Makina sektörüne global bir boyut kazandırdık

10 Mart 2017 Cuma 15:01
Makina sektörüne global bir boyut kazandırdık
Lider CNC Genel Müdürü Turgut Adıyaman ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Sorularımıza geçmeden önce Lider CNC hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Lider CNC, makina ithalat ve ihracat pazarına yeni bir vizyon kazandırmak amacı ile 2008 yılında kuruldu ve CNC makina sektöründeki yerini iş dünyasında kısa sürede aldı. Firmamız, Tos Kurim’un Türkiye mümessilidir. Tos’un her markasını satışını, yedek parça teminini ve servis hizmetini yapmaktayız. Çek Cumhuriyeti’nin Türkiye temsilciyiz de diyebiliriz. Geniş ürün yelpazesi, uzman genç ve dinamik kadrosu, tamamen güvenilir müşteri odaklı kalite ve hizmet anlayışı, en hızlı şekilde müdahale eden profesyonel teknik servisi ile sektörde fark yaratan Lider CNC, ayrıca iş güvenliğini en yüksek şekilde tutan ve iş bitirme seviyesini en aza indiren makinalarıyla iş veriminizi arttırmayı hedeflemektedir.

Firmanız genellikle hangi sektörlere çözüm üretiyor?

Havacılık ve uzay sanayi, gemi inşa sanayi, demiryolu sanayi, enerji sanayi, savunma sanayi, maden ve ağır sanayi, dişli sanayi vb. birçok sektörde faaliyet gösteriyoruz.

Mümkünse referanslarınızdan bazılarını öğrenebilir miyiz?

Tülomsaş, Gimas Makina, Best Makina, Han Makina, Gürdesan Gemi Mak. A.Ş, Ve-Ca Dış Ticaret, Rolls - Royce, Arçelik, Continental, İsdemir, Hidropol Mühendislik, Vitkovıce, Skoda, Bonatrans, Bombardier, General Dynamics, Goodrich, Tei vb. pek çok firmayla çalışıyoruz.

Satış öncesi ve satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Satış sonrasında çok hızlı bir servis hizmetimiz var. Arıza vb. sorunlar olduğunda anında müdahale edebiliyorlar. Bizim müdahale edemediğimiz noktalarda distribütörü olduğumuz marka, olaya en fazla 24 saat içerisinde müdahale edebiliyor. Parça problemi olduğu zaman depomuzda yedek parça tedarikimiz bulunuyor.

2016 yılı, yaşanan birtakım olumsuzluklardan dolayı piyasalar açısından durgun bir yıl oldu. 2017 yılında sizce piyasalar nasıl bir yol izleyecek?

2008 yılından sonra maalesef birtakım olumsuz olaylar ülkemizin peşini bırakmadı. 2017 yılının 2016 yılından daha parlak geçeceğini düşünmüyorum.

Türkiye’deki makina sektörünü Avrupa ile kıyasladığınız zaman ortaya nasıl bir tablo çıkıyor?

Makina sektörü dediğimiz zaman akla birçok şey geliyor. Çünkü kullandığımız her şey makinalardan ibaret. Bizim makinalarımız; arabaları, uçakları, gemileri yapan makinalardır.

Türkiye geneline bakacak olursak her sene makina sektörüyle ilgili olarak üretici firma sayısı arttı. Sizce sektörde adil bir rekabet ortamı var mı?

Bu noktada müşterinin tercihi bizim için önemli. Bizim konseptimizde makina satan az satıda firma var. O yüzden biz 4 - 5 firmayla rekabet ettiğimizden dolayı bizim için tatlı rekabet oluyor. Fiyat olarak ve kalite olarak sektörde bir şekilde öne çıkmanız gerekiyor. Türkiye’de adil bir rekabet ortamı yaşanmadığı için de Avrupalı ona göre bize fiyat veriyor. Biz de daha düşük fiyatlarla makinalarımızı satmak durumunda kalıyoruz.

Lider CNC olarak en iddialı ürününüz hangisi? Neden?

En çok tercih edilen ürünlerimiz Tos Kurim’in portal frezeleridir. Bu ürünler 12 - 14 - 16 m boylarında, 4 - 5 - 6 m eninde tablaları olan üzerine tren vagonunu koysanız işleyecek tiptedir. Ayrıca portal frezelerin önüne de bir yenilik yaptık. Portal firezelere dik torna tablaları koyduk. Artık dik torna olarak da kullanılabiliyor. Makinaların üzerindeki otomatik kafalar da kendi imalatımızdır. Rakiplerimiz makinaların kızaklarını ve gövdelerini Çin’den getirip, montajını Avrupa’da yaparak Türkiye pazarına getiriyorlar. Çünkü fiyat rekabeti burada çok önemli…

Bunu göz önünde bulundurmayan, kaliteye değil de fiyata önem veren müşterilerde biz satışımızı kaybediyoruz. Lider CNC olarak biz fiyatı en son konuşuyoruz. Biz makina satmıyoruz, proje satıyoruz. İlk önce müşterinin ihtiyaçları belirlenir, projeye göre makinalar dizayn edilir, fiyat ise en son konuşulur.

Pazar payınızı artırmak adına gerek yurtiçi gerekse yurtdışı yaptığınız çalışmalar, katıldığınız ya da katılmayı düşündüğünüz fuarlar neler?

Fuarlara katılıyoruz. Gazete ve dergilere reklamlar veriyoruz. Firma ziyaretleri yapıyoruz. Türkiye genelinde ağır sanayi müşterilerini sürekli ziyaret ediyoruz. Müşterilerimizi teknolojik yeniliklerimizle ilgili olarak sürekli haberdar ediyoruz. Sektördeki pazar payımızı arttırmak adına elimizden ne geliyorsa yapıyoruz.

MAKTEK Fuarı firmanız açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Fuarın firmanız açısından önemi nedir?

MAKTEK Fuarı için 4.0 teknoloji fuarı diyorlar. Bizim standımızda iki adet 4.0 makinamız bulunuyordu. Bunun dışında Endüstri 4.0’a hitap eden bir makina göremedim. Biz makinalarımızı fuarın amacına uyması amacıyla sergiledik. Biz standart tezgâhlar değil, çok özellikleri olan tezgâhlarımızı sergiledik. İki yıl önce düzenlenen fuara kıyasla ben pek bir hareketlilik göremedim. Bu fuar için beklentilerimiz daha yüksekti. Ülkemizde bu sene yaşanan birtakım olumsuzluklar sektörü oldukça etkiledi. Yurtdışından gelecek olan misafirlerimiz bu olaylardan etkilenerek gelmemeyi tercih ettiler. Yatırımları durdurma kararı aldılar. Ülkemize karşı oluşan bu önyargının kırılması için elimizden geleni yapmamız gerekiyor.

Bu haber toplam 4981 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler