Ecotherm: TÜBİTAK Destekli Projelerimiz Sürüyor

16 Aralık 2016 Cuma 13:06
Ecotherm: TÜBİTAK Destekli Projelerimiz Sürüyor
Ecotherm Firma Ortaklarından Cenk Yıldırım ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce kendiniz ve firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Ecotherm firmasının üç ortağından biriyim. Firmamız 2010 yılında kuruldu. Genç bir firmayız. Ecotherm, alüminyum ve demir çelik dökümhanelerine endüstriyel fırınlar ve yardımcı ekipmanlar üretmekte olup ayrıca endüstriyel otomasyon ve makina revizyonu işleri yapıyoruz. Firmamız alüminyum ekstrüzyon, alüminyum ergitme ve geri dönüşüm ve alüminyuma şekil verme endüstrileri için de fırınlar üretiyor. Ayrıca demir ve demir dışı metaller içinde ısıl işlem fırınları üretiyoruz. Güncel teknoloji ve bilgi birikimimizle birlikte müşteri ihtiyaçlarına göre projeden başlayarak; tasarım, imalat ve uygulamalar yapıyoruz. Enerji verimliliğini arttırmak ve düşük egzos emisyon değerine ulaşarak doğaya zarar vermemek için yeni nesil yakıcı sistemleri kullanıyoruz.

Demir çelik sektörüne yönelik vermiş olduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Hem demir çelik hem de alüminyum sektöründe fırın anlamındaki ihtiyaçlara karşılık müşterilerimize çözümler sunuyoruz. Müşterilerimizin taleplerini elimizden geldiği kadarıyla karşılamaya çalışıyoruz.

Firmanızın ağırlıklı olarak çözüm ürettiği sektörler hangileri?

Demir çelik dökümhanelerine, alüminyum dökümhanelerine, alüminyum ekstrüzyon hatlarına fırınlar yapıyoruz. Havacılık, gıda, inşaat gibi sektörlere hizmet veriyoruz. İmalat yapan firmalara üretim yapıyoruz.

Mümkünse referanslarınızdan bazılarını bizimle paylaşır mısınız?

Parsan, Gedik Holding, Gedik Döküm, Aslan Alüminyum vb. büyük firmalara iş yapıyoruz ve sektördeki tanınmış isimlerle çalışıyoruz.

Üretim tesisleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Gebze’de 1200 m2 kapalı bir alanda imalathanemiz ve ofislerimiz var. Toplamda 20 kişilik bir kadroyla çalışıyoruz. Hem yurtiçine hem de yurtdışına hizmet veren bir firmayız. Gerçekleştirmek istediğimiz birçok hedefimiz var ve fuarlara katılma amaçlarımızdan biri de budur. Ecotherm olarak önümüzün açık olduğunu düşünüyorum. Ağırlıklı müşterilerimiz yurtiçinde ama portföyümüzü genişletebilmek, yurtdışına açılabilmek, yabancı ziyaretçilerle tanışarak onlara hizmet sunabilmek için bu tür fuarlara katılıyoruz.

Peki, ileriye dönük hedeflerinizden, yeni yatırım, proje ya da Ar-Ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. TÜBİTAK projemiz var. KOSGEB desteklerinden faydalanmaya çalışıyoruz. Hatta geçmişte TÜBİTAK tarafından onaylanmış bir projemiz daha var. Enerji tasarrufuna yönelik bir projemiz var. Daha önce 400 metrekarelik bir imalat alanımız vardı. 3 - 4 ay önce 1200 m2’lik yeni yerimize taşındık. Büyümeye devam ediyoruz. İşçi alımlarımız devam ediyor. İmalat alanımızdaki çalışan sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Bu arada yeni yerimize taşındıktan sonra üretimimizle alakalı olarak gerekli yeni makinalar aldık ve almaya da devam ediyoruz.

Sektöre sunduğunuz en yeni ürünlerinizden kısaca bahseder misiniz?

Avrupa’da üretilen yakma sistemleri var en yeni ürünümüz bu… Enerji tasarruflu yakıcılar yapıyoruz. TÜBİTAK projemiz de bu zaten. Yakıt tüketimini yaklaşık yüzde 40 civarında düşüren yakma sistemleriyle ilgili yakıcılar üretmeyi hedefliyoruz. Hatta üretimini yaptık ve bir işimizde uyguladık. Çok olumlu ve iyi sonuçlar aldık.

Satış öncesi ve satış sonrası hizmetleriniz neler?

Satış öncesinde müşterilerimizi ziyaret ediyoruz. Fuarlarda gelen talepler olursa bu talepleri fuar sonrasında değerlendiriyoruz. Teklif çalışmaları yapıyoruz. İstedikleri makinalarla alakalı olarak çeşitli çözüm önerileri sunup, onlara en doğru çözümü önermeye çalışıyoruz. En ekonomik ve en doğrusu neyse, işlerini görebilecek makina neyse onu önermeye çalışıyoruz. Satış sonrasında ise servis hizmetlerimiz oluyor. Her zaman yapmış olduğumuz ürünlerin arkasında duruyoruz. Herhangi bir aksama ya da arıza durumunda yedek parça anlamında müşterilerimize her zaman destek veriyoruz. Çünkü sektörde kalıcı olmak istiyoruz. Köklü bir firma olursanız o zaman para da kazanabilirsiniz.

Türkiye’deki demir çelik sektörünün grafiğini nasıl yorumluyorsunuz?

Çok da pembe bir tablo ortaya çıkmıyor. Uzakdoğu’dan getirilen demir çelik ürünleri var. Buradaki demir çelik üreticisi ürünleri üretiyor, çalışıyor, çaba sarf ediyor. Uzakdoğu’dan gelen ürünler buradaki ürünlerden daha ucuz olduğu için buradaki üretimin önü kesilmiş oluyor. Üreticiler de artık üretmek istemiyor. Çünkü Çin’den aynı ürünü getirip satabiliyor ve üretimini durdurmak zorunda kalıyor. Bu noktada devletimize bir görev düşüyor. Çin’den getirilen malzemelere ekstra bir vergi konulması lazım. Çoğu ülke bunu yapıyor. Bu ekstra vergiler sayesinde Çin’den getirilen mallarda bir azalma olacağını düşünüyorum. Çin’den gelen ürünler Türkiye pazarını ve üreticileri zor duruma sokuyor. Çin’den getirilen ürünlere vergi konulursa alıcı da o ürünlere yönelmekten vazgeçecek. Aslında bu durum ucuz olana rağbet olmasında da kaynaklanıyor. Buradaki üretimin önünü açmak için ithalatın önünü kesmek gerekiyor. Devletin üreticiyi teşvik etmesi gerekiyor.

2016 yılının sonuna doğru yaklaşıyoruz... Firma olarak 2016’yı nasıl değerlendiriyorsunuz? 2017’den neler bekliyorsunuz?

2017 yılında pazarın durumunun hükümetin politikalarına bağlı olduğunu düşünüyorum. Üretici firmalara devlet destek verirse durum daha iyiye gidebilir.

Ankiros Fuarı’nın firmanız açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Fuar beklentilerinizi karşılayabildi mi?

Bizim beklentilerimizi maalesef karşılamadı. Yabancı müşterilerimiz gelmedi. Talepler oldu ama çoğundan da geri dönüş alabileceğimizi düşünmüyorum. Katılımcılar kendilerini göstermek, biz de buradayız demek için fuara katılıyorlar. Bu sene genel olarak fuarlara katılım oranlarında azalma var. Belki de reklamı iyi yapılamıyor olabilir. Organizatörlerin bu konuda eksiklikleri olabilir. Fuarlara katılmak bizim için artık bir alışkanlık haline geldi. Katılmadığınız zaman insanlar firmanızın battığını ya da hakkınızda yanlış düşünebiliyorlar.

Bu haber toplam 5900 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler