SANAYİ BOYALARINDA GÜVENİLİR ÇÖZÜMLER: RAMAY BOYA

25 Ağustos 2015 Salı 11:07
SANAYİ BOYALARINDA GÜVENİLİR ÇÖZÜMLER: RAMAY BOYA
Ramay Boya Genel Müdürü Şahin Aydın ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Demir çelik sektörüne sanayi boyaları tedarik etmekle başladı Ramay Boya’nın hikayesi… Yıllar geçtikçe demir çelik sektörünün yanı sıra Mobilya, İnşaat, Otomotiv, Gemi Sanayi ve Kimya sektörlerine hizmet vermeye başladı. Kullanıcılara dünya standartlarında ürünler sunan Ramay Boya; müşteri merkezli hizmet anlayışıyla beklentileri kısa sürede karşılıyor.

Sektörle ilk olarak ne zaman ve nasıl tanıştınız?

2009 yılında Bursa ve yakın ilçelere Ramay Boya çatısı altında Ekonomik Rapid Astar (Antipas) ve Ekonomik Selülozik Tiner üretip, demir çelik sektörüne dağıtmaya başladık ve sektöre adım atmış olduk. 2011 yılında ürünlerimize Rapid Son Kat Boyaları ilave ederek Marmara Bölgesi’nde ürünlerimizi yaygınlaştırdık. Günümüzde ağırlıklı olarak demir çelik sektörü başta olmak üzere birçok alana sanayi boyaları tedarik ediyoruz.

Peki güncel ürün yelpazenizde neler bulunuyor? Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler neler?

Bursa’daki fabrikamızda ürettiğimiz Pas Önleyici Endüstriyel, Sentetik, Epoksi, Yol Çizgi Boyaları ve Tiner Çeşitleri ile R1 ve Ramay olmak üzere 2 markayla Türkiye geneline dağıtım yapıyoruz. 2012 yılında inşaat boyaları (iç cephe, dış cephe, tavan) Epoxy ve Shopprime boya üretimine başladık. 2013 yılına gelindiğinde kalitemizi artırarak dünyanın en iyi boya markaları arasına gireceğine inandığımız ve onun için çalıştığımız R1 markasını kurup Ramay markasında yaptığımız ürünlere ilave Yol Çizgi Boyaları, Metalik Boyalar, Selülozik Boyalar, Akrilik Boyalar üreterek Türkiye geneline iki marka ile dağıtım yapmaya başladık.

2014 yılına gelindiğinde hammadde ve yardımcı ürünler olan Tolyon, Endüstriyel Tiner, Sentetik Tiner, Methanol, Ksilen, Ethanol, Butil Asetat, Etil Asetat, Metil Asetat, Meg, Mek, Aseton ... gibi kimyasal ürünlerin satışına başladık. Günümüzde R1 - RAMAY Boya ve Kimya olarak Demir Çelik, İnşaat, Otomotiv, Mobilya, Boya, Kimya, Temizlik, Kauçuk, Tekstil gibi sektörlere hizmet vermekteyiz. Özellikle demir çelik ve metal sanayinde Çelik Konstrüksiyon İmalatçıları, Makina İmalatçıları, Tarım Aletleri Üreticileri ve Ferforje firmaları boyalarımızı özenle tercih etmektedir.

Sanayi boyaları üretiminde geldiğiniz nokta, üretim teknolojileriniz, yakaladığınız ürün kalitesi ve satış rakamlarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Biz dünya standartlarının üzerinde boyalar üretiyoruz. Sanayi boyalarında müşterilerimize birçok dünya markasından daha kaliteli ürünler sunuyoruz ve Türkiye piyasasının büyük bölümüne hitap ediyoruz. 2015 yılı ilk yarısında sanayi boyaları satış rakamımız 1100 (bin yüz)ton’dur. Bunun dışında diğer boya çeşitleri de var. Sanayi alanında boya tercihlerine ve kullanım alanlarına hakimiz ve sektörün beklentilerini yakından takip ediyoruz. Sektörün beklentilerini ve ihtiyaçlarını bildiğimiz için ürün yelpazemizi de buna göre şekillendiriyoruz.

Boya sektöründe yaşanan sorunlar, doğru bilinen yanlışlar ve sorunlarla ilgili çözüm önerileriniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Sektörde en çok karşılaştığımız sorunların başında yanlış, kalitesiz ürün kullanımı ve uygulama hataları yer alıyor. Kaliteli ürün kullanımında hem kullanılan ürün ve çeliğin ömrü uzar hem de daha sonraki renk değişimi vb durumlarda sıkıntı yaşanmaz. Bilhassa devlet işleri gibi yatırımlarda sözleşmelerde yabancı markalar sözleşmeye ekleniyor. Biz yerli üreticiler olarak bu durum sebebiyle sıkıntılar yaşıyoruz. Yerli ürünlere karşı oluşmuş bu önyargı biran evvel ortadan kalkmalı ve üreticilerimizin önü açılmalı diye düşünüyorum.

Ülkemizde endüstriyel boya sanayisinin geleceği ve ülke olarak dünya piyasalarındaki yerimiz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Sanayi boyalarında yerli firmalar Türkiye piyasasında oldukça iddialı ancak dünya pazarında çok güçlü olduğumuzu söyleyemem. Global sanayi boyaları pazarında ülke olarak hak ettiğimiz yeri biran önce almamız gerektiği kanaatindeyim. Neden Boya ve Kimya denince akla gelen ülkelerden biri olmayalım ki? Bunun için gerekli bilgi ve beceriye sahibiz diye düşünüyorum.

Özellikle metal kullanımının yoğun olduğu üretim alanlarında endüstriyel boyalar neden tercih edilmeli? Boya kullanımının sektöre ve ülke ekonomisine ne gibi katkıları var?

Sanayi boyaları; uygulandığı alanlara birçok açıdan değer katıyor. Pas önleyici korozyondan koruyucu boyaların Demir Çelik ürünlerinin ömrünü uzattığı aşikârdır. Pas, nem, rutubet vb durumlarda koruma sağladığı zaten biliniyor. Bunun dışındaki son kat boyalar görüntü kirliliğinin önüne geçiyor ve pas önleyici boyaların etkisini arttırıyor. Tarım Aletleri, Römork, Dorse, Makinalar, Ferforje gibi sürtünmeye maruz kalan ürünleri korumaya aldığı için kullanım ömürlerini uzatıyor.

Kısa ve uzun vade de hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeleriniz neler?

Bu yıl sonu ile beraber iç ve dış cephe boyalarının seri imalatına, 2016 yılında akrilik oto boyalarının seri imalatına, 2017 yılına geldiğimizde de inşallah yeni fabrika inşaatımıza başlayıp 2018 yılına kadar yeni yerimize geçmeyi hedefliyoruz. Tabi bu bizim için bir basamak; 2023 yılında dünyanın en büyük Boya - Kimya fabrikasının inşaatına başlayacağız inşallah.

Bu haber toplam 24474 defa okunmuştur