Sİ-MA Makine Elektrik Ltd. Şti. Genel Müdürü İsmet Kömürgöz: Pazardaki liderliğimizi sürdürüyoruz

28 Ağustos 2015 Cuma 10:08
Sİ-MA Makine Elektrik Ltd. Şti. Genel Müdürü İsmet Kömürgöz: Pazardaki liderliğimizi sürdürüyoruz
Sİ-MA Makine Elektrik Ltd. Şti. Genel Müdürü İsmet Kömürgöz ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

1990 yılında ticaret hayatına başlayan Si – Ma, gün geçtikçe büyüyerek birçok saygın üreticiyi Türkiye pazarında başarıyla temsil ediyor. Satış ve satış sonrası vermiş olduğu hizmetlerle de sektörde adından sıkça söz ettiriyor.

Öncelikle kısaca kendinizden ve firmanızdan bahseder misiniz?

1996 yılında kurulmuş firmamız ile yüksek kaliteli endüstriyel ekipman tedariğinde neredeyse 20 yıllık tecrübeye sahibiz. Özellikle demir çelik sektöründe sektörün “marka firmaları” ile çalışmalarımız uzun süredir devam etmekte. İşletmelerin güvenliğini doğrudan etkileyen vinç fren sistemleri çözümlerinde orijinal Alman Eldro frenlerimiz ile pazarda en yüksek paya ve güvenilirliğe sahibiz.

Kurmuş olduğumuz Sİ-MA Makine Elektrik şirketi ile 20 yıldır Türkiye’nin en önemli sanayi tesislerde, kilit konumdaki elektrik – mekanik ekipmanların tedarik, kurulum ve bakımlarında tecrübe kazandık. Firmamız kapsamındaki arkadaşlarımız ile beraber işletmelerin güvenlik alanındaki taleplerini en uygun çözümlerle karşılayabiliyoruz.

Firmanız bünyesinde başta demir çelik sektörü olmak üzere diğer sektörlere yönelik vermiş olduğunuz hizmetleri ve üretimini yapmış olduğunuz ekipmanları bizimle paylaşır mısınız?

Demir Çelik sektörü firmamız için lokomotif konumunda; hem büyük bir iş hacmine sahibiz hem de Türkiye’deki bütün yüksek kapasiteli tesisler ile başarılı çalışmalar yapmış olmamız değerli referanslarımızı oluşturmakta. Firmamızın temel ürün gamı Eldro marka fren açıcılar veya doğrudan hidrolik güç üniteleri ile çalıştırılan tambur, disk ve emniyet frenlerinden oluşmakta. EMG Automation firmasının ürettiği ve tedariğini yaptığımız Eldro fren açıcıları, 50 seneyi aşkın süredir dünyada en üst kalitedeki çözüm olarak ün yapmış durumda, hatta Türkiye’de fren açıcı motorların tümüne aslında model ismimiz olan “Eldro” denmekte. Frenlerin mekanik aksamlarını yine Almanya üretimi SIBRE marka olarak temin etmekteyiz. SIBRE’nin geniş ürün gamının bize sunduğu bir diğer avantaj da fren tamburu, fren diski, esnek kaplinler, vinç tekerlekleri, yaylı ve hidrolik tamponlar, halat makaraları, kancalar gibi çok çeşitli vinç ekipmanlarında komple çözümler sağlayabilmemiz. Bununla beraber NIKO firmasının kablo taşıma veya hafif yüklerin aktarımında kullanılabilen profil ve arabacık çözümlerini Türkiye’ye sunmaktayız. Deneyimli iş arkadaşlarımız ile belirttiğimiz mekanik ekipman için proje geliştirme ve uygun malzeme seçim hesaplamalarını yapabiliyor, müşterilerimizin tercih ettiği teslim ve ödeme koşulları ile tekliflerimizi hazırlayabiliyor, ürünlerimizin satın alım sonrasında kurulum, bakım ve servis işlemlerini yapabiliyoruz.

Sektörünüzde Ar-Ge büyük önem arz ediyor. Firma olarak yapmış olduğunuz Ar-Ge çalışmaları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Temsilcisi olduğumuz EMG ve SIBRE firmaları pazarda en üst konumdaki yerlerini kaybetmemek için yoğun AR-GE çalışmaları yürütmekteler, biz de Türkiye’de mevcut projelerimizdeki deneyimlerimiz ve müşterilerimizin talepleri doğrultusunda çalışmalara geri bildirim sağlamaktayız. Çalışmaya başladığımızdan beri özellikle emniyet frenlerinin hidrolik ve mekanik aksamlarındaki gelişmelerin yanı sıra frenlerin durum ve performansının uzaktan takibi ve elektronik kontrol ile çalıştırılması alanlarında çözümler sunduk. En son gelişmeler olarak EMG’nin Brakematic çözümü ile fren sistemlerinin elektronik tork ayarı ile otomatik programlama veya pedal/ joystick ile kontrolü imkanını sunuyoruz, SIBRE’nin komple SMART çözümü ile de bir tesisin bütün fren sistemlerinin tek bir merkez konsoldan performans takibinin gerçekleştirilmesini ve bakım gereksinimlerinin izlenmesini sağlayabiliyoruz.

Ülkemizdeki demir çelik üreticileri ve haddehaneler daha çok yerli tedarikçileri mi tercih ediyorlar yoksa yurtdışındaki şirketlere mi yöneliyorlar?

Sektörde doğrudan işletme güvenliğini ilgilendiren konularda lider konumdaki üreticiler en yüksek kalite ve güvenilirliği sunan Alman ürünlerinden vazgeçmiyorlar. Yerli üretime veya diğer yurtdışı firmalara kıyasla üretim kalitesi ve teknolojileri bakımından önemli avantajlara sahibiz. Güvenlik konusunda taviz vermeyen sektörün lider demir çelik firmalarında bu sebeple yüksek bir pazar payına sahibiz.

Sektörde karşılaşmış olduğunuz en büyük zorluklar ve engeller hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Düşük satın alma maliyeti ile kullanıcıları cezbetmeye çalışan Çin ürünleri ile karşılaştığımız oluyor; bu gibi durumlarda hem ürünlerimizin kalitesini hem de Türkiye’de verdiğimiz desteği anlatarak uzun vadede en iyi çözüm olduğumuzu müşterilerimizin fark etmesini sağlamamız gerekiyor. Bunun haricinde sektörün tümünü ilgilendiren yurt içi ekonomik koşullar ve vinç sektöründeki tedarikçilerimizin yurt dışı projelerinin zaman zaman azalması zorluklar olarak karşımıza çıkıyor.

Hizmet verdiğiniz sektörlerden bizlere söyleyebileceğiniz referanslarınız neler?

Türkiye’nin ilk 100 şirketi arasında demir çelik sektöründe olan bütün firmalar ile çalışmalarımız bulunmakta. Sektörün öncüsü Kardemir, Erdemir, İsdemir, Yazıcı, Diler, Kaptan, Yolbulan, İçdaş vs. belirli bir kapasitenin üzerindeki bütün demir çelik işletmelerinde güvenliğin ön plana çıktığı tüm uygulamalarda ürünlerimiz tercih edilmekte. Yurt içi ve yurt dışı güvenlik standartlarının evrimleşmesi ile doğrudan halat tamburu üzerinden frenleme sağlayarak redüktör sıyırması gibi sorunlarda da güvenlik sağlayan emniyet frenlerimizin kurulumlarında büyük artış gerçekleşti; 2005 yılından beri üstte belirttiğim üreticilerimizin şarj ve döküm vinçlerine birer birer emniyet frenlerinin kurulumunu yaptık. Vinç üreticileri ile çalışmalarımız sayesinde yurt dışında kurulan demir çelik tesislerinde de hatırı sayılır miktarda referansımız mevcut. Özellikle Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlerde onlarca tesiste frenlerimiz görev yapmakta.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

EMG, SIBRE ve NIKO ürün gamlarının toplamı ile vinç bileşenlerinde “komple çözümler” sunabilme planlarımızı gerçekleştirmiş durumdayız. Bu sene içerisinde özellikle servis alanında yatırımlarımızı artırarak müşterilerimize daha hızlı ve daha da yüksek standartlarda çözümler sunmayı planlıyoruz. Önümüzdeki senelerde pazardaki lider konumumuzu sürdürmek ve yeni yatırımlarda yer almak için çalışmalarımız da devam etmekte.

Son olarak şunları dile getirmek istiyorum; Demir Çelik sektörü, firmamızın ilk günlerinden beri en temel dayanak noktamız olmakta. Sektörün lider firmaları ile çalışmalarımız sayesinde pazardaki en yüksek kalitedeki ürünleri Türkiye’ye getirip devreye alma imkanımız oldu. Türkiye ekonomisine katkıları da yadsınamaz seviyede olan sektör temsilcilerimize teşekkür etmek ve sektörün sağlam gelişimine devam etmesi yönünde ümitlerimizi aktarmak isteriz.

Bu haber toplam 15159 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler