Mobil vinç sektörüne özel çözümler üretiyoruz

26 Eylül 2017 Salı 10:53
Mobil vinç sektörüne özel çözümler üretiyoruz
Makser Vinç Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tam ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızı sizlerle paylaşıyoruz.

“Sürdürülebilir bir büyümenin yolu; kaliteli ürünü doğru zamanda müşteriye ulaştırmaktır”

Sorularımıza geçmeden önce bizlere firmanızdan kısaca bahseder misiniz?

Firmamız 1998 yılında mobil vinç sektöründe yedek parça ve satış sonrası hizmetlerini sunmak üzere kurulmuştur. İlk dönemlerde Terex marka mobil vinçlerin yetkili servis faaliyetlerini yürütmüş ve bu faaliyetlerine 2012 yılına kadar devam etmiştir. Terex yetkili servis hizmetiyle birlikte diğer çeşitli marka mobil vinçlere yönelik servis ve yedek parça tedariki hizmetlerinde bulunmuştur. 2016 yılının Mayıs ayında iş ortağımız olan Palmak ile birlikte Palfinger - Sany marka mobil vinçlerin Türkiye distribütörlüğünü almıştır. Palfinger - Sany markası; Avusturya menşeili araç üstü eklem bomlu vinç ve araç üstü platform üreticisi olan Palfinger firmasıyla, Dünya’da iş makinası satışı açısından 7. sırada bulunan Çin’li Sany firmalarının % 50 - % 50 ortaklığıyla kurulan bir marka olup merkezi Avusturya’dadır.

Halihazırda ithalatını yapmış olduğunuz vinçler ve müşterilerinize sunmuş olduğunuz diğer ürün ve hizmetler hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Palfinger - Sany ürün gamımızda 25 tondan 300 tona kadar arazi tipi, kamyon vinci, all terrain ve araçüstü teleskopik vinçler bulunmaktadır. Palfinger - Sany vinçlerimiz dışında aynı zamanda ABD menşeili Trimble & LSI marka yük emniyet sistemlerinin de Türkiye distribütörüyüz. Satış faaliyetlerimizin dışında aynı zamanda mümessili olduğumuz markaların satış sonrası faaliyetlerini de yürütmekteyiz.

Nihai kullanıcılar vinç tercihlerinde hangi kriterleri göz önünde bulunduruyorlar? Bu konuda ne kadar bilinçliler?

Nihai kullanıcılar genelde alışkanlıklar çerçevesinde ezbere kararlar veriyorlar ve bu verilen kararlar da işin verimliliğini ciddi oranda etkiliyor. Örnek vermek gerekirse; piyasada hiyap adı verilen eklem bomlu vinçlere olan alışkanlık sebebiyle yapılacak olan işin cinsine bakılmaksızın her işte eklem bomlu vinçler kullanılmaktadır. Eklem bomlu vinçler dar alanlarda yükleme ve boşaltma işleri için tasarlanmış makinalardır ve uzun bom gerektiren özellikle montaj işlerde verimsiz çalışmaktadırlar. Ama çoğu zaman görüyoruz ki uzun bom gerektiren çelik konstrüksiyon montajlarında bile bu vinçler kullanılmaya çalışılıyor. Hâlbuki teleskopik bomlu mobil vinç tercih edilse daha düşük kapasiteli bir vinç ile aynı işi yapabilecekler.

Yerli vinç pazarından ne kadar pay alıyorsunuz? Kendinizi sektörün neresinde konumlandırıyorsunuz?

Türkiye’de çok çeşitli gruplarda vinçler üretiliyor veya ithal ediliyor. Bizim uzmanlık alanımız olan mobil vinç ürün gamı ile konuşmak gerekirse; son bir yıl içerisinde Palfinger - Sany markası arazi tipi mobil vinçler arasında en çok satılan markadır. Biz sürdürülebilir bir büyüme peşindeyiz. Bunu da sağlamanın yolu; kaliteli ürünü, doğru ve zamanında bir satış sonrası hizmeti ile uygun şartlarda müşteriye sunmaktır. Biz bulunduğumuz aşamada bunu başardığımızı düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde de satışlarımızın daha da artacağını düşünüyoruz. Bu sebepten ötürü 2017 yılı başında 100 adetlik bir vinç siparişi verdik bu vinçler her ay partiler şeklinde Derince’ye geliyor.

Türkiye’de üretilen vinçler istenilen kalitede mi? Ürün kalitesi bakımından gelişmiş ülkelere rekabet edebilecek düzeyde miyiz?

Türkiye’de ürün kalitesi maalesef beklenilen kalitenin çok uzağında ve sadece hiyap üretimine odaklanmalarından dolayı üreticiler gelişim gösteremiyorlar. Türkiye’deki vinç kiralama sektörü de hiyap kullanımına alıştıkları için üreticileri gelişim ve kalite anlamında zorlamıyorlar. Bu yüzden üreticilerde ürünlerini ve ürün yelpazesini geliştirmek yerine sadece maliyetlerini düşük tutarak Türkiye içerisinde birbirleri ile rekabet yapıyorlar. Türkiye’deki vinç üreticileri dünyada bir marka yaratma hedefinde olmadıklarından ürün kalitesi ve çeşitlilik bakımından gelişmiş ülkelerle rekabet edemiyoruz. Bu sebepten ötürü ülkemizden sadece birkaç firma dışında uluslararası rekabette yer bulamıyoruz.

Kısa ve uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz projeler neler?

Önümüzdeki dönemlerde Palfinger - Sany markası altındaki kamyon vinçlerimiz, all terrain vinçlerimiz için üretici tip onayı belgesini sürecini tamamlayarak bu ürünleri de Türkiye’ye getirmeyi düşünüyoruz. Arazi tipi mobil vinçlerdeki başarımızı diğer ürünlerde de yaşayacağımızı ümit ediyoruz.

Bu haber toplam 6717 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler