gauging Türkiye Genel Temsilciliği’ni de 1,5 yıldır biz yürütüyoruz”

Daha önce de bahsettiğim gibi Alisan 30 yılı aşkın süredir ülkemiz sanayicilerine verdiği hizmet, sahip olduğu hizmet anlayışı ve bu yönde edindiği ün sayesinde, yabancı firmaların temsil edilmek için görüştüğü bir firma oldu. Bu durum kapsamında ARL spektrometreleri ile temsil ettiğimiz Thermo Fisher Scientific ‘in çatısı altında yer alan ayrı bir birim olan Flat Sheet & Web Gauging (Yassı Levha ve Metal dışı tabaka Kalınlık, Kaplama Kalınlığı ve Ağırlığı Tayin Sistemleri) ürün gamının da Türkiye Genel temsilciliği ile Thermo’nun bu yöndeki ısrarlı talebi üzerine bir buçuk yıldır artık Demir Çelik sektörüne sunmakta olduğumuz ürün ve hizmetler arasında yer alıyor. Bunlarla beraber yine Demir Çelik sektörünün metal analiz cihazları ile hizmet vermekte olduğumuz Kalite Kontrol ve Proses Kontrol ihtiyaçları arasında yer alan Pnömatik Numune Transferi ihtiyaçlarına da, bu alanda bir dünya lideri olan Alman Herzog firmasının ürünlerini sunuyoruz. Herzog firması Genel Temsilcilik vermeyen bir firma olmakla birlikte onlarla 30 yılı aşkın bir çalışmamız var. Bu bakımdan resmen olmasa bile pratikte buna benzer bir hizmet sunabiliyoruz. Bu ana kalemler dışında Demir Çelik sektörüne yine bu kalemlerin ihtiyaç duyduğu, tamamlayıcı ürün ve hizmetlerimiz bulunmakta. Bunları numune hazırlama cihaz ve makinaları, kalibrasyon ve operatör eğitimleri gibi sıralayabiliriz.

Bu sektörlerin dışında hangi sektörlere ne tür çözümler sunuyorsunuz?

Tam anlamı ile bu sektörlerin dışında olduğu söylenebilir mi bilemiyorum ama, 1983’den beri, 32 yıldır Türkiye Genel Temsilciliğini yapmakta olduğumuz ALMATIS firması (eski adı ile ALCOA) bünyesinde demir çelik sektörünün çok önemli bir ihtiyacı olan refrakter sanayine (ayrıca seramik sektörüne) de en önemli girdisi olan Tabular Alumina’lar, Kalsine Alumina’lar, Reaktif Aluminalar, Spinel ve Refrakter Çimentolar sunuyoruz. Aslında çok geniş bir alanda sanayi kuruluşlarına hizmet veriyoruz. Yani hedef kitlemiz bir hayli geniş. Kalite kontrol, Proses Kontrol ve Ar-Ge ihtiyaçları, sanayinin her dalında büyük önem taşıyan “Olmazsa olmaz” bir konu. Hedef kitle denince hizmet verdiğimiz sektörleri primer metal üretimi, demir çelik ve demir dışı, yarı mamul ve mamul metaller sanayileri, Petro-Kimya, AR-GE, Otomotiv, Çimento, Seramik Ve Refrakter endüstrileri olarak sıralayabiliriz.

Hedef kitleniz ürün ve hizmet alımında hangi kriterlere göre seçim yapıyor? Bu konuda yeterince bilinçliler mi?

Hedef kitlemiz bir hayli tecrübeli ve bilinçli… İlk yıllarda potansiyel müşterilerimize önce spektroskopi hakkında bilgi verir; güvenebilecekleri, iyi bir spektrometre alımında nelere dikkat edilmesi gerektiğinin ispatları ve bilimsel dayanakları ile anlatmak zorunda kalırdık. Günümüzde müşteri bize ihtiyaç duyduğu, teknik özellik ve performansları dikte ediyor ve onları ne derecede karşılayabileceğimizi ispat etmek durumundayız. Son birkaç yıla kadar en önemli kriterleri ise talep ettikleri teknik ve analitik performansları en güvenilir ve en iyi şekilde yapabilecek cihazı belirlemek üzerine idi. Son bir kaç yıldır hem genel global ekonomik sıkıntılar, hem de demir çelik sektöründe olduğu gibi sektörel olarak yaşanan sıkıntılar, doğal olarak kriterlerin teknik ve bilimsel olması yanında ekonomik kriteleri de bir o kadar, hatta bazı hallerde daha da önemli bir hale getirmiş durumda.

Peki, nihai kullanıcılar neden Alisan A.Ş’yi tercih etmeli? Onlara diğer firmalardan farklı olarak neler sunuyorsunuz?

Biz Alisan olarak 32 yıl önce yola çıktığımızda ana prensiplerimizi piyasaya sunduğumuz mal ve hizmetlerde; en önemli unsurun “Mutlak Müşteri Mutluluğu” olması üzerine kurduk. Bu daha önce de belirttiğim gibi alanımızda en üst seviyeye yükselmek, uzmanlaşmak... Bununla birlikte, alanımızda kimsenin itiraz etmeyeceği bir şekilde “en iyi”, “en güvenilir” olmak gayemizin iskeleti olmak zorunda idi. 1980’li yıllarda özellikle spektroskopi gibi know-how yoğun, yüksek teknoloji içeren ve ithal edilmek zorunda olunan cihaz ve ekipmanlarda yerel teknik servis ve destek bulunmuyordu. Sanayicilerimiz; kullanmak zorunda oldukları ve yüksek bedeller ile ithal ettikleri cihaz ve ekipmanların en ufak sorun ve arızalarında bile yurt dışından servis almak zorunda kalıyorlardı. Bu servis için özellikle demir çelik, demir dışı metaller, çimento gibi sanayinin lokomotifi olan, 7/24 durmaksızın çalışmak zorunda olan işletmelerin kabul edemeyeceği uzun süreler söz konusu oluyor, üstüne bir de çok yüksek bedeller ödeniyordu. Ayrıca daha servis talep ettikleri anda, haftalar sonra gelecek yabancı mühendisler için talep edilen business sınıfı uçak bileti, fazla bagaj bedeli, 4-5 yıldızlı otel rezervasyonları, yabancı mühendislerin ulaşım ve transferlerinin garanti edilmesi gibi sinir bozucu şartlarla uğraşmak zorunda idiler. Bu doğrultuda ilk hedefimiz temsil ettiğimiz yabancı firmanın ürünlerine yerel teknik servis ve destek verecek organizasyonu kurmak oldu.

Böylece Alisan olarak 1985 yılında, faaliyet verdiğimiz spektroskopi alanında Türkiye’de ilk yerel servis organizasyonunu kurduk. Müşterilerimiz çoğu zaman 24, en geç 48 saat içinde; kendi dillerinde konuşup anlaşabildikleri Türk servis mühendislerinden hizmet alabilme imkânına kavuştu. Takip eden bir kaç yıl içinde de Alisan bünyesinde bir sarf malzemeleri ve yedek parça stoku oluşturduk... Böylece sıkça lazım olan sarf malzemeleri ve önemli yedek parçalar için haftalar, bazen aylar boyunca beklemek veya her an olabilecek sıkıntı ve arıza olasılıklarına karşı kendileri sarf malzemesi ve yedek parça stoklamak zorunda kalmaktan ve bir o kadar önemlisi bunun ciddi boyutlara ulaşan maddi külfetinden kurtuldular.

“Alisan; hiç bir maddi külfet ve yatırımdan kaçınmadan, yerel servis ve destek organizasyonunu sürdürüyor.”

Alisan’ın düşünce şekli, en iyi şekilde müşterilerine bu örnek ile anlatılabilir diye düşünüyorum. Sattığımız analiz cihazları ve diğer ürünler, dünyanın en iyi, en yüksek performans cihaz ve makinalarıdır... Ama ürününüz ne kadar iyi olursa olsun mutlaka servis ve destek ihtiyacı olacaktır. Bunun istisnası yok dünyada… Bu cihazlar, tüm cihaz ve makinalar gibi, hak ettikleri şekilde etkili ve becerikli servise ve desteğe sahip oldukları ölçüde iyi ve yüksek performanslı olabilirler... Alisan bu konuda da hiç bir maddi külfet ve yatırımdan kaçınmadan, yerel servis ve destek organizasyonunu sürdürmektedir.

“Analiz cihazları servis hizmetlerinde ortalama 15 yıllık deneyime sahip mühendislerle çalışıyoruz”

Servis organizasyonunu mümkün mertebe sürekli yeni elemanlarla güçlendirmeye çalıştığı gibi mevcut servis mühendislerini de muhafaza etmek için hiç bir özveriden kaçınmamaktadır. Sanırım bugün için Alisan analiz cihazları alanında bünyesinde büyük bölümü 8-10 yıllık, hatta bazıları 17-18 yıllık tecrübeye sahip servis mühendisleri bulunan ender temsilci firmalardandır. Bu yüksek tecrübeden en büyük menfaati yine müşterilerimiz sağlamaktadır. Kalite Kontrol - Proses Kontrol Cihazları, çalıştıkları fabrikalarda bir “şişe ağzı” oluştururlar. Analiz cihazlarının çalışmaması yada yanlış sonuçlar veriyor olması proses kontrolünü zorlaştıracağı gibi kalite kontrol bakımında ürünlerin sevk edilmesini bile sekteye uğratabilir. Dolayısıyla işine son derece hakim, yüksek tecrübe sahibi bir servis mühendisinin vereceği daha bilinçli, daha tecrübeli servis hizmetinin kazandıracağı birkaç saat bile bir demir çelik fabrikası için binlerce, on binlerce dolar tasarruf anlamına gelir... Alisan olarak “Tecrübe güçtür” derken işte bunu ifade etmek istiyoruz.

“Oldukça geniş bir müşteri portföyüne sahibiz”

Müşteri portföyümüz bir hayli geniş ve ülke sathına yayılmış bulunmakta… Tüm müşterilerimizi mutat aralıklarda ziyaret etmek, istek ve ihtiyaçlarını görüşmek her zaman mümkün olamayabiliyor. Bu sebeple 26 yıldır, 2 yılda bir tüm müşterilerimizi hatta müstakbel müşterilerimizi de İstanbul’da güzel bir mekana davet ediyor, 26 yıldır oluşturduğumuz Thermo Cihazları Kullanıcılar Kulübü havasında bir “Thermo Kullanıcılar Toplantısı” tertip ediyoruz. Bu toplantılarda hem Alisan hem Thermo yetkilileri en üst düzeyde hazır bulunuyorlar… Bizler, onların istek ve ihtiyaçlarını görüşürken; müşterilerimiz de hem Alisan’ın hem de Thermo’nun en üst düzeyde yetkilileri ile bire bir görüşme imkanı buluyorlar… Her şey açık açık konuşuluyor, herkes istediği soruyu, istediği yetkiliye yöneltiyor. Davet ettiğimiz müstakbel müşterilerimiz de hem referans gösterdiğimiz kullanıcılarla hem de Alisan ve Thermo’nun yetkilileri ile görüşebiliyorlar. Vermekte olduğunuz hizmetin kalitesinden, performansından, iyi niyetinizden ve dürüstlüğünüzden eminseniz, böyle bir toplantı organize etmek cesaretini, cüretini de buluyorsunuz. İşte bu yüzden firmalar ALİSAN A.Ş.’yi tercih etmeli diye düşünüyorum. Bizim diğer firmalardan ve rakiplerimizden farkımız, bu anlayışımız ve tercihimizdir! Tabi bir de sattığımız cihazların alanlarında en iyileri olduklarını tekrar belirtmemiz gerekir.

Alisan olarak önümüzdeki dönemlerde hayata geçirmek istediğiniz proje ve hedefleri bizimle paylaşır mısınız?

Alisan bir temsilci firma, bir hizmet firması.. Yatırımlar, projeler, somut bir üretim artışı gibi planlar ilk akla geldiği anlamda bizim için elle tutulur gelmiyor bana... Bizim sektörümüzün bir gerçeği var; ne kadar uğraşırsanız uğraşın, her işin başarılı olması, herkesi memnun etmek, mümkün olmuyor. Bu ticaretin de, onun temel unsuru olan insanın da doğasında bulunmuyor maalesef. Ama ben Alisan’ın bu konuda kendisi ile yarışır durumda olduğunu düşünüyorum. Bu açıdan en önemli hedefim firmamın ilke edindiği “Mutlak Müşteri Mutluluğu” politikasında zirveye çıkmasıdır.

Sektörümüzdeki 32 yıl gösteriyor ki “Mutlak” çok iddialı bir terim… Ama hedef bu!

Bu haber toplam 16758 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler