Sektörde bir asırlık tecrübe: Mitsubishi Electric

20 Ağustos 2015 Perşembe 13:43
Sektörde bir asırlık tecrübe: Mitsubishi Electric
Mitsubishi Electric Corporation dünya genelinde 120 binden fazla çalışanı ile 42 ülkede faaliyet gösteriyor.

Mitsubishi Electric… Sektörde bir asrı geride bırakmış bir dünya devi…

Dünya genelinde 120 binden fazla çalışanı ile 42 ülkede faaliyet gösteren dünya devi Mitsubishi Electric Corporation, güvenilir ve yüksek kaliteli ürünler üretmekte 94 yıllık tecrübeye sahip.

Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Genel Müdürü Şevket Saraçoğlu ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1964 Ankara doğumluyum. 1982 yılında İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdim. 1986 yılında ise İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi’nden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldum. Mezuniyeti takiben, profesyonel iş hayatıma NETAŞ Nothern Telecom ve Alarko Holding’te görev alarak başladım. Alarko Holding bünyesinde Tekstil Boya ve Kurutma Makineleri ile Bina Otomasyonu konularında çalıştım. Krona Şirketler Gurubu bünyesinde yeni bir departman kurulumu ve çimento fabrikaları kontrol sistemleri konularında görev aldım. 1992 yılında Genel Teknik Sistemler şirketinin kurucu ortağı olarak, profesyonel çalışma hayatıma devam ettim. 1993 yılında Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri’nin Türkiye Distribütörü olduktan sonra 2013 yılında firmayı Mitsubishi Electric Corporation’a devrettik. Şuan Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri’nin Genel Müdürü olarak görevime devam etmekteyim.

Mitsubishi Electric’in organizasyon yapısı ve dünyadaki yeri hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Dünya genelinde 120 binden fazla çalışanı ile 42 ülkede faaliyet gösteren dünya devi Mitsubishi Electric Corporation, güvenilir ve yüksek kaliteli ürünler üretmekte 94 yıllık tecrübeye sahip. Kurumsal ilkesi “Changes for the Better” ve çevre ilkesi “Eco Changes” doğrultusunda küresel ve önde gelen çevre dostu bir şirket olmayı ve toplumu teknolojileriyle zenginleştirmeyi hedefliyor.

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler neler?

Mitsubishi Electric Türkiye’nin fabrika otomasyonu alanındaki ana ürünlerini; programlanabilir kontrol cihazları, alternatif akım motoru hız ayar cihazları, insan-makine diyaloğu ekranları, servo motorlar, hareket kontrol sistemleri, alçak gerilim şalt ürünleri ve endüstriyel robotlar oluşturuyor. Fabrika otomasyonu ürünlerini Mitsubishi Electric Türkiye’de istihdam edilen Türk mühendislerin dizayn, projelendirme, yazılım ve devreye alma çalışmalarıyla birleştirerek Türk sanayisine yüksek kaliteli hizmet sunuyor.

Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri; operatör arayüzünü sağlayan ekranları, makinaların logic kontrol ihtiyaçlarını sağlayan sistemleri, birçok altyapı hizmetinin ve sanayi kuruluşlarının tesislerinin kontrol edilmesini sağlayan SCADA sistemlerini portföyünde bulunduruyor. Bu ürünler sahip oldukları özellikleriyle fabrika otomasyonunda çığır açacak nitelikte.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Mitsubishi Electric Türkiye olarak Fabrika Otomasyon Sistemleri iş kolumuzda otomotiv, gıda, paketleme, metal işleme makineleri, PVC işleme makineleri, lazer kesme makineleri gibi Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarının bulunduğu alanlarda hizmet veriyoruz. Faaliyet alanlarımız içinde önemli bir yer tutan altyapı projeleri kapsamında Marmaray projesini örnek verebiliriz. İstanbul için hayati önem taşıyan Marmaray’ın İstasyon Bilgi ve Yönetim Sistemi Projesi’ni gerçekleştirdik. Marmaray’daki hizmetlerimiz; Mitsubishi Electric’in ileri teknoloji ürünü otomasyon ekipmanları, mühendislik ve tasarım, projelendirme, yazılım programlama, donanım montajı, devreye alma, eğitim ve servis desteğinden oluşuyor. Projede izlediğimiz ve kontrol ettiğimiz alt sistemler ise tünel havalandırma, enerji temin, istasyon havalandırma, temiz ve atık su, tünel ve istasyon aydınlatma, tünel ve istasyon yangın alarm sistemleri, yürüyen merdivenler, asansörler, tünel drenaj ve sel kapakları.

Son zamanlarda devrim olarak nitelendirilen endüstri evresi “e-F@ ctory” hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yeni endüstri evresinin Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon dünyasındaki adı dijital fabrika teknolojisi olarak tanımlanan e-F@ctory. İnsan hayatı gittikçe gelişip çeşitleniyor. Bu doğrultuda ihtiyaçları da kişiselleşiyor. Artık herkes kişisel ihtiyaçlarını karşılayacak ürünler talep ediyor. Aynı şekilde otomasyon dünyasındaki ürünler de bu şekilde bir talep görüyor. E-F@ctory ya da dijital fabrika olarak adlandırılan bu yeni endüstri evresinin ortaya çıkışının altında insan ihtiyaçlarının içinde siber sistemlerin de yer aldığı otomasyon sistemleri ile karşılanmak istenmesi yatıyor.

Günümüzde gelişen rekabet koşulları, iletişim teknolojileri ve haberleşme imkânı pazarlardaki rekabeti çok arttırdı. Bu artan rekabette kişiselleştirilmiş ürünlere olan talebi karşılayabilmek için üretimlerinizi optimize etmeniz gerekiyor. Ancak optimize edilmiş üretimler sayesinde müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Bunu yaparken fabrikanızı kurmadan bilgisayar ortamında bu sistemi çalıştırarak ihtiyaçlarınızı ve verimliliğinizi görmeli ve yatırımlarınızı buna göre yapmalısınız. Çünkü günümüzün teknolojisi artık hızla bu noktaya doğru ilerliyor.

Mitsubishi Electric’in e-F@ctory’si otomotiv, ambalaj, gıda ve ilaç gibi birçok sanayinin üretim aşamasında kullanılan dijital fabrika ürünlerini, mekanik, elektronik ve yazılım hizmetleri bir arada mekatronik biçimde sunuyor. Mitsubishi Electric’in en önemli avantajlarından biri fabrika otomasyonu içinde tüm prosesleri kapsayan bir çözüm üretilebilmesi. Mitsubishi Electric ile bir fabrikayı yeni endüstri evresindeki tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde kurmak ve kurmadan önce bir sanal fabrika oluşturarak ortaya çıkacak fabrikayı, üretimi test etmek mümkün. Mitsubishi Electric’in yeni endüstri evresi e-F@ctory’nin pek çok avantajı bulunuyor. Kısaca bahsetmek gerekirse hızlı bağlantısı ve kısa yenileme süresi ile verimli üretimde vites artırmayı sağlıyor, bilgisayar kullanılan bir sistem olmadığı için bilgisayarın çökmesi, bilgisayara virüs girmesi gibi riskleri de elimine ederek güvenli ve sürekli üretimin kapısını aralıyor. Sistemde bulunan enerji ölçüm cihazları sayesinde üretilen her bir ürün için ne kadar enerji harcandığını görmek ve böylelikle maliyet hesabını daha rahat yapmak mümkün hale geliyor. Online olarak izlenebilen sistem, üretimin istenilen her an ve her yerde kontrol edilebilmesini sağlıyor. Üretim aşamasında ihtiyaç duyulan pek çok bilgiye ulaşmayı mümkün kılan bu sistem sayesinde örneğin hatalı bir ürün söz konusu olursa geriye dönüp üretim hattında bir sorun olup olmadığına bakılabiliyor. Özetle Mitsubishi Electric e-F@ctory ile üretimde daha verimli, daha hızlı, daha kontrollü, daha kaliteli bir endüstri dönemi başlıyor.

Mitsubishi Electric’in 6 eksenli bu robotunun endüstride kullanım alanları nelerdir?

Mitsubishi Electric Türkiye olarak asıl amacımız daha esnek bir üretim sağlamak. Ayrıca üretim maliyetlerini düşürerek insan konforunu artırmak ve ihtiyaç olan her yerde söz konusu robot teknolojisini kullanmak. İleri uygulamalar için robotlarımıza, konveyör ve ürün izleme, kuvvet kontrolü ve görme kolaylıkla entegre edilebilir. Uygulanan sektörlerin başında otomotiv, ambalaj, gıda, ilaç sektörleri geliyor. İnsan ihtiyaçları için gerekli olan her endüstriyel tesiste robot kullanmak günümüzde çok olağan bir iş gücü sağlayıcısı.

Robotta kullanılan önemli teknolojilerden kısaca bahseder misiniz?

Robotun mekanik yapısı, kullanılan motorların ve aktarmaların hassasiyeti, robotun performansını etkiliyor. Robot kontrol ünitesi, hareket kontrolünün esnekliğini, sistemin hızını, doğruluğunu ve hassasiyetini sağlıyor. Yazılım sisteminin, son kullanıcının ve sistem entegröterlerinin devreye alma süresini kısaltacak ve istenebilecek her türlü senaryoya çözüm bulabilmesini sağlayacak şekilde endüstriyel- açık mimaride olması gerekiyor. Görüntü işleme, kuvvet kontrolü gibi sistemi daha esnek hale getirebilecek teknolojiler sisteme kolaylıkla entegre edilebilir. Ayrıca esneme fonksiyonları ile robot kolu, bir çeşit yay görevi görerek kuvvete göre esniyor.

Son olarak dergimiz aracılığıyla sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri olarak gelecek nesillerin eğitimine katkı sağlamayı çok önemsiyoruz ve Türkiye’de tümleşik otomasyon içine entegre edilmiş robot teknolojisi konusunu sahiplenmeyi hedefliyoruz. Bu nedenle üniversitelerin Mühendislik Fakültesi Fabrika Otomasyon ve Robotik Bölümleri’ne destek veriyoruz ve verdiğimiz desteği geliştirmeyi hedefliyoruz.

Bu kapsamda Doğuş Üniversitesi (DOU) Endüstriyel Otomasyon ve Robot Teknolojileri Eğitim Merkezi, Mitsubishi Electric Türkiye işbirliği ile kuruldu. Doğuş Üniversitesi’nden önce Bursa Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Mimarlık Mühendislik Fakültesi bünyesindeki Robot Eğitim Merkezi’ne çok amaçlı bir robot hibe ettik. En son 9 Eylül Üniversitesi ile de benzer bir çalışmanın temellerini attık.

Başta en öncelikli hedef grubumuz olan geleceğin mühendisleri, son kullanıcılarımız ve çözüm partnerlerimiz için endüstriyel kontrol ve otomasyon alanında güncel teknolojilerin kullanımı konusunda eğitim alacakları bir sistem kurduk. Mitsubishi Electric ürünlerinin kullanım ve uygulamasına açık olan bu sistemin ilk aşamasında endüstriyel robotlar için destekleyici bir çalışma yaptığımızı belirtebilirim.

Bu haber toplam 12780 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler