Türkiye'nin Fırın Sanatkarı: REF-SAN

26 Ağustos 2015 Çarşamba 10:34
Türkiye'nin Fırın Sanatkarı: REF-SAN
Ref-San Genel Müdürü Gökhan Karaaslan ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Müşterilerimize özel niş ürünler üretiyoruz”

REF-SAN, metalurji sektörü başta olmak üzere demir-çelik, alüminyum, otomotiv, seramik ve cam sektörlerine 30 ile 1600˚C arasında değişen fırınları dizayn ve imal ediyor. 1992 yılında kurulan firma, müşterilerinin kesintisiz, tasarruflu ve uzun ömürlü imalat yapabilmesi için üretiyor. REFSAN Genel Müdürü Gökhan KARAASLAN; “Bizim için önemli olan, müşteri memnuniyetidir. Bunu da ancak tüm aşamaları doğru geçerek başarabiliyoruz. Sonrası ise ihtiyaca yönelik tasarım ve kaliteli imalat. Bunlar yapıldığında müşterimiz kesintisiz imalat yapabiliyor. Müşterilerimiz arasında Lav, Şişecam, Eczacıbaşı, Güral Porselen, Kütahya Porselen, Mta, Vitra, Üniversiteler gibi ülkemizin önemli firmaları yer almaktadır” diyerek şirket felsefelerinin odağında müşteri olduğunu bir kez daha vurguluyor. Karaaslan, fırınlarının olmazsa olmaz kriterinin düşük işletme maliyeti, kesintisiz üretim ve uzun ömür olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Biz bu önemli noktaları dikkate alarak tasarım ve imalat yapıyoruz. Bunu temin etmek için kalitesi dünyaca kabul görmüş ürünleri seçiyor ve kullanıyoruz. Zaman zaman müşterilerimiz yüksek yatırım maliyetinden şikayet etse de, aslında sonunda kendilerinin kazançlı çıktığını anlıyorlar”.

REF-SAN firmasının günümüzdeki yapılanması ve faaliyet alanları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamız REF-SAN Ltd. Şti. olarak 1992 yılında endüstriyel fırın ve özel makine imal etmek üzere kurulmuştur. Kurulduğumuz günden bu yana 30-1600˚C sıcaklık aralığında endüstrinin ihtiyaç duyduğu her türlü fırını müşterilerimizin ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda dizayn ve imal etmekteyiz.

Firmanızın sahip olduğu ürün gamı ve üretim kapasitesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamız metalürji, seramik, cam ve ramat sektörü başta olmak üzere tüm sektörler için farklı özelliklerde endüstriyel fırın üretmektedir. Endüstriyel fırınlar çok farklı özelliklere sahip olabilmektedir. Yakıt cinsleri, fiziksel özellikleri ve kullanıldıkları proseslere göre sınıflandırılırlar. O nedenle tamamını burada zikretmek pek mümkün olmaz ancak aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Proses bazlı değerlendirirsek:

• Isıl işlem fırınları

• Seramik Fırınları

• Kurutma ve pişirme fırınları

• Tavlama fırınları

• Cam Füzyon fırınları

• Sertleştirme fırınları

• Kupalasyon fırınları

• Tünel fırınlar

• Diğer özel tip fırınlar

Fırın yapısına göre değerlendirildiğinde:

• Kamara Tip fırınlar

• Arabalı fırınlar

• Sandık Tipi Fırınlar

• Kızaklı Fırınlar

• Konveyörlü fırınlar gibi sınıflandırılmaktadır. Bu fırınların tamamı elektrikli ya da gazlı olarak imal edilebilmektedir.

Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor ve ne gibi ayırıcı özelliklere sahip?

Firmamız 30 ile 1600˚C arasında tüm fırınları dizayn ve imal etme kapasitesine sahiptir. Bugüne kadar ürettiğimiz fırınlar demir-çelik, alüminyum, seramik ve cam sektörlerinde kullanılmaktadır.

Bizim için önemli olan, müşteri memnuniyetidir. Bunu da ancak tüm aşamaları doğru geçerek başarabiliyoruz. Endüstriyel fırın konusu çok bilinen bir konu olmadığı için önce müşteri ihtiyacını doğru belirlemek gerekiyor. Zaman zaman müşterilerimiz bu konuda desteğe ihtiyaç duyuyor ve biz de onları yönlendiriyoruz. Sonrası ise ihtiyaca yönelik tasarım ve kaliteli imalat. Bunlar yapıldığında müşterimiz kesintisiz imalat yapabiliyor. Biz de sektördeki 20 yılı geçkin tecrübemizle müşteri memnuniyetini yaratmaya gayret ediyoruz.

Ürünlerinizin kullanıldığı alanlara hangi temel avantajlar getirmesini göz önünde bulunduruyorsunuz? Her proje ya da sektör için farklı fırın seçenekleri mi sunuyorsunuz.

Aslında bizim ürünlerimiz üretimin bir kanalıdır. Yani müşterilerimizin ürünleri bizim fırınlarımızdan geçer. Bu yönü ile baktığımızda her makine gibi fırınlarımızın olmazsa olmaz kriteri düşük işletme maliyeti, kesintisiz üretim ve uzun ömürdür. Biz de bu önemli noktaları dikkate alarak tasarım ve imalat yapıyoruz. Bunu temin etmek için kalitesi dünyaca kabul görmüş ürünleri seçiyor ve kullanıyoruz. Zaman zaman müşterilerimiz yüksek yatırım maliyetinden şikayet etse de, aslında sonunda kendilerinin kazançlı çıktığını anlıyorlar.

Ağır sanayi denilince enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik ön plana çıkıyor. Sizin fırınlarınızın bu konularda sağladığı faydalar nelerdir? ? Bu noktada Ar-Ge çalışmalarınızı nasıl yürüttüğünüz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ülkemiz ne yazık ki enerji kaynakları açısından dışarıya bağımlı. Bu da pahalı enerji kullanımını beraberinde getiriyor. Sanayinin en önemli maliyet girdilerinden biri olan enerji, global rekabet için büyük önem taşımaktadır. Bunun bilincinde olan firmamız atık enerjinin kullanımı konusunda firmamız mevcut mühendislik tecrübe ve imkanlarını kullanarak müşterilerine önemli avantajlar sağlamaktadır. Sürdürülebilirlik için kalite büyük önem taşımaktadır. Kalitesizliğin maliyetinin firmamız ve müşterimiz için büyük kayıp olduğunun bilincinde olan firmamız, optimum kaliteyi sunabilmek için sürekli iyileştirme uygulaması yapmaktadır. Ayrıca personelimiz eğitilerek kalitenin önemi anlatılmaktadır. Bu vizyonu tecrübe ile birleştirdiğimizde sürdürülebilirliği sağlamaktayız.

Doğru fırın seçiminin püf noktaları nelerdir? Siz müşterilerinize ürün satarken nasıl bir prosedür izliyorsunuz? Aslında tanımlaması çok zor bir soru. İhtiyaç çok farklı olabildiği için kriterler de çok farklı olabiliyor.

Tasarım ekibimiz 3 boyutlu çizimler sayesinde müşteri isteğini önce çiziyor. Onay alıyor ve üretimine başlıyor. Ne yazık ki bazen piyasada mühendislik gerekleri dikkate alınmadan yapılmış, müşterinin ihtiyacına cevap vermeyen ürünlerle karşılaşıyoruz. Firmalar ucuz olmasına aldanarak Çiǹ̀̀̀̀̀̀̀den veya başka yerlerden fırın satın alabiliyor. Daha sonra ne yazık ki istedikleri sonuca ulaşamıyorlar. Buna benzer çok örnek var müşterimiz Çin’den getirdiği bir fırını, bir şarj bile ürün alamadan söküp atmak zorunda kaldı. Bu konuda müşterilerimize önerimiz, eğer bünyelerinde konuya hakim birisi yoksa bu konuda danışmanlık almalarıdır. Ödeyeceklerinin karşılığını fazlası ile alacaklardır. Bir de güvenilir, mühendislik formasyonu olan firmaları tercih etmelerini öneririm. Biz satışlarımızda özellikle müşteriyi ziyaret ederek ne ihtiyacı olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Daha sonrası zaten kendiliğinden gelişiyor. Bence asıl önemli olan ihtiyacı doğru tespit edip doğru ürünü önerebilmek.

Günümüzde satış kadar satış sonrası hizmetler de önem taşıyor. Firmanız satış sonrası ne tür hizmetler sunuyor?

Firmamız satış sonrası desteği de verme kapasite ve kabiliyetine sahiptir. Ancak pratikte iş yaptığımız büyük firmaların genellikle kendi bakım ekipleri oluyor ve onlar bizden aldıkları eğitim sonrasında müdahale edebilir duruma geliyorlar. Genellikle bizden talep edilen destek yedek parça temini oluyor. Küçük firmalarda ise 1 günde Türkiye’nin her yerine Kütahya merkez olmak üzere yetişilebiliyor.

Bu haber toplam 19458 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler