Berdan Cıvata Patentleri İle Fark Yaratıyor

12 Mayıs 2017 Cuma 10:38
Berdan Cıvata Patentleri İle Fark Yaratıyor
Berdan Cıvata sunduğu hizmetlerle tek bir noktadan müşterilerinin çözüm ortağı olmaya devam ediyor.

Berdan Cıvata sunduğu hizmetlerle tek bir noktadan müşterilerinin çözüm ortağı olmaya devam ediyor. Berdan Grup; Berdan Cıvata, Berdan Somun, Berdan Yüzey Kaplama, Berdan Isıl İşlem, Berdan Laboratuvar Hizmetleri ve Berdan ARGE şirketleri ile müşterilerine tek bir noktadan ihtiyaca özel hizmetler ve ürünler sunmaya devam ediyor. Türkiye’de Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 33.000 metrekarelik bir alana kurulu şirketin tüm birimleri aynı çatı altında bulunuyor. Yurtdışı organizasyonunu kolaylaştırmak amacı ile Berdan Cıvata Almanya’daki Berdan GmbH şirketi ile uluslararası arenada etkinliğini arttırmaya başladı.

A) Berdan Cıvata

A1) Sıcak Dövme Cıvata Üretimi: 1979’daki Kuruluşundan itibaren sıcak Cıvata döverek üretim yapmaktadır.

A2) Soğuk Dövme Cıvata Üretimi: 2010 sonrasında soğuk dövme transfer presleri ile M12-M30 çaplarda soğuk cıvata üretimine de başladı.

B) Berdan Somun

Rüzgar Enerji Santralleri ve Çelik Yapı sektörüne kaliteli hizmet sunabilmek için Cıvata-somun bağlantılarının standartlara uygun ve %100 güvenli olmaları gerekiyordu. Bunun için 2008 yılında Türkiye’de sektörün ilk CE Belgesini alarak ISO EN 14399 normuna uygun, çevreye ve canlılara duyarlı, %100 güvenli üretim yapmayı taahhüt etmiş oldu. Bu nedenle Cıvataların yanında somunları da Berdan Cıvata Kampüsü içerisinde üretmeye başladı. DIN 934 ve ISO EN 14399-4 somunları, M42 çapa kadar sıcak somun tezgahlarında otomatik olarak üretilmeye başlandı.

C) Berdan Isıl İşlem

CE Belgesini aldıktan sonra 10.9 ve 12.9 gibi yüksek mukavemetli, %100 güvenli, ISO EN 14399’a uygun cıvata-somunların yanında 3-4 metre boyunda RES ankeraj saplamalarının da üretimleri ve bunların ısıl işlemleri kampüs içerisinde yapılmalıydı. Bu operasyonu Berdan Grup bünyesinde çözümlemek üzere mevcut ısıl işlem tesisine ek 4 m derinlikte kuyu tipi bir sertleştirme tesisi kondu.

D) Berdan Yüzey Kaplama ve Patentleri

D1) Galvaniz Kaplamalar: Berdan Cıvata Kampüsü dışında yaptırılan elektro galvaniz ve sıcak galvaniz kaplamalarında Cıvata, somun ve saplamalarda kaplama kalınlığı ve hidrojen gevrekliği riski gibi sorunlar yaşanmaktaydı. Tesisler kampüs içerisinde kurularak bu işlemlerin de %100 güvenli ve sorunsuz üretilmesi sağlandı. 10.9 - 12.9 gibi yüksek mukavemetli ürünlerde temizleme sürecinde asit kullanımı kaldırılarak Cıvata ve somunlarda hidrojen kırılganlığı riski tamamen bertaraf edildi. Bu sürecin patenti alındı. Böylece Berdan Grup bünyesinde, Hidrojen Kırılganlığı Riski Sıfır, % 100 güvenli daldırma galvanizli Cıvata ve somun üretilmeye başlandı. Yapılan test cihazı sayesinde ürünleri kontrol ederek Hidrojen Kırılganlığı risk olmayan Cıvata üretimi yapabildiğini de raporlayabiliyor.

D2) 3m boyda, M100 çapa kadar boydan boya diş açılmış çubuklara homojen kalınlıkta sıcak galvaniz kaplama yapmakla ilgili 2. patent başvurusu yapıldı. D3) Üçüncü bir patent başvurusu ise; Akdeniz sahillerinden Kıbrıs’a, denizin 250 metre altından giden, 80 km boyda ve 1,6 metre çaptaki Barış Suyu Projesine yaptığımız cıvataların kaplanması ile ilgili yapıldı. Bu projedeki tüm cıvataların 150 - 200 yıl korozyona karşı dayanımlarını sağlamak üzere yaptığımız yüzey kaplama için Patent Enstitüsüne müracaat etmiş bulunuyoruz. Bu kaplamadan beklenen dayanım ise Tuz Püskürtme testine 6500 saat süreli bir korozyon dayanımdır.

E) Berdan Akredite Belgeli Laboratuvar

Berdan Cıvata dünyanın önde gelen Rüzgar Enerji Santral Üreticileri ile Çelik Yapı ve Rafineri sektörlerine tam donanımlı laboratuvarıyla da hizmet veriyor. Türkiye’de, sektörün ISO EN 17025 Belgesi’ni alarak laboratuvarını akredite hale getiren tek Cıvata-somun üretici olmuş durumda...

Bu laboratuvarı benzerlerinden farklı kılan önemli cihazlardan bazıları şunlardır:

• 500 ton kapasitesiyle Avrupa’nın en güçlü (Berdan Cıvata patentli) çekme testi cihazı

• 25.000 Nm. kapasitesi ile Avrupa’nın en güçlü Tork Testi cihazı

• -150˚C gibi çok düşük sıcaklıklar için çentik darbe testi cihazı (Charpi)

F) Berdan Befestigungs GmbH

Avrupa’daki müşterilerine daha yakın hizmet verebilmek, onlarla daha sık temas sağlamak adına Almanya’da kurulmuş pazarlama şirketi olan Berdan Befestigungs GmbH geçtiğimiz yıl hizmete açıldı. Berdan Grup tüm bu hizmetleri aynı çatı altında toplayarak kalite, zaman ve maliyet avantajı sağlıyor. Kalite standartlarının sürekliliğini sağlayarak Berdan Cıvata markasını dünya standartlarında fark yaratan bir marka haline getiriyor.

Bu haber toplam 4892 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler