Müşterilerimize özel çözümler üretiyoruz

13 Ocak 2017 Cuma 16:05
Müşterilerimize özel çözümler üretiyoruz
İdea Hidrolik Genel Müdürü Bülent Çikolar ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Hidrolik hortum imalatı ile faaliyetlerine başlayan İdea Hidrolik, Parker Origa milsiz silindirlerinin Türkiye’de üretilmesi ve pazarlanması konusunda işbirliği sağlıyor. Ayrıca Avrupa standartlarında bir atölye kurarak, Türk pnömatik hareket kontrol sektörüne oldukça önemli bir yatırım yapan firma, imalat ve satışlarında level üstü ürünleri tercih ederek, sektöre en çok çeşit ve stoku sunmak için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

İdea Hidrolik Pnömatik firması 2013 yılında Gaziantep ve çevre illerdeki endüstriyel tesislerin ihtiyacı olan hidrolik - pnömatik - vacuum elemanlarının tedarikini ve imalatını yapmak üzere Mimar Bülent Çikolar tarafından kurulmuştur.

Firmanızın kısa tarihçesi, organizasyon yapısı ve faaliyet alanları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Hidrolik hortum imalatı ile başlayan atölye çalışmaları ve ticaretimiz, Parker ile distribütörlük anlaşması sonrası Parker Origa milsiz silindirlerinin Türkiye’de üretilmesi ve pazarlanması konusunda da işbirliğine ulaşmıştır. Parker Origa, rodless milsiz pistonları imalatında Türkiye’de tek yetkili firmadır.

İdea Hidrolik Pnömatik, Avrupa standartlarında bir atölye kurarak Türk Pnömatik hareket kontrol sektörüne oldukça önemli bir yatırım yapmıştır.

Müşterilerinizden gelen talepler doğrultusunda ürün yelpazenizi geliştiriyor musunuz? Mümkünse referanslarınızdan bazılarını öğrenebilir miyiz?

Hareket kontrol sistemlerinin en özel ürünlerinden olan lineer milsiz pistonlar paketleme, orman ürünleri taşınması, vakum taşıyıcılar, plastik, tekstil, gıda sektörlerinde ciddi anlamda uçan bıçaklar, vacum elemanlarının tutma ve taşınması, un - irmik - buğday işleme tesislerinde Sortex makinalarında cam temizleme, halı yıkama makinalarında halı tutucu ve taşıyıcı, çimento tesislerinde kamera hareket ve taşıyıcı gibi proseslerde kullanılmaktadır.

Ağırlıklı olarak hangi sektörlere hizmet veriyorsunuz? Ürünleriniz hangi alanlarda kullanılıyor?

Müşteri portföyünü, Gaziantep ve bölgesinde yerleşik tekstil ve halı ağırlıklı tutmayıp; gıda, çimento, demir çelik, elektrik santralleri gibi yüksek kalite, ömür, teknik ve kapasite gerektiren, Parker çatısı atında; Lucifer - Origa - Rectus - Watts -Wilkerson gibi markalarla valf, şartlandırıcı, filtre, hortum, bağlantı ve pistonlarla çeşitlendirmiştir.

Satış öncesi ve sonrası hizmetleriniz hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

Firmamız, imalat ve satışlarında level üstü ürünleri tercih ederek, iş ortaklarımızın değerli zaman ve performans kayıplarını en aza indirerek, Türk Hidrolik ve Pnömatik sektörüne en çok çeşit ve stoku sunmak için, en uç seviyede çalışmaktadır. Bölgede hidrolik ve pnömatik endüstrisi adı altında çalışan her firmada bizim tarafımızdan yetiştirilmiş personeller, hem firma sahibi olmuştur hem de en iyi yerlerde iş bulmaktadırlar. Bu da bizim açımızdan büyük bir övünç kaynağıdır. Diğer yandan İdea Hidrolik, yılda iki kez Gaziantep ve çevre illerinde mühendisliğin gelişimi ve firma personellerinin bilinçlendirilmesi konusunda seminerler vermekte ve Türk endüstrisine katkı sağlamaktadır.

Ülkemizde Hidrolik Pnömatik sektörlerinin genel durumu, pazar büyüklüğü hakkında neler düşünüyorsunuz?

Hidrolik pnömatik sektörünün geneline bakarsak, Türkiye’mizin dışa bağımlı ve genelde montajcı bir kısır döngü içinde olduğunu görürüz ki, bu kısır döngünün asıl sebebi ülkemizdeki teknik okul yetersizliği ve buna ayrılan Ar - Ge kaynaklarının doğru bir şekilde tüketilmemesi ve sistematik bir şekilde yürütülememesidir. Üniversitelerinin ise, bağlı bölümlerden araştırmacı, detaylara önem veren, proje zekâ ve uygulama yeteneklerine sahip mühendisler yetiştirememesi yine en büyük sorunlarımızdan biridir. Bunların sonucunda Matematik bilgisi bir türlü mekanik bilgiyle buluşamamakta, üretim ve pazarlama konusunda hep kopyacı ve kolaycı çözümler ortaya çıkmaktadır. İmalat sektörü ise halen bir kısır döngü ile usta ve aile şirketlerinin elinde ve yıllardır sürdürülen projesiz - satış sonrası hizmetsiz - garantisiz ve tabii ki bitmeye mahkûm bir şekilde devam etmektedir.

Pazar payınızı artırma adına yurtiçi ve yurtdışında yürüttüğünüz çalışmalar neler?

Sektörümüzü Uzakdoğu’dan gelen mallarla, fiyat odaklı ürünlerle çıkmaza sokan birçok yatırımcı, sistemimizin her geçen gün geriye doğru gitmesine ve bunun sonucunda kendi marka ve modellerimizle piyasada yer edinmemiz gerekirken, fiyat endeksli bu ürünler nedeniyle piyasanın hep dışında kalmamıza neden olmaktadır.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz plan ve projeleriniz neler?

En kısa zamanda devletimiz ve üniversitelerin bir araya gelmesiyle bir çağ atlamamız gerekiyor diye düşünüyorum. Makina çağının yeni nesil “Big Data” öngörüleriyle, robotik ve haberleşme ile çığır açacağı sistemler konuşulurken çok basit ürünleri bile imal edemememiz ve ithalatçı konumda olmamız iyi bir gelecek öngörmüyor. Tüm kaynaklarımızla bilgi çağını anlayıp, geleceğin Türkiye’si için çözümler sunacak devlet politikaları ve eğitim sistematiği geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bu haber toplam 4188 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler