Yurt Genelinde Tercih Edilen En Büyük Büküm Firması Olmayı Hedefliyoruz

16 Şubat 2016 Salı 13:40
Yurt Genelinde Tercih Edilen En Büyük Büküm Firması Olmayı Hedefliyoruz
Borbüksan Genel Müdürü Reşat Kök ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

 “Fiyatta, kalitede ve iş tesliminde sektörün liderleri arasındayız”

Borbüksan Genel Müdürü Reşat Kök ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

Firmamız 2003 yılında şahıs firması olarak kuruldu. Firmamız o yıllarda 10 - 15 bin ton demir büküm ve diğer haddeleri büküyordu. Firmamız her yıl büküm tonajını artırarak İlerlemeye devam etti. 2007 yılın da şahıs firmasından LTD. ŞTİ. ’ne çevrildi ve faaliyetlerine bu yönde devam etti. Firmamız 400 m2 olan faaliyet alanını, 800 m2 olarak büyütüp, yıllık 350 - 400 bin ton büküm kapasitesine ulaşmıştır. Firmamızın kapasitesi arttıkça makina parkurumuzu da arttırarak yolumuza devam etmekteyiz.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Borbüksan olarak firmamız her türlü demir büküm konusunda sürekli gelişen teknolojiyi de takip ederek makine parkurunu geliştirmiş ve müşteri odaklı olarak en iyi kalite ve hizmeti sunmuş ve her daim sunmaya da devam edecektir. Başta NPI-NPU- HEA, HEB, köşebent, sac, lama, profil, IPE, sanayi boruları bükümleri yanı sıra her türlü metal büküm işlerini itina ile yapmakta ve ayrıca isteğe bağlı olarak bu malzemelerin satışını da yapmaktadır.

Müşterilerinizden gelen talepler doğrultusunda ürün yelpazenizi geliştiriyor musunuz? Mümkünse referanslarınızdan bazılarını öğrenebilir miyiz?

Müşterilerimizin talepleri imalatları doğrultusunda farklı ve değişkendir. Biz de bu doğrultuda büküm kapasitesini yükseltiyor ve onların istediği şekilde bükümleri en iyi şekilde yapıyoruz. Özellikle makina imalat sanayi çelik konstrüksiyon, prefabrik yapıları, enerji firmaları kısaca metalin büküm işlerini firma bünyemizde en iyi şekilde vermekteyiz.

Referanslarımızdan bazıları; Vinkon Mühendislik Ltd. Şti, Ademsan Makina Ltd. Şti, Cemsan Makine İnş. Ltd. Şti. Çepaş Galvaniz A.Ş, Park Kent Mobilyaları A.Ş, Paysa Prefabrik, Silver Teknik A.Ş, Prokan A.Ş, Elkon, Özcanlar Demir, Turgut Boru, Bülbüloğlu Çelik başta olmak üzere sade Ankara değil yurt genelinde birçok firmayla çalışmaktayız.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz?

Ağırlıklı olarak firmamız demir köprüler, barajlar, yeraltı benzin depoları, spor salonları, tanker ve mikser araçları vb. gibi ürünlerin bükümleri yapılmaktadır.

Sektörde en sık karşılaştığınız sorunlar nelerdir? Bunların iyileştirilmesi için çözüm arayışlarınız nelerdir?

En başlıca sorun tabiî ki kalifiyeli eleman. Biz Türkiye’de işsizlik sorunu olduğuna inanmıyoruz. Bunun yerine iş beğenmeyen toplum olduğuna inanıyoruz. Eğer gerekli merciler sanayinin ve üretimin gelişmesi için gerekli çıraklık eğitim merkezleri, kurslar gibi eğitim yuvalarını yaygınlaştırıp artırmazlarsa maalesef yeni nesil sanayiden bir haber yaşayacak. Hatta üzücü ki baba oğluna işine teslim edemiyor, onu yetiştiremiyor. 3 nesil işi yürüten aile sayısı yurt genelinde ne kadar az, bu bizi endişelendiriyor. Bu konuda biz kendi uzman ekibimizle sürekli olarak çalışan personelin iş eğitimleri aksatmadan veriyor tüm sanayi camiasına da şiddetle tavsiye ediyoruz. İkinci sorun ise maalesef komşu ülkelerle olan herkese malum olan konular. Siyasetin ve dünya çıkarlarının konuşulduğu Ortadoğu’da ticaretimiz azaldı. Bu kimi anaları üzmesinin yanında bizim gibi yönünü dış ticarete çevirmeye çalışan ya da imalatını bu ülkelere yapan firmaları ciddi bir şekilde etkilemiştir. Umarım en kısa zamanda dünya genelinde huzur rüzgarları eser de bizlerde işimizi yapar daha büyük yatırımlara imza atarız.

Sektöre sunduğunuz en yeni ürünlerinizden, özelliklerinden ve getirdiği avantajlardan bahseder misiniz?

Biz bir mamul üreten bir firma değiliz henüz. Bu sebeple sadece müşteri odaklı çalışmıştık. Ama tabiî ki hedeflerimiz ve projelerimiz var. Burada çok izah etmeyeceğim ancak kısa zamanda BORÜKSAN olarak çok güzel çalışmalara imza atmış bir şekilde karşınızda olacağız.

Türkiye’de makina sektörünün genel durumu, pazar büyüklüğü ve gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Türkiye’nin hızlı bir büyüme kaydettiği çok açık ortadadır. Bu artık durdurulmaz bir gelişme rüzgarını da beraberinde getirdi. Gelişen teknolojiyi takip edip buna göre kendini ayarlayan firma sayısı her geçen gün de artmaktadır. İnanıyoruz ki yurt geneli sanayicimiz yakın tarihte daha büyük başarılara imza atacak bu coğrafyamızın en gelişmiş makine ihraç eden ülkesi haline gelecektir.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

Şu anda 350 bin ton kapasiteli çalışan firmamız kısa zamanda 4 yeni makine daha bünyesine kazandıracak ve ardında şubeleşme sürecine girecektir. Hedefimiz yurt genelinde tercih edilen en büyük büküm firması olmak. Bizi bilen bilir büküm konusunda şu an en iyisiyiz. Bu bayrağı da kimseye kaptırmak ya da kimseyle paylaşmak istemiyoruz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Öncelikle bizleri tercih eden, bizimle büyüyen, bize inanan ve ailemiz olarak gördüğümüz tüm müşterilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Bizler onlara hizmet ettikçe onların çözüm ortağı oldukça onlar için daha da teknolojik yüksek kapasiteli makine parkuruyla hem fiyatta hem teslimde hem de kalitede yüzlerini daha çok güldüreceğimizin sözünü veriyoruz. Borbüksan olarak biz fiyatta, kalitede ve iş tesliminde liderlik koltuğunu çok beğendik, kimse kusura bakmasın bu bayrakta elimizde her zaman olacak. Ama şımarmadan ilk günkü heyecanımızla her müşteriye ilk müşterimiz gibi davranarak bu güvene layık olacağız. Bizimle tanışmamış firmalara şunu ifade etmek isterim, bizi tercih edenlerin haklı bir gerekçesi var;

BİZ EN İYİYİZ…

BÜKÜMDE DEVRİM, HİZMETTE ÇİZGİ ÖTESİ:

Bu haber toplam 10592 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler