Türk Jeneratör Pazarının Lider Markası: Aksa Jeneratör

22 Aralık 2015 Salı 12:06
Türk Jeneratör Pazarının Lider Markası: Aksa Jeneratör
Türk jeneratör pazarının hiç kuşkusuz lider isimleri arasında bulunan Aksa Jeneratör, gerek yurtiçi gerekse de yurtdışındaki çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Türk jeneratör pazarının hiç kuşkusuz lider isimleri arasında bulunan Aksa Jeneratör, gerek yurtiçi gerekse de yurtdışındaki çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya gibi büyük pazarların yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Kazakistan, İngiltere, Cezayir ve Singapur’da bulunan satış ofisleri ile de gelişen Afrika pazarında gücünü artırabilmek adına Güney Afrika ve Gana’da da faaliyetlerini sürdüren Aksa Jeneratör, Ar – Ge faaliyetlerine de çok önem veriyor.

Aksa Jeneratör CEO’su Alper Peker ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

2002 yılından bu yana Aksa Jeneratör çatısı altında Denetim ve Finans Birimi’nde başladığım yolculuğum, 2007 yılında Aksa Jeneratör’ün Çin’deki ilk üretim tesisi yatırımının Genel Müdürü pozisyonu ile devam etmiştir. 2013 yılından bugüne Aksa Jeneratör CEO’su olarak görevime devam ediyorum.

Aksa olarak 1968 yılında Ali Metin Kazancı’nın kurduğu elektrikli motor fabrikasıyla üretim yolculuğumuza başladık. 1984 yılında ilk jeneratörü ürettik ve kısa zamanda elektrik enerjisi temini için makine ve donanım üretimi konusunda uzmanlaşarak, dünyadaki sayılı jeneratör üreticilerinden biri olduk. 1994 yılında Aksa topluluğunun Kazancı Holding adı altında holdingleşmesi ve yeniden organizasyonu ile Aksa Jeneratör bugünkü yapısına ulaştı. Aksa olarak uzun yıllardır Türkiye jeneratör pazarının lideriyiz ve Türkiye’nin en büyük 200 sanayi kuruluşu ve ihracatçı firması arasında yer alıyoruz. Aksa Jeneratör olarak 2014 yılı hedeflerimizi gerçekleştirdiğimiz başarılı bir yıl olarak geçti. Yılbaşında belirlenen kotasyonlara her anlamda ulaşarak hedeflediğimiz rakamları tutturduk. Türkiye jeneratör pazarındaki payımız 2014 yılında da yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşerek pazarı lider konumda tamamladık.

Aksa Jeneratör’ün ekonomik anlamda ne kadarlık bir istihdamı var?

Aksa Jeneratör’ün global çapta 1050 kişilik bir istihdamı bulunuyor.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

İstanbul (Türkiye, 20.000 m2 kapalı alan), Changzhou (Çin, 100.000 m2 kapalı alan) ve Amerika’da bulunan üretim tesislerimizde;1 kVA ile 3000 kVA arası benzin, dizel ve doğal gaz yakıtlı jeneratörler, marin yardımcı jeneratörleri, aydınlatma kuleleri ve jeneratör donanımları üretiyoruz. Aksa Jeneratör olarak 2.el kiralık jeneratör hizmetini müşterilerimize sunuyoruz.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

Her sektörün enerji ihtiyacı mevcut ancak özellikle yatırımın yoğun olduğu sektörlerde talep daha fazla ön plana çıkıyor. Bu durum doğrultusunda talebin yoğun kısmını başta inşaat ve sanayi sektörü oluşturuyor. Yine enerji kaybının tolere edilmesi güç zorluklara neden olduğu turizm, sağlık ve tarım sektörleri ürünlerimizi talep eden sektörler arasında ciddi bir paya sahip.

Sektörde en sık karşılaştığınız sorunlar nelerdir? Bunların iyileştirilmesi için çözüm arayışlarınız nelerdir?

Jeneratör pazarının en önemli sorunu; standardı olmayan, bizim “ merdiven altı ürettim” olarak tabir ettiğimiz üreticilerdir. Jeneratör almak isteyen tüketicilerin bu tarz üretimlerden uzak durması ve alım kararı verirken jeneratör servis, bakım ve ürün kalitesi konusunda daha dikkatli davranmasıyla bu sorunun çözülebileceğine inanıyoruz. Müşterilerimizi ve tüketicileri eğitici faaliyetlerin gerçekleştirilmesine yaptığımız kamu oyu çalışmaları, sponsor olduğumuz seminer ve eğitimlerle destekler veriyoruz. Bilinçli tüketim toplumu oluşturulmasında daha çok fazla yol kat etmemiz gerektiğini fark ediyoruz.

Sektöre sunduğunuz en yeni ürünlerinizden, özelliklerinden ve getirdiği avantajlardan bahseder misiniz?

Özellikle ekonomik ve çevreci çözümler süren doğalgazlı setlerimizi ve uzun yıllar süren kojenerasyon, trijenerasyon sistemlerimizi bu kapsamda değerlendirebiliriz. Aksa Jeneratör olarak müşterilerimize ekonomik ve çevreci çözümler sunmayı amaçlıyor ve bu konuda yoğun Ar-Ge faaliyetlerimizi ara vermeden sürdürüyoruz.

Pazar payınızı artırma adına yurtiçi ve yurtdışında yürüttüğünüz çalışmalar neler? 2015’te hangi fuar, seminer vb. etkinliklere katıldınız ya da katılacaksınız?

Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya gibi büyük pazarların yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Kazakistan, İngiltere, Cezayir ve Singapur’da bulunan satış ofislerimize bu yıl gelişen Afrika pazarında gücümüzü artırabilmek adına Güney Afrika ve Gana organizasyonlarımızı da ekledik.

Yeni pazarlarda etkinliğimizi arttırmak amacıyla 2015 yılında yurt içi ve yurt dışında çeşitli fuarlara katıldık. Bu fuarlar arasında Afrika Enerji Forumu, Bakü Caspian Power, Sakarya Enerji Verimliliği Sempozyumu, Meksika Expo Electrica Fuarı, Konya Tarım Fuarı, Middle East Electricity Fuarı, Win Electrotech Fuarı, ICCI Fuarı, Intermat Fuarıve Boat Show Fuarı, Güney Afrika’da Bauma Conexpo, Özbekistan UzEnergy Expo, Mozambik Uluslararası Genel Ticaret Fuarı (FACIM), Kazakistan 2015 Enerji Fuarı ve İran Uluslararası Elektrik Sergisi Fuarı gibi fuarlar arasında yer alıyor.

Bu haber toplam 16610 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler