İskeleti Dişli, Vitamini Ar - Ge!

02 Ekim 2017 Pazartesi 10:04
İskeleti Dişli, Vitamini Ar - Ge!
Başkent’in sanayi profilini inşa eden köklü firmalardan ERMAKSAN, A kaliteli, sessiz çalışan ve uzun ömürlü dişli üretimiyle zirvedeki yerini sağlamlaştırıyor. Her türlü dişliyi üretebilen güçlü sektör firmasının sözü, dişlinin olduğu her alanda geçiyor.

Üretimin Çınarı

1975 yılında kardeşleriyle atıldığı ticaret hayatına Ankara Ata Sanayi’de 25 metrekarelik ufak bir dükkânda başlayan Hasan Sezai Erdoğan, şu an 150’yi aşkın istihdamlı Ankara’nın en köklü sanayi kuruluşlarından kabul edilen yapının başında. 1993 yılında ASO 1. OSB’ye geçişiyle 9 bin metrekarelik alanında dişli sektöründeki nitelikli üretim faaliyetlerine devam eden ERMAKSAN ise, Erdoğan ailesinin 2. neslinin sebat ve çalışkanlığıyla başarısına başarı katmayı sürdürüyor. Yüksek kaliteli, sessiz çalışan ve ömürlük dişliler üreten ERMAKSAN’ın her türlü dişliyi üretebilen Türkiye’deki tek firma olduğunu belirten Hasan S. Erdoğan; “Fırtına obüsünden insansız hava aracına kadar; nerede dişli varsa biz oradayız” diyor. Güçlü firmalarla kurdukları Ar - Ge ortaklıklarının kendilerini hep birkaç adım öne taşıdığını dile getiren Erdoğan, gelişen teknolojinin nimetlerinden faydalanmanın artık bir zorunluluk arz ettiğini ifade etti. Sanayi Gazetesi’ne sektör sorunlarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Erdoğan; “Evvela eğitim ve teşvik düğümü çözülmeli” mesajı verdi...

Dişli Varsa Ermaksan Var

200’ü aşkın CNC ve universal tezgâhları ile savunma, beton, demir çelik ve maden sanayi sektörleri başta olmak üzere her alanda hizmet kapasitesine sahip olduklarını ifade eden Erdoğan; “Bu hizmet verdiğimiz sektörlerin içerisinde toplamda binden fazla ürün çeşidi üretmekteyiz. 2 bin 500 milimetre çapa kadar CNC profil tezgahı ile düz ve helis dişlileri taşlayabilen Türkiye’deki 2 firmadan biriyiz. 10 adet cnc profil taşlama ile en büyük taşlama filosuna sahibiz. Her türlü dişliyi yapabilen Türkiye’deki tek firmayız” diye konuştu. Sektöre sundukları dişlilerin ve redüktörlerin tamamının CNC profil dişli ölçüm tezgahında profil ve diş yanak kontrolü altında üretildiğini dile getiren Erdoğan, yüksek kalitede üretilen sessiz ve uzun ömürlü ürünler imal ettiklerini söyledi.

Devlerle Ortak Ar-Ge

Gelişen teknolojinin ve sanayinin nimetlerinden faydalanarak yeni ürünler, geliştirdiklerini belirten Hasan Sezai Erdoğan; “Bunların içerisinde müşterilerimiz bizim en büyük Ar - Ge iş ortaklarımız.”

‘Fırtına’dan, İnsansız Hava Aracına… ERMAKSAN Dişli Genel Müdürü Hasan S. Erdoğan:

Hemen hemen her sektörün bizim için iş yükü aynı. Ürünlerimiz yerin altında tünel açma makinasının içinde bulunurken aynı zamanda toprağın onlarca metre üzerinde rüzgâr enerjisi santrallerinde ya da bir demir çelik fabrikasında; Türkiye’nin gururu yüzde yüz yerli üretim Fırtına obüslerinin içerisinde yine yerli üretim olan insansız hava araçlarının dişli mekanizmasında görevine devam ediyor. Kısaca işin içinde dönen bir mekanizma, bu mekanizmanın içerisinde bir dişli varsa eğer, orada biz varız diyebilirim.

Lise - Üretici Köprüsü

“Sektörde burada uzunca konuşabileceğimiz birçok sorun var ancak bunların en başında yetişmiş eleman bulamamak geliyor. Avrupa ülkelerinde meslek liseleri uzun yıllar öncesinden, Uzakdoğu ülkelerinde ise Avrupa’yı örnek alarak yakın geçmişte önemsenmişken bizde ise birkaç yıllık geri plana atılmanın sonucunda yeni yeni tekrardan harekete geçmiştir. Meslek liselerinde bir ayrı konu ise bu liselerin, sanayilerin içerisinde konumlandırılıp bu liselerle üreticilerin sürekli işbirliği halinde bulunması gerekir. Bir toplumda herkes mühendis ya da sanatçı olamaz. Toplumlar içerisinde mühendisinden esnafına, tornacısından sanatçısına kadar tüm bu meslekleri icra eden bireylerin bir araya gelmesiyle toplum olur. Bu durumları biz elimizden geldiğince sanayi odalarında ya da bölge toplantılarında, bize görevin layık görüldüğü her mecrada dile getiriyoruz ve getirmeye de devam edeceğiz.”

Günü Kurtarmak Yetmez

“Sanayici bu ülkenin üvey evladı, bu pazarın büyümesi ve gelişmesi için ihracat yapılması gerekir aynı zamanda ihracat yapılırken ithalatında zamanla aşağılara çekilmesi de biz üreticilere fayda sağlayan etkenlerden olacaktır. Ancak siz sanayicinize destek olmazsanız, kur dengesini sağlayamaz iseniz bu sektör ancak günü kurtarır. Atatürk ne de güzel söylemiş; ‘Üretmeyen toplumlar yok olmaya mahkûmdur’ Bizler de makina sektöründe teknolojinin gerisinde kalmamak için sürekli yatırım ve iyileştirme sürecindeyiz. Devletimiz de bize destek olduğu sürece biz makine sektörü olarak bu ülke için çalışmaya devam edeceğiz.”

Bu haber toplam 4498 defa okunmuştur
dergi isteği
katalog tasarlıyoruz
Etiketler:
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Diğer Haberler