Her Türlü Dişliyi Yapabilen Türkiye'deki Tek Firmayız

30 Mart 2016 Çarşamba 09:56
Her Türlü Dişliyi Yapabilen Türkiye'deki Tek Firmayız
Ermaksan Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sezai Erdoğan ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Demir çelik sektörünün önde gelen kuruluşlarına iş yapan Ermaksan Makine, 1000’den fazla ürün çeşidiyle faaliyetlerini sürdürüyor. Her türlü dişliyi yapabilen Türkiye’deki tek firma durumunda olan Ermaksan Makine sektörün öncü isimleri arasında yer alıyor. Ermaksan Makine Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sezai Erdoğan ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

1958 Ankara’nın Beypazarı’nın Uruş köyünde dünyaya geldim. Küçük yaşlarda iş hayatına çıraklıktan başladım. Ermaksan Makine Dişli firmasının Yönetim Kurulu Başkanıyım. Firmamız Ermaksan, 1975 yılında ticari hayatına kardeşlerim ile birlikte Ankara Ata Sanayi’de 25 metrekare bir dükkanda başladı. Şuan da ise 150’den fazla çalışanı ve Erdoğan ailesinin ikinci nesil bireyleriyle birlikte Sincan Organize Sanayi içerisinde 9000 metrekare kapalı alan içerisinde faaliyetlerine devam etmektedir.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?

Şu anda Ermaksan 200’den fazla CNC ve Universal tezgahlar ile Savunma Sanayi, Beton Sanayi, Demir Çelik Sanayi ve Maden Sanayi başta olmak üzere her alanda hizmet kapasitesine sahibiz. Bu hizmet verdiğimiz sektörlerin içerisinde toplamda 1000’den fazla ürün çeşidi üretmekteyiz. 2500 mm çapa kadar CNC profil tezgahı ile düz ve helis dişlileri taşlayabilen Türkiye’deki 2 firmadan biriyiz. Her türlü dişliyi yapabilen Türkiye’deki tek firmayız.

Müşterilerinizden gelen talepler doğrultusunda ürün yelpazenizi geliştiriyor musunuz? Mümkünse referanslarınızdan bazılarını öğrenebilir miyiz?

Elbette, gelişen sanayide ve teknolojide biz de yeni ürünler geliştiriyoruz, bunların içerisinde müşterilerimiz bizim en büyük Ar-Ge iş ortaklarımız. Demir Çelik sektörünün önde gelen kuruluşlarından Erdemir, İsdemir ve Tosçelik birlikte iş yaptığımız firmalardandır.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

Şu sektöre çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz diyemem hemen hemen her sektörün bizim için iş yükü aynı. Ürünlerimiz bir yerde tünel açma makinasının içinde bulunurken aynı zamanda yem karma makinasının çalışma mekanizmasında ya da bir geminin makine dairesinde, Türkiye’nin gururu yüzde 100 yerli üretim Fırtına obüslerinin içerisinde, yine yerli üretim olan insansız hava araçlarının dişli mekanizmasında görevine devam ediyor. Kısaca işin içinde dönen bir mekanizma, bu mekanizmanın içerisinde bir dişli varsa eğer, orada biz varız diyebilirim.

Sektörde en sık karşılaştığınız sorunlar nelerdir? Bunların iyileştirilmesi için çözüm arayışlarınız nelerdir?

Sektörde burada uzunca konuşabileceğimiz birçok sorun var ancak bunların en başında yetişmiş eleman bulamamak geliyor. Avrupa ülkelerinde meslek liseleri uzun yıllar öncesinden, Uzakdoğu ülkelerinde ise Avrupa’yı örnek alarak yakın geçmişte önemsenmişken, biz de ise birkaç yıllık geri plana atılmanın sonucunda yeni yeni tekrardan harekete geçmiştir. Meslek liselerinde bir ayrı konu ise bu liselerin, sanayilerin içerisinde konumlandırılıp bu liselerle üreticilerin sürekli işbirliği halinde bulunması gerekir. Bir toplumda herkes mühendis ya da sanatçı olamaz. Toplumlar içerisinde mühendisinden esnafına, tornacısından sanatçısına kadar tüm bu meslekleri icra eden bireylerin bir araya gelmesiyle toplum olur. Bu durumları biz elimizden geldiğince Sanayi odalarında ya da bölge toplantılarında, bize görevin layık görüldüğü her mecrada dile getiriyoruz ve getirmeye de devam edeceğiz.

Sektöre sunduğunuz en yeni ürünlerinizden, özelliklerinden ve getirdiği avantajlardan bahseder misiniz?

Sektöre sunduğumuz dişlilerin ve redüktörlerimizde kullandığımız dişlilerin tamamı CNC profil dişli ölçüm tezgahında profil ve diş yanak kontrolü altında üretilmekte olup dişlilerimiz CNC profil taşlama tezgahları ile yüksek kalitede üretilerek sessiz ve uzun ömürlü ürünler üretmekteyiz.

Türkiye’de makina sektörünün genel durumu, pazar büyüklüğü ve gelişimi hakkında neler düşünüyorsunuz?

Sanayici bu ülkenin üvey evladı, pazarın büyümesi ve gelişmesi için ihracat yapılması gerekir. Aynı zamanda ihracat yapılırken ithalatında zamanla aşağılara çekilmesi de biz üreticilere fayda sağlayan etkenlerden olacaktır. Ancak siz sanayicinize destek olmazsanız, kur dengesini sağlayamaz iseniz bu sektör ancak günü kurtarır. Atatürk ne de güzel söylemiş “Üretmeyen toplumlar yok olmaya mahkumdur.”

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

Biz makine sektöründe teknolojinin gerisinde kalmamak için sürekli yatırım ve iyileştirme sürecindeyiz. Devletimiz de bize destek olduğu sürece biz makine sektörü olarak bu ülke için çalışmaya devam edeceğiz.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Biraz konu ile alakasız olacak ama öncelikle kaybettiğimiz şehitlerimize Allah’tan rahmet geride kalanlara baş sağlığı dilerim. En büyük temennim ülkemizin terör belasından kurtulup bir ucundan diğer ucuna millet olarak huzur ve sükunet içinde vatanımıza hep birlikte hizmet etmektir. Hacı Bayram Veli’nin de dediği gibi “Bir olalım iri olalım diri olalım”. Ayrıca bu değerli röportaj için Metal Medya ailesine, Demir Çelik Store dergisine teşekkürlerimi sunarım.

Bu haber toplam 12561 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler: ,
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler