Dünya standartlarında üretim yapıyoruz

22 Şubat 2017 Çarşamba 13:42
Dünya standartlarında üretim yapıyoruz
Yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda sektörün önemli oyuncularından biri haline gelen Çepaş, her geçen gün büyüyen yatırımları ve gelişen organizasyonlarıyla ithalat ve ihracat alanında liderlik vasfını sürdürmeyi hedefliyor.

Yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda sektörün önemli oyuncularından biri haline gelen Çepaş, her geçen gün büyüyen yatırımları ve gelişen organizasyonlarıyla ithalat ve ihracat alanında liderlik vasfını sürdürmeyi hedefliyor.

Çepaş Genel Müdür Yardımcısı Erdal Yılmaz ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce firmanızın kuruluşu ve bugünlere gelişi hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

1988 yılında Yönetim Kurulu Başkanımız Fazlı Erdoğan Bey’in Zonguldak Ereğli’de Erdoğan Metal ile başlayan ve daha sonra 1996 yılında İttifak Metal ile süren faaliyetlerinden sonra 2003 yılında kurulan Çepaş; sıcak daldırma galvaniz ve çeşitli çelik üretimi alanında hizmet vermesiyle devam eden bir kuruluş hikâyesine sahiptir.

2013 yılında sıcak daldırma galvanizli ürünler pazarında; Otokorkuluk, Enerji Nakil Hattı, Aydınlatma Direkleri, Güneş Enerji Konstrüksiyonu ve Çelik Konstrüksiyon alanlarında faaliyet gösteren Çepaş, İspanya’nın en büyük endüstri grubu Gonvarri Group ile ortaklık anlaşması imzalamıştır.

Bu anlaşma ile gücüne güç katan Çepaş, ulusal ve uluslararası alanda hizmetlerini hızlı ve başarılı bir şekilde sürdürmektedir.

Demir çelik sektörüne yönelik vermiş olduğunuz hizmetlerden bizlere bahseder misiniz?

Çepaş’ın faaliyet alanları şöyle sıralanabilir:

• Sıcak daldırma galvaniz kaplama

• Karayolları oto korkuluk imalatı ve montajı

• Enerji nakil hatları direkleri

• Aydınlatma direkleri

• Çelik konstrüksiyon imalatı

• Çelik yaya üst geçitleri ve çelik köprü imalatı ve montajı

• Trafik işaret levhaları

• Solar enerji çelik kontrüksiyon üretimi

Çepaş müşteri memnuniyetini önde tutan müşteri odaklı kalite politikalarını benimsemiştir. Günümüzde ürün kalitesinin yanı sıra hizmet kalitesine de büyük önem veren Çepaş, bu iki unsuru bütünleştirerek müşterilerine hizmet vermeyi sürdürmektedir.

Piyasadaki rekabet ortamı hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce sektörde adil bir rekabet ortamı var mı? Sektördeki rekabeti dengelemek adına neler yapılabilir?

Ülkemizde sıcak daldırma galvaniz sektörüne yatırımcıların ilgisi son on yılda artarak devam etmektedir. Mevcut tesisler kapasite artımına gitmekte, bunun yanı sıra yeni yatırımcılar sektöre girmektedir. 2011 yılına kadar ülkemizdeki bu kapasite artışı gerek ülkemizin gerek dış pazarların ihtiyaçlarımı karşılamak anlamında yeterli olmaktaydı.

Ancak 2011 yılı sonrası “Arap Baharı” ve hedef pazarlarda çıkan sosyal olaylar bu pazarların kapanmasına neden olmuştur. Bu gelişmelerin yanı sıra petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle ekonomileri petrole dayalı olan ve sektörümüzden talep gören pazarların taleplerinin giderek azalmasına hatta taleplerin durma noktasına gelmesine sebep olmuştur. Bu pazar daralması sektörde üreticilerin iç pazara yönelmesine neden olmuştur. Oluşan arz fazlası nedeniyle sektörde rekabet giderek artmaktadır.

Rekabetin arttığı bu ortamda elbette iyi hizmet ve kalite üreten oyuncuların ayakta kalması zorlaşmaktadır. Müşterilerimiz verdiği siparişi ve talepleri zamanında ve eksiksiz yerine getirecek tedarikçilere yönelmektedirler.

Çepaş olarak dünya standartlarında üretim yaptığınızı biliyoruz… Üretim gerçekleştiren firmalara devlet desteğinin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?

Devletimizin ihracata yönelik olan teşviklerini sektörel bazda da detaylandırması gerekmektedir diye düşünüyorum. Tüm sektörlere aynı reçeteyi yazmak, aynı teşvikleri sunmak iş dünyasının doğasına aykırıdır.

Dolayısıyla bu konuda devletimizden daha düzenleyici ve sektörlere özel planlamalar ve teşvikler beklemekteyiz.

Geçmiş yıllara oranla ülkemizdeki demir çelik ve diğer metal mamullerinde üretici firma sayısı arttı. Bu durum size ve sektöre nasıl yansıdı?

Türkiye, enerji sektöründe dünya pazarına önemli düzeyde talep veren bir ülke konumdadır. Coğrafi büyüklüğü 80 milyona ulaşan, genç ve dinamik nüfusu ile ortalamaların üzerinde sürekli büyümekte olan ülkemizin bu büyüme trendi enerji talebini arttırmaktadır. Bu talebin önemli bir bölümünü dışarıdan sağlayan ülkemiz, bir yandan yerli üretim kaynaklarına yönelmektedir. Enerjinin bir başka alanı da üretilen enerjinin dağıtımı ve tüketiciye ulaştırılmasıdır. Ülkemiz bu konuda birçok önemli üreticiye ev sahipliği yapmaktadır ve ayrıca önemli bir tedarik üssü konumundadır. Sevinerek belirtmek isterim ki; Çepaş’ın da dâhil olduğu sıcak daldırma galvanizli ürünler üreten birçok meslektaşımız dünyaya ürün ve hizmet vermeye devam etmektedir.

İleriye dönük yatırım ve mevcut projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Çepaş, ulusal ve uluslararası pazarlara yönelik pazarlama faaliyetlerini arttırarak sürdürmektedir. Geniş ürün yelpazesi ve yüksek kapasitesi ile mevcut müşterilerine daha iyi hizmet vermeyi amaçlamaktadır. 2016 yılında yaptığı yatırımlarıyla geleceğe dönük stratejik hedeflerine ulaşacağına inanan Çepaş, yakın dönemde atacağı yenilikçi adımlarla dünya çapında faaliyet gösteren bir şirket olarak ithalat ve ihracat alanında liderlik vasfını sürdürmeyi hedeflemektedir.

Bu haber toplam 4917 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler