Ascendum Makina; Uzman çözüm ortakları ile yoluna emin adımlarla devam ediyor

11 Eylül 2015 Cuma 10:08
Ascendum Makina; Uzman çözüm ortakları ile yoluna emin adımlarla devam ediyor
Ascendum Makina Pazarlama ve Satış Destek Müdürü Ebru Nihan Celkan ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden ve firmanızdan kısaca bahseder misiniz?

1959’da kurulan Ascendum Grupo (eski ismiyle ASC Grupo); Portekiz, İspanya, Türkiye ve Amerika’da yürüttüğü operasyonlarla şimdi uluslararası bir erişime sahip Portekiz Grubu haline geldi. Grubun Türkiye’ye yatırımı 2010 yılında gerçekleşti. Ben 2004 yılından bu yana Volvo markası için Pazarlama ve Satış deparmanının farklı birimlerinde farklı görevleri üstlendim. 2010 yılında Ascendum Türkiye Pazarlama ve Satış Destek müdürü olarak çalışmalarımı sürdürüyorum. Bugün başta Volvo olmak üzere Sandvik, Chicago Pneumatic, SDLG, SANY ürünlerimizin marka yönetimi müdürü olduğum departman tarafından yürütlüyor. Stratejik pazarlama ve temel pazarlama süreçlerini her marka için planlaması, bütçelenmesi ve uygulanması departmanımız tarafından gerçekleştiriliyor.

Müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetlerden bahseder misiniz? Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Ascendum Makina olarak altyapı projelerinde, yol yapımı projelerinde, inşaat ve madencilik sektöründe kullanılan Volvo İş Makinaları, Sandvik Mobil Kırma ve Eleme Üniteleri’nin, Chicago Pneumatic Kırıcı, SDLG ve SANY’nin Türkiye distribütörü olarak hizmet veriyoruz.

Distribütörü olduğunuz firmalar hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Distribütörlüğünü yapmış olduğumuz tüm firmalar global ve köklü firmalar. Volvo iş makinaları kalite ve güvenilirlikle özdeşleşmiş, yine büyük projelerde kullanılan mobil kırıcı hizmeti sunduğumuz markamız Sandvik, 1862 yılından bu yana hizmet veren, 47 bin çalışanı bulunan ve yüksek teknoloji, mühendislik işlerinde dünya lideri bir firma. Sany, üretim ve proses endüstrileri, tersaneler, limanlar ve terminaller de dahil olmak üzere geniş bir müşteri yelpazesinde hizmet veren dünya lideri bir grup. Şu an 60 ila 300 ton kaldırma kapasitesi aralığında 5 ayrı Sany vinç hizmetini sunuyoruz.

Chicago Pneumatic markası (CP), 1901’den beri ürünlerini özel olarak tasarlamaktadır. Geniş ürün yelpazesi ile yıkımlarda pazardaki kırıcı ihtiyacını karşılamakta. 40 yıllık tecrübeye sahip SDLG firması (Shandong Lingong Construction Machinery Co.) günümüzde en büyük iş makinası üreticilerinden. Ekskavatörlerinden, Lastikli Yükleyicilerine; Yol Ekipmanlarından, Küçük İş Makinalara kadar sahip olduğu geniş ürün gamıyla müşterilerine farklı çözümler sunan SDLG, 2006 yılında sektörün en tecrübeli firması Volvo ile yaptığı ortaklık sayesinde üretim hacmini iki katına çıkarmayı başardı. Bu yıl SDLG, 2015 yılında Ascendum Makina güvencesiyle LG958L modeli ile Türkiye Lastikli Yükleyici pazarında yerini aldı.

Diğer yandan yeni bir oluşumda AGCO Tarım Makineleri ile ortaklığa giden ASCENDUM Makina, Balıkesir ve çevresinde Massey Ferguson traktörlerinin satış ve satış sonrası hizmetlerini kendi güvencesi altına aldı.

Satış sonrası hizmetleriniz neler? Müşterilerinize vermiş olduğunuz servis ve yedek parça hizmetlerinizden bahseder misiniz?

“CareTrack” Uydu Makina Takip Sistemi tüm işlerimizde masa başından makina performansımızı değerlendirerek, ona uygun çözümler sunmamızı sağlıyor. V.İ.S.A. (Volvo İleri Servis Anlaşmaları) ile kullanılan makinalar bizim uzman ekibimizce düzenli olarak takip ediliyor. Bu sayade oluşabilecek bir arıza önceden tespit edilerek ortadan kaldırılabiliyor. Visa ile makina performansı en yüksek seviyede kullanılırken ,bir anlamda makina mevcut değerini korumuş olur.

“Matris” kullanımı ise makinenin geçmiş performansı ve operatör kullanımı ile ilgili kaydedilmiş bilgileri, grafikler ve istatistikler ile raporlayabilen gelişmiş bir bilgisayar sistemidir. Örneğin; makinanın saatlik kullanım ortalamaları, her modda yakıt tüketim değerleri, hangi sıcaklıkta motorun çalıştırıldığı gibi detaylı bilgilere sahip olabiliyoruz.

Teknolojinin transfer edilebilir hale gelmesiyle birlikte iş makinalarının performansı ve sağladığı fayda da birbirine oldukça yaklaştı. Bu nedenle fark yaratılacak alan, bizim çok önceden öngördüğümüz gibi makina teknolojisinden satış sonrası hizmete doğru kaymaya başladı. Müşteriler ürünle birlikte aldığı hizmetin kalitesinin de belli bir seviyede olmasını bekliyor. Müşterilerimiz bizden bir ürün satın aldığında Ascendum Makina güvencesiyle hareket ediyor.

İş makinaları sektörü genel durumu hakkında neler söyleyebilirsiniz? Sizce sektörün gelişmesi adına neler yapılabilir?

3. Köprü, otoyollar, yeni havaalanları, kentsel dönüşüm gibi devam eden ve yeni oluşan projelerle birlikte sektörümüzdeki yükseliş devam ediyor. Özellikle gerek yıkım gerekse yeniden inşa aşamalarında iş makinelerinin başrol oynadığı kentsel dönüşüm projeleri bu döneminde bizler için oldukça hızlı ve heyecanlı geçmesine sebep olurken, artarak devam edeceğini düşünüyoruz.

Türkiye, iş makinesi sektörü açısından oldukça önemli bir pazar ve bu pazarda birçok firma yer alıyor. Siz diğer firma ve ürünlerden kendinizi farklı olarak nasıl tanımlıyorsunuz?

Sektörümüzde yabancı sermaye ile hizmet sağlayan nadir firmalardan biriyiz. Bu uluslararası tecrübenin etkileşimini olumlu anlamda sağlamamıza yol açıyor. Ayrıca hizmet kalitemizde hedef aldığımız çıta Avrupa standartları ve müşterilerimizin beklentilerini bu hedef doğrultusunda karşılamak için çalışıyoruz. Volvo markası kalitesiyle, güvenlik standartlarında lider olmasıyla ve çevreye gösterdiği özenle özdeşleşmiş bir marka. Ürünlerimizi kullananlar açısından da bu temel değerler fark yaratıyor. Hizmet ağımızın genişliği ve bu alanda her geçen sene arttırarak sürdürdüğümüz yatırımlar bizim için bir başka fark yaratan unsur.

Teknolojik gelişmeleri üretim süreçlerine dahil ediyor musunuz?

Sürekli yeni ihtiyaçların doğması, teknolojiyle karşılık vermeyi gerektiriyor. Ancak çalıştığımız firmalar bu tür ihtiyaçları önceden öngörerek hareket eden mühendislik odaklı firmalar. Örneğin; bütün komponentleri, motoru ve teknik aksamıyla Volvo’ya ait olan D seri ekskavatörler, diğer serilere göre çok daha efektif. Tüm Volvo ürünlerinde olduğu gibi D-Serisi Ekskavatörlerde de en büyük avantaj Volvo Motor Teknolojisi. Yakıt performansı zaten Volvo’nun üstünlüğe sahip olduğu bir alan. D serisinde de bu üstünlüğü görmek mümkün. Kabinin tamamen Volvo olması Ascendum Makina olarak bizim için büyük avantaj sağlıyor. Bu sayede makinalar artık daha seri.” D serisi ekskavatörlerin piyasaya sunulmasıyla birlikte satışlar da artmaya başladı, müşterilerden oldukça olumlu dönüşler alıyoruz ve D serisinden kullanıcılarının bekledikleri performansı fazlasıyla elde ettiğimizi söyleyebiliriz.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeler neler?

ASCENDUM Makina da son dönemdeki büyük yeniliklerden biri, Sany vinç ve SDLG marka makinalar oldu. SDLG markasında Türkine’nin ana distrübütörü olduk. Böylece SDLG ile birlikte yeni bir müşteri kitlesine hitap etme şansı yakaladık. SANY vinçlerle birlikte ise yeni bir pazara adım atmış olduk. Her iki yenilik de Ascendum Makina olarak ileriye doğru daha sağlam adımlar atmamızı sağlayacak önemli gelişmeler.

Son olarak şunları eklemek istiyorum; bu yıl KOMATEK 2015 fuarında “Yarını İnşa Etmek” temasıyla yer aldık. Ascendum Makina yüzü daima geleceğe dönük olan stratejisi, tam çözüm ortağı yaklaşımı, Ascendum Makina ve Volvo ortaklığı ile iş makinaları sektöründe müşterilerimize global güç ve lokal destek vererek her zaman bir adım önde olmayı hedefliyoruz.

Bu haber toplam 17432 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler