6 Fabrikamız ile Tüm Türkiye Genelinde Üretim Yapıyoruz

29 Temmuz 2016 Cuma 11:55
6 Fabrikamız ile Tüm Türkiye Genelinde Üretim Yapıyoruz
OYAK Çimento ve Otomotiv Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden kısaca bahseder misiniz?

İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği ve sonrasında RWTH Aachen Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldum. 2000 yılından bu yana OYAK Genel Müdür Danışmanlığı ve OYAK Çimento ve Otomotiv Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütüyorum. OYAK bünyesinde bulunan 6 çimento, 2 hazır beton şirketinin yanı sıra kraft kağıt ambalaj, inşaat ve OYAK Renault, MAİS ve Orfin şirketlerinin sorumluluğunu taşıyorum.

OYAK Çimento olarak ülkemizde kaç fabrikayla hizmet veriyorsunuz? Bu fabrikalar hangi bölgelerde bulunuyor?

OYAK Çimento’ya ait 6 çimento şirketi olmakla birlikte toplam 7 entegre çimento fabrikası bulunuyor. Bunlar Adana, Mardin, Denizli, Bolu, Ankara, Ünye ve Kocaeli’de yer alıyor ve her coğrafi bölgeye hizmet verebiliyor. Ayrıca yurt çapına yayılmış onlarca tesisi ile OYAK Beton ve Modern Beton ile Zonguldak Çaycuma’da bulunan OYKA Kağıt Ambalaj fabrikaları da grubun şirketleri arasında.

Bizlere fabrikalarınızın yıllık üretim kapasiteleri, üretimleri hakkında bilgi verir misiniz?

Fabrika kapasiteleri aşağıda yer almakla birlikte, üretimleri talep doğrultusunda belirleniyor. Son yıllarda fabrikalarımız yüksek kapasite kullanım oranı ile faaliyet gösteriyorlar. Ayrıca, çimentomsu malzemeler sınıfında bulunan öğütülmüş yüksek fırın cürufu kapasitemiz yıllık 2 Milyon Tona yakındır.

Ülkemizdeki çimento pazarından ne kadar pay alıyorsunuz? Varsa bizlere ihracat çalışmalarınızdan da bahseder misiniz?

Şirketlerimizin ülkesel klinker kapasitesinden aldığı pay %15 olurken, hali hazırda yurtiçi çimento satışlarındaki pazar payımız %16 seviyesindedir. OYAK Çimento olarak çimentonun yerel bir mal olduğunu düşünüyor ve yakın bölgelere satış yapıyoruz. Yaptığımız ihracat temel olarak yakın ülkelere olurken beyaz çimento gibi özel bir ürün olduğunda uzak bölgelere de satış yapabiliyoruz. 2015 yılı toplam çimento satışlarımızın %9’u ihracata verilmiştir.

Türkiye’de üretilen çimentonun kalitesi ve verimi gelişmiş ülkelerle kıyaslanacak olursa ülkemizin rekabet gücü hangi seviyelerde olur?

Türk çimento sektörü, faaliyette olan 52 entegre tesisi ile dünyanın en ileri teknoloji ile çalışan sektörlerinden bir tanesidir. Emisyondan ürün kalitesine kadar pek çok konuda sıkı regülasyona sahip sektörün ürünleri tüm dünyaya sıkıntı çekmeksizin pazarlanabilmektedir. Rekabet gücü ise maliyet avantajları ile açıklanabilir: Sektör sermaye yoğun ve enerji yoğun bir sektördür, maliyetlerin yaklaşık yarısı yakıt ve elektrikten oluşmaktadır. Sanayi için elektrik fiyatları Avrupa ülkeleri ile rekabet edebilecek düzeyde olsa da, üretim süreci gereği yoğun olarak yüksek kalorili ithal yakıt kullanma zorunluluğu olan fabrikalar, yakıtın sübvanse edildiği doğumuzdaki bazı ülkeler ile rekabette sorun yaşayabilmektedir.

Çimento fabrikalarınızdaki üretim teknolojileri, makine parkı ve verimlilik konusunda bizlere neler söyleyebilirsiniz?

Az önce bahsedilen ortalamanın üzerinde teknolojimiz ile fabrikalarımızda üretim yapıyoruz. Yıllardan bu yana dünya çapında en son ve verimli sistemleri öncü olarak kullanmaya başlayan OYAK Çimento şirketleri, rakiplerinden çok daha verimli biçimde üretim yapabilmekte, ileri teknoloji ile üretimin doğaya maliyeti minimumda tutulmaktadır. Maliyet düşürücü ve çevreye olumlu katkılar sağlayan atık ısıdan elektrik üretimi veya alternatif yakıtların kullanılması konusunda fabrikalarımız üst düzeyde ve sektör ortalamalarının üzerindedir.

Çimento tesislerinizin kurulumunda veya ilave yatırımlarda yerli mühendislik firmalarımız ihtiyaca cevap verebiliyor mu?

Her ne kadar Türkiye, dünyanın en fazla çimento tüketen 4. ülkesi olsa da, fabrika yatırımlarında Avrupalı firmaların kapısını çalmaya maalesef devam ediyoruz. Tüm yatırımlarımızın yanı sıra tuğla gibi yüksek maliyetli sarf malzemesi alımlarımızda da Türk firmalarını ziyaret ediyor, tecrübemizi kendilerine aktarıyor ve çalışabildiğimiz her konuda yerli firmalar ile çalışmaya özen gösteriyoruz. Yine de sonuç olarak, özellikle mühendislik ve dizayn konularında en azından bizim arzu ettiğimiz noktada değiliz.

Çimento sektörünün ihtiyaç duyduğu makina, üretim elemanları ve diğer komponentler Türkiye’de üretiliyor mu? Yoksa ithalata mı bağımlıyız?

Temel bazı ekipmanlarda yurtdışı bağımlılığı devam ediyor, fakat Türkiye’de çimento fabrikası inşa etmek konusunda bazı yerli firmalarımız iyi noktalara geldiler, düşük miktarlı yabancı desteği ile Türkiye’de ve dışarıda fabrika inşa edebiliyorlar. Biz bu konularda her zaman kendilerine elimizden gelen teknik tüm desteği veriyor ve bunu bir memleket meselesi olarak telakki ediyoruz.

Çimento üretiminde hammadde ihtiyaçlarınızı nerelerden, hangi yollarla temin ediyorsunuz?

Çimento hammaddeleri, Türkiye’de bol bulunan kalker, kil, marn gibi malzemeler olup, çimentonun olmazsa olmazı alçı da ülkemizde bolca bulunuyor. En ideal halinde temel hammaddeleri fabrika sahasında elde ediyor, diğer durumlarda kısa mesafelerden taşıma yoluna gidiyoruz.

Son dönemlerde inşaat sektörü için olası bir krizden söz ediliyor. Buna katılıyor musunuz? Kriz olursa bu durum çimento sektörüne nasıl yansır?

Son dönemde hem konut, hem de altyapı yatırımlarında bizim gördüğümüz kadarıyla bir sorun yok. Konut talebi azalarak da olsa sürüyor ve Türkiye gibi demografik yapısı elverişli ülkelerde konut talebinin bazı dalgalanmalar dışında yakın dönemde bitmeyeceğini değerlendiriyoruz. Altyapı yatırımları ise tüm hızıyla devam ediyor. Bizim OYAK Beton olarak hizmet verdiğimiz Avrasya Tüneli’nden Osmangazi Köprüsü’ne ve Kuzey Marmara Otoyolu’na kadar pek çok büyük proje sürüyor. Ayrıca 3. havalimanı inşaatının zaman içinde hızlanması, Kanal İstanbul projesinin başlaması ve 3 farklı yerde yapılacak nükleer santrallerin talebi yüksek tutacağına inanıyoruz.

OYAK Çimento olarak sürekli bir yatırım içerisinde olduğunuzu biliyoruz. Önümüzdeki dönemlerde ne gibi yatırım hedefleriniz var?

Son olarak 2015 yılı ortasında 75 Milyon Euro’ya mal olan yeni Ankara fabrikamızı tamamladık ve devreye aldık, İç Anadolu pazarına çok daha güçlü bir şekilde ürünlerimizi satmaya devam ediyoruz. Halen Adana Çimento’da beyaz çimento kapasitesinin artırılmasına dair devam eden bir yatırımımız var, bunun da bütçesi 40 Milyon Euro ve beyaz çimento üretim kapasitemizi 2 katına çıkaracak. Diğer tüm şirketlerimizde de başta enerji verimliliği, alternatif yakıt kullanımı gibi konularda devam eden ve Milyon Euro’lar ile ifade edebileceğimiz yatırımlarımız devam ediyor.

Kapasite artışı konusunda, Türkiye’deki aşırı kapasite sebebiyle, her ne kadar temkinli davransak da, halen ülkenin çeşitli yerlerinde ana izinlerin alındığı projelerimiz var, bunları da arz talep dengesini gözeterek ve ülkemizin gelişim ihtiyacına hizmet edecek biçimde başlatmayı hedefliyoruz.

Bu haber toplam 5742 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler